Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Dlaczego warto jeść owsiankę na śniadanie?

Dlaczego warto jeść owsiankę na śniadanie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Pełnia aminokwasów
  2. Dobre węglowodany
  3. Korzystne tłuszcze
  4. Cenne mikroskładniki
  5. Praktyczne korzyści
  6. Wskazówki kucharskie

Płatki owsiane na wodzie lub mleku z dodatkiem owoców, pestek, orzechów – to najbardziej popularne śniadanie świadomej żywieniowo osoby. Co ciekawe, różne wersje owsianki jadają osoby wielu odmiennych narodowości. Owa uniwersalność dowodzi, że ten rodzaj posiłku musi mieć niewątpliwie wiele zalet i korzyści prozdrowotnych.

Pełnia aminokwasów

Przede wszystkim należy wspomnieć, że owies to źródło wszystkich mikro- i makroskładników zbilansowanej diety – zarówno białek, tłuszczy i węglowodanów, jak i minerałów oraz witamin. Na uwagę zasługuje również fakt, że produkty z owsa zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli te, których nie może wyprodukować nasz organizm i które muszą być przyjęte z pożywienia.

Dobre węglowodany

Płatki owsiane są w głównej mierze źródłem węglowodanów – makroskładnika kluczowego w kwestii energetycznej, gdyż to na węglowodanach powinniśmy opierać naszą zdrową dietę. Natomiast nie powinny to być przypadkowe węglowodany, a te złożone, których w płatkach owsianych jest ogromna ilość. Co więcej, dietetycy zalecają, byśmy spożywali produkty bogate w błonnik rozpuszczalny. Voila! – mówisz i masz! Płatki owsiane - dzięki zawartości frakcji rozpuszczalnej błonnika - przyczyniają się do normalizacji stężenia glukozy we krwi, a także redukcji poziomu cholesterolu LDL i całkowitego – a więc przeciwdziałają zarówno cukrzycy, jak i miażdżycy i chorobom naczyniowo-sercowym.

Korzystne tłuszcze

Przez wiele lat aż do niedawna w dietetyce panował trend diet niskotłuszczowych. Obawiano się choćby najmniejszych ilości tego makroskładnika, a przecież to naturalne, że w każdym produkcie znajdują się pewne jego ilości. Na szczęście fobia tłuszczowa odchodzi w zapomnienie (na rzecz fobii glutenowej chociażby…). Jednak z pewnością znalazłoby się jeszcze kilka osób, które na wieść o zawartości tłuszczu w płatkach owsianych, zrezygnowałyby z jedzenia tego źródła zdrowia. Niepotrzebnie, bo tłuszcze zawarte w owsie to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać, podobnie jak wcześniej wspomnianych aminokwasów egzogennych. Tłuszcz owsiany to głównie kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy i alfa-linolenowy oraz te z grupy omega. Płatki owsiane są też źródłem fitosteroli - substancji pochodzenia roślinnego, których działanie przeciwmiażdżycowe zostało już szeroko udokumentowane.

Cenne mikroskładniki

Produkty z owsa są również bogate w sole mineralne oraz witaminy. Znajdziemy w nich dużo, jak na produkty zbożowe, żelaza, magnezu, potasu, cynku, a także miedzi, wapnia, manganu, fosforu i krzemu. Warto wspomnieć, że płatki te to produkt o niskiej zawartości sodu, więc można włączać je do diety osób z nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością układu krążenia.

Co zaś dotyczy witamin – płatki owsiane to źródło głównie witamin z grupy B oraz tych rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K. Dzięki zawartości tych składników przetwory z owsa mogą wspomagać działanie układu nerwowego i przeciwdziałać starzeniu, ponieważ witaminy A oraz E to silni przeciwnicy wolnych rodników.

Praktyczne korzyści

Poza zdecydowanymi korzyściami zdrowotnymi: regulacją stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, wzmocnieniem układu nerwowego, polepszeniem pracy układu trawiennego – płatki owsiane to przede wszystkim dobry wybór śniadaniowy ze względu na sytość, jaką powodują. Biorąc pod uwagę to, że podczas gotowania w wodzie lub mleku pęcznieją kilkakrotnie, można się domyślić, jak dużą porcję owsianki można zjeść rano bez wyrzutów sumienia. Za co my lubimy płatki z owsa? Za to, że uczucie sytości, jakie nas ogarnia po ich zjedzeniu, utrzymuje się przez kilka godzin. Owsianka z dodatkiem mleka, orzechów i oczywiście owoców  to śniadanie mistrzów, po którym – gdyby nie konieczność regularnego jedzenia co 3-4 godziny - można by spokojnie doczekać bez głodu do obiadu.

Wskazówki kucharskie

Mamy świadomość, że skrupulatne i pełne spokoju przygotowanie porannego posiłku graniczy z cudem. Bosch wyszedł naprzeciw tym, którzy chcą zaoszczędzić rano trochę czasu i pozwolić śniadaniu przygotować się bez doglądania. A owsianki niestety mają to do siebie, że lubią przywierać do rondelków… Dzięki opcji FlameSelect w płytach gazowych odpowiednio dobierzesz wielkość płomienia pod rondelek z owsianką. Do tego marka Bosch instaluje w swoich produktach wyłącznik całego urządzenia. Dzięki jednemu kliknięciu wyłączysz więc gaz na wszystkich palnikach. Świetny sposób na spokojne wyjście z domu do pracy, bez stresu o garnki pozostawione na gazie.

Źródła:

Gibiński M., Gumul D., Korus J.: Prozdrowotne właściwości owsa i produktów owsianych,  Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2005. 4(45): 49-60.

Lange E.: Produkty owsiane jako żywność funkcjonalna. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2010. 3(70): 7-24.