Diety roślinne zyskują na popularności i coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu żywienia. Jest wiele odmian wegetarianizmu, więc każdy znajdzie najlepszą opcję dla siebie. Laktowegetarianizm i laktoowowegetarianizm to rodzaje diety wegetariańskiej. Oprócz zmiany spożywanych produktów, istotne są również zmiany w stylu życia – ważną kwestią jest dbanie o ekosystem naszej planety oraz troska o zwierzęta.
Co to jest laktoowowegetarianizm?
To typowa i klasyczna dieta wegetariańska. W tej diecie eliminuje się spożycie wszystkich rodzajów mięsa, podrobów oraz przetworów mięsnych. Laktoowowegetarianizm nie ogranicza się jedynie do rezygnacji ze spożycia mięsa. Z założenia dąży do poprawy warunków bytowych zwierząt i ograniczenie ich wykorzystywania. Chodzi tu o rezygnację z produktów i odzieży wykonanej ze skóry lub futra czy unikanie ozdób z kości słoniowej lub innych części zwierząt. Troska o dobro zwierząt może przejawiać się również poprzez działanie na rzecz ograniczenia masowych hodowli.
W diecie laktoowowegetariańskiej można jeść produkty roślinne, miód, jaja oraz przetwory mleczne.
Dieta laktoowowegetariańska – zalety i wady
Zalety:
- Poprawa parametrów zdrowotnych. Prawidłowo zbilansowana dieta laktoowowegetariańska wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego krwi.
- Wysokie spożycie błonnika zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy.
- Restrykcje dotyczą mięsa i jego przetworów, więc dieta ta jest łatwa w stosowaniu nawet przez osoby o niskiej wiedzy żywieniowej.
Wady:
- Możliwe niedobory witaminy D.
Źródłem witaminy D są nieliczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Niedobory witaminy D są powszechne w całym polskim społeczeństwie, także u osób spożywających mięso.
Dieta laktoowowegetariańska – jadłospis
Na diecie wegetariańskiej jak najbardziej można jeść ciekawe i apetyczne śniadania. Może to być klasyczna owsianka z owocami, jajecznica lub omlet. Do kanapek sprawdzą się różnego rodzaju sery, twarożki oraz pasty kanapkowe. Można przygotować też naleśniki lub racuchy.
Dobra przekąska powinna być łatwa do zjedzenia w biegu i szybko dodać energii. Takie warunki z pewnością spełniają koktajle i smoothies. Podobnie będzie w przypadku ciasteczek i batoników owsianych. Zabiegane osoby mogą zdecydować się na garść bakalii, a amatorzy wytrawnych smaków wybrać kanapki, krojone warzywa, koktajl warzywny lub wytrawne muffiny.
W ramach wegetariańskiego obiadu można przygotować wiele interesujących propozycji – gulasze, potrawki z dodatkiem nasion roślin strączkowych, wege kotlety i burgery, tarty, jajka sadzone czy zapiekanki. W poszukiwaniu pomysłu na obiad warto zainspirować się kuchnią włoską i przygotować aromatyczny makaron lub kopytka.
Jako lekki, ale pożywny obiad sprawdzą się także zupy z ziemniakami, jajkiem, tofu czy nasionami roślin strączkowych.
Deser w wersji wege nie musi być trudny i czasochłonny. Wystarczy przygotować pełne smaku latte z dodatkiem dyni. Doskonale sprawdzą się także owoce w postaci musów lub sałatek, ciasteczka owsiane, placuszki i naleśniki. Pysznym, a zarazem prostym deserem będzie także chlebek bananowy. Na specjalne okazje można przygotować bardziej czasochłonne podwieczorki jak panna cotta, mus czekoladowy czy lemon curd.
Ostatni posiłek w ciągu dnia nie musi oznaczać kanapek lub serka wiejskiego z owocami. Dla urozmaicenia warto przygotować wegetariańskie buritto, zupę, szakszukę lub ciasto francuskie ze szpinakiem. Ciekawą alternatywą dla kanapek będą panierowane boczniaki oraz różnego rodzaju placuszki.
Co to jest laktowegetarianizm?
Jest to najpopularniejsza na świecie odmiana diety roślinnej. W porównaniu z laktoowowegetarianizmem, dieta laktowegetariańska jest bardziej restrykcyjna. Oprócz wszystkich rodzajów mięsa i jego przetworów dodatkowo wyklucza się również jaja. Eliminowane produkty zbliżają ją do weganizmu. Ważne jest, by założenia zmiany żywieniowej pociągały za sobą zmianę stylu życia i rezygnację z wykorzystywania produktów pochodzenia zwierzęcego również poza kuchnią.
W diecie laktowegetariańskiej posiłki przygotowuje się na bazie produktów roślinnych oraz przetworów mlecznych.
Dieta laktowegetariańska – zalety i wady
Zalety:
-
Poprawa stanu zdrowia. Dieta wegetariańska przekłada się na zmniejszenie ryzyka nadciśnienia, miażdżycy, zawału serca czy cukrzycy.
-
Obniżenie poziomu cholesterolu. Spowodowane jest rezygnacją ze spożycia jaj i mięsa, zwłaszcza tego wysokoprzetworzonego.
Wady:
-
Możliwe niedobory witaminy B12 oraz witaminy D. Obie witaminy występują w produktach pochodzenia zwierzęcego. Niskie spożycie produktów mlecznych może wiązać się z koniecznością suplementacji.
-
Możliwe niedobory żelaza. Wchłanialność żelaza z produktów roślinnych jest niższa niż w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego. Można temu jednak zaradzić poprzez dodanie do dania witaminy C (np. natki pietruszki, papryki, soku z cytryny), która ułatwia wchłanianie żelaza.
-
Początkowa trudność w stosowaniu. Eliminacja jaj w diecie może sprawić trudności osobom początkującym. Konieczne jest stosowanie zamienników, które nie zawsze dają taki sam efekt jak w przypadku przepisów z wykorzystaniem jaj.
Dieta laktowegetariańska jadłospis
Eliminacja jajek nie zmusza do porzucenia ulubionych smaków, np. jajecznicy – podobne aromaty i teksturę znajdziemy w tofucznicy. W ramach śniadania z przetworów mlecznych można zdecydować się na twarożek, owsiankę lub modne acai bowl. Jako urozmaicenie prostych kanapek z warzywami i serem sprawdzi się wegetariański smalec lub pasztet.
Podobnie jak w diecie laktoowowegetariańskiej, bazą przekąski mogą być owoce, bakalie, orzechy, produkty mleczne i zbożowe. To składniki wykorzystywane w owsiankach, musach, puddingach, sałatkach owocowych, ciasteczkach i batonikach.
Na bazie warzyw można przygotować surówki i sałatki. Ciekawą przekąską będą pokrojone w słupki warzywa z dodatkiem guacamole.
Obiad na diecie laktowegetariańskiej nie będzie znacząco różnić się od tych podawanych w diecie laktoowowegetariańskiej. Zupy warzywne, gulasze, potrawki, makarony, wege kotlety czy tofu z warzywami można przygotować bez dodatku jaj.
Podwieczorek w wersji wege nie musi być nudny! Wystarczy wypróbować przepis na ryż z mango czy lody z buraków.
Na kolację świetnie sprawdzi się rwany chlebek z dodatkiem hummusu. Zamiast posiłku z pieczywem warto spróbować sałatki z kaszą. Warzywa i kasza zapewnią uczucie sytości na długo. Smaczną i dość nietypową propozycją będzie wegetariański tatar.
Dieta laktoowowegetariańska i laktowegetariańska brzmią skomplikowanie, jednak ich stosowanie oparte jest na prostocie. Rezygnując z mięsa i jajek można tworzyć pyszne i pełne smaku potrawy.