Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak zrobić domowe sushi?

Jak zrobić domowe sushi?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Czego potrzebujemy do domowego sushi?
  2. Jakie składniki do sushi? Przepis
  3. Jakie sushi zrobić w domu?

Sushi cieszy się ogromną popularnością nie tylko za granicą, ale także w Polsce. Klasyk kuchni japońskiej doskonale sprawdzi się zarówno na romantyczną kolację, jak i na spotkanie ze znajomymi lub rodziną. Umawiając się na sushi, nie zawsze musi to oznaczać zamawiania rolek w restauracji. Jak najbardziej można je przygotować samodzielnie w domu. Podpowiadamy, jak zrobić sushi krok po kroku.

Czego potrzebujemy do domowego sushi?   

Podstawą dobrego sushi jest ryż. Musi być to odpowiednia wysokoskrobiowa odmiana, która po ugotowaniu będzie się dobrze kleić i formować. Z tego względu rozejrzyj się w sklepie za dedykowanym ryżem do sushi. Ryż biały, basmati czy parboiled może nie trzymać uformowane kształtu i wysypywać się z rolki, co może popsuć całe doświadczenie samodzielnego przygotowania sushi.

Pozostałymi ważnymi składnikami są:

  • liście nori,
  • ocet ryżowy
  • marynowany imbir.

Na liściach nori najczęściej układa się ryż oraz dodatki. Ocet ryżowy jest niezbędny do przygotowania zaprawy do ryżu. Łączy się go z cukrem i solą, a następnie dodaje do ugotowanego i przestudzonego ryżu.

Kolejne rzeczy, w które musisz się zaopatrzyć podczas przygotowywania sushi, to mata do zwijania, miseczki na sos sojowy, imbir i wasabi oraz pałeczki. Produkty możesz skompletować osobno lub zakupić w gotowym zestawie.

Dodatkowo przeczytaj nasz artykuł o tym: jak trzymać pałeczki?

Jakie składniki do sushi? Przepis   

Samodzielnie przygotowując sushi, masz możliwość dowolnego wybrania składników. Da Ci to pełną swobodę i łatwość dopasowania gotowych rolek do Twoich preferencji. Najczęściej do sushi dodaje się ryby takie jak:

  • łosoś (surowy i wędzony),
  • tuńczyk,
  • halibut,
  • dorada,
  • węgorz.

Możesz pokusić się także o wykorzystanie paluszków surimi lub ikry. Jeśli nie jesz ryb lub nie masz pewnego dostawcy, postaw na warzywa (ogórka, rzodkiewkę, rzepę, pora, marchewkę, pędy groszku) lub owoce (awokado, mango, melona).

Dla urozmaicenia część składników lub pokrojone rolki możesz usmażyć w tempurze. Doda im to przyjemnej chrupkości.

Aby rolki dobrze się trzymały i otaczały wybrane przez Ciebie składniki, istotne jest odpowiednie przygotowanie oraz ugotowanie ryżu do sushi. W pierwszej kolejności opłucz ryż pod bieżącą wodą. Najlepiej zrobić to na sitku. Ryż płucz do momentu, aż spływająca woda będzie przezroczysta. Następnie zalej go wodą i odstaw na około 20 minut. Po tym czasie wymień wodę i gotuj ryż. Na 100 g ryżu powinno przypadać 120 ml wody. Po 15 minutach gotowania garnek z ryżem zdejmij z palnika, przykryj pokrywką i odstaw na kolejne 15 minut. Po tym czasie do ryżu dodaj zaprawę i dokładnie mieszaj. Po całkowitym przestudzeniu wykorzystaj  ryż do przygotowania sushi.

Sprawdź też: jak ugotować ryż do sushi?

Jakie sushi zrobić w domu?   

Przygotowanie sushi w domu jest łatwiejsze, niż się wydaje. Może to być forma spędzania czasu z przyjaciółmi, gdzie podczas rozmowy każdy komponuje własne rolki. Własnoręcznie przygotowane sushi może być także smaczną i pożywną alternatywą dla lunchu w pracy. Przygotowane na świeżo, jak najbardziej można zapakować do pudełka typu lunchbox.

Sprawdź > sprawdzone i proste przepisy na dietę pudełkową

Do najpopularniejszych rodzajów sushi należą hosomaki, futomaki oraz uramaki.

Pierwszy z wymienionych rodzajów to cienkie rolki, które kroi się na kawałki o grubości około 2–3 cm. W środku najczęściej wypełnione są jednym składnikiem – zazwyczaj warzywem lub rybą. Nazwa hosomaki pochodzi od przymiotnika chudy, cienki (hoso).

Przeciwieństwem skromnych rolek są futomaki. Ich nazwa pochodzi od słowa futoi oznaczającego „gruby”. W przypadku tych maków ryż otacza co najmniej 4 i więcej składników. Przez to po pokrojeniu futomaki są znacznie większe.

Ciekawym rodzajem sushi są uramaki. Zamiast standardowej kolejności – algi, ryż, dodatki – w tym przypadku mamy najpierw ryż, a potem algi. Po zwinięciu to ryż będzie stanowił wierzchnią warstwę rolki. Dla podkreślenia smaku gotowe uramaki można posypać sezamem lub mielonymi orzechami ziemnymi.      

Domowe sushi

Jak zawinąć sushi krok po kroku?

Aby móc zawinąć rolkę, po ugotowaniu i ostudzeniu ryżu, należy namoczyć arkusze liści nori. Gdy lekko naciągną wody, stają się elastyczne i łatwo można je rolować. Źle namoczone mogą się łamać.

  1. Przygotowany arkusz ułóż na równym blacie lub macie do sushi.
  2. Następnie na nori rozłóż równomierną warstwę ryżu. Wzdłuż jednego z dłuższych brzegów zostaw około 5 cm wolnego miejsca. Jest ono potrzebne do późniejszego sklejenia rolki.
  3. Kolejnym krokiem jest ułożenie składników, które będą w środku maków. Aby całość ładnie się prezentowała, po przekrojeniu składniki ułóż, tworząc pasek wzdłuż dłuższego brzegu arkusza nori (ten z ryżem sięgającym do końca). Istotne jest zachowanie około 1 cm odstępu od krawędzi, co ułatwi rozpoczęcie zwijania. Aby rolka dobrze się skleiła, wolny brzeg arkusza nori ponownie zwilż wodą.
  4. Podczas formowania rolki lekko dociśnij całość, by uniknąć powstawiania wolnych przestrzeni w środku. W przypadku maty podnieś brzeg i przykryj nim składniki. Następnie delikatnie dociskając matę jedną ręką na środku, a drugą ręką trzymając za koniec, przeciągnij ruchem od siebie. W ten sposób jednym ruchem zwiniesz całą rolkę. Dla pewności możesz lekko docisnąć ją w miejscu łączenia się arkusza. Gdy Twoje maki będą gotowe, pokrój je dużym i ostrym nożem na równe plastry.

Jeśli uwielbiasz sushi, nie musisz wybierać się do restauracji za każdym razem, gdy masz ochotę zjeść to ulubione danie. Własnoręcznie przygotowane sushi także smakuje wyśmienicie! Jak najbardziej można je przygotować w domowych warunkach, a dodatkowo przyrządzenie sushi może być uatrakcyjnieniem spotkania ze znajomymi lub romantycznej randki.