Dlaczego warto jeść owsiankę na śniadanie?

Dlaczego warto jeść owsiankę na śniadanie?

Płatki owsiane na wodzie lub mleku z dodatkiem owoców, pestek, orzechów – to najbardziej popularne śniadanie świadomej żywieniowo osoby. Co ciekawe, różne wersje owsianki jadają osoby wielu odmiennych narodowości. Owa uniwersalność dowodzi, że ten rodzaj posiłku musi mieć niewątpliwie wiele zalet i korzyści prozdrowotnych.

Pełnia aminokwasów

Przede wszystkim należy wspomnieć, że owies to źródło wszystkich mikro- i makroskładników zbilansowanej diety – zarówno białek, tłuszczy i węglowodanów, jak i minerałów oraz witamin. Na uwagę zasługuje również fakt, że produkty z owsa zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli te, których nie może wyprodukować nasz organizm i które muszą być przyjęte z pożywienia.

Dobre węglowodany

Płatki owsiane są w głównej mierze źródłem węglowodanów – makroskładnika kluczowego w kwestii energetycznej, gdyż to na węglowodanach powinniśmy opierać naszą zdrową dietę. Natomiast nie powinny to być przypadkowe węglowodany, a te złożone, których w płatkach owsianych jest ogromna ilość. Co więcej, dietetycy zalecają, byśmy spożywali produkty bogate w błonnik rozpuszczalny. Voila! – mówisz i masz! Płatki owsiane - dzięki zawartości frakcji rozpuszczalnej błonnika - przyczyniają się do normalizacji stężenia glukozy we krwi, a także redukcji poziomu cholesterolu LDL i całkowitego – a więc przeciwdziałają zarówno cukrzycy, jak i miażdżycy i chorobom naczyniowo-sercowym.

Korzystne tłuszcze

Przez wiele lat aż do niedawna w dietetyce panował trend diet niskotłuszczowych. Obawiano się choćby najmniejszych ilości tego makroskładnika, a przecież to naturalne, że w każdym produkcie znajdują się pewne jego ilości. Na szczęście fobia tłuszczowa odchodzi w zapomnienie (na rzecz fobii glutenowej chociażby…). Jednak z pewnością znalazłoby się jeszcze kilka osób, które na wieść o zawartości tłuszczu w płatkach owsianych, zrezygnowałyby z jedzenia tego źródła zdrowia. Niepotrzebnie, bo tłuszcze zawarte w owsie to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których nasz organizm nie potrafi sam wytwarzać, podobnie jak wcześniej wspomnianych aminokwasów egzogennych. Tłuszcz owsiany to głównie kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy i alfa-linolenowy oraz te z grupy omega. Płatki owsiane są też źródłem fitosteroli - substancji pochodzenia roślinnego, których działanie przeciwmiażdżycowe zostało już szeroko udokumentowane.

Cenne mikroskładniki

Produkty z owsa są również bogate w sole mineralne oraz witaminy. Znajdziemy w nich dużo, jak na produkty zbożowe, żelaza, magnezu, potasu, cynku, a także miedzi, wapnia, manganu, fosforu i krzemu. Warto wspomnieć, że płatki te to produkt o niskiej zawartości sodu, więc można włączać je do diety osób z nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością układu krążenia.

Co zaś dotyczy witamin – płatki owsiane to źródło głównie witamin z grupy B oraz tych rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K. Dzięki zawartości tych składników przetwory z owsa mogą wspomagać działanie układu nerwowego i przeciwdziałać starzeniu, ponieważ witaminy A oraz E to silni przeciwnicy wolnych rodników.

Praktyczne korzyści

Poza zdecydowanymi korzyściami zdrowotnymi: regulacją stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, wzmocnieniem układu nerwowego, polepszeniem pracy układu trawiennego – płatki owsiane to przede wszystkim dobry wybór śniadaniowy ze względu na sytość, jaką powodują. Biorąc pod uwagę to, że podczas gotowania w wodzie lub mleku pęcznieją kilkakrotnie, można się domyślić, jak dużą porcję owsianki można zjeść rano bez wyrzutów sumienia. Za co my lubimy płatki z owsa? Za to, że uczucie sytości, jakie nas ogarnia po ich zjedzeniu, utrzymuje się przez kilka godzin. Owsianka z dodatkiem mleka, orzechów i oczywiście owoców  to śniadanie mistrzów, po którym – gdyby nie konieczność regularnego jedzenia co 3-4 godziny - można by spokojnie doczekać bez głodu do obiadu.

Wskazówki kucharskie

Mamy świadomość, że skrupulatne i pełne spokoju przygotowanie porannego posiłku graniczy z cudem. Bosch wyszedł naprzeciw tym, którzy chcą zaoszczędzić rano trochę czasu i pozwolić śniadaniu przygotować się bez doglądania. A owsianki niestety mają to do siebie, że lubią przywierać do rondelków… Dzięki opcji FlameSelect w płytach gazowych odpowiednio dobierzesz wielkość płomienia pod rondelek z owsianką. Do tego marka Bosch instaluje w swoich produktach wyłącznik całego urządzenia. Dzięki jednemu kliknięciu wyłączysz więc gaz na wszystkich palnikach. Świetny sposób na spokojne wyjście z domu do pracy, bez stresu o garnki pozostawione na gazie.

Źródła:

Gibiński M., Gumul D., Korus J.: Prozdrowotne właściwości owsa i produktów owsianych,  Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2005. 4(45): 49-60.

Lange E.: Produkty owsiane jako żywność funkcjonalna. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2010. 3(70): 7-24.