- Czym jest topinambur?
- Przechowywanie topinamburu
- Jakie właściwości ma topinambur?
- Jak jeść topinambur?
- Co przygotować z topinamburu – przepisy
Topinambur to kiedyś bardzo popularna roślina jadalna. W Europie znana od XVII wieku, jednak z czasem została wyparta przez ziemniaki i zapomniana. A szkoda, bo warto po nią sięgać jak najczęściej. W produkcie tym kryje się wielki potencjał. Pomysłów na potrawy z topinamburem nie brakuje. Od pewnego czasu znowu wraca do łask i do naszego menu.
Czym jest topinambur?
Topinambur to roślina z rodziny astrowatych, krewny cykorii, słonecznika i rumianku. Część jadalna to rozgałęzione bulwy w kolorach od jasnego brązu do jasnego różu. W smaku przypomina połączenie ziemniaków i orzechów. Warzywo pochodzi z Ameryki Północnej. Topinambur jest bardzo łatwy w uprawie, dobrze znosi zmienne warunki klimatyczne i niską temperaturę.
Jak wygląda sadzenie topinamburu? Bulwy topinamburu należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną na głębokość 10-15 cm. Uprawy topinamburu nie wymagają też ochrony przed chorobami i szkodnikami. Kiedy zbierać topinambur? Od października do pierwszych przymrozków lub od marca. Najbardziej cenione są dwie jego odmiany: o białych bulwach w kształcie maczugi (Albik) oraz fioletowych, o nieregularnym kształcie (Rubik).
Przechowywanie topinamburu
Topinambur po wykopaniu nie jest tak łatwy do przechowania jak ziemniaki. Bulwy topinamburu szybko tracą wilgoć i więdną. Dlatego najlepiej nieumyte warzywo przechowywać przez kilka dni w lodówce lub chłodnej piwnicy. Można je także zamrozić – bulwy wtedy dokładnie oczyszczamy i obieramy. Przed mrożeniem warzywo można zblanszować.
Jakie właściwości ma topinambur?
Bulwa topinamburu zawiera wiele wartości odżywczych. To bogate źródło witamin: A, B, C, błonnika oraz składników mineralnych, makro- i mikroelementów, w tym żelaza, potasu, wapnia i selenu. Topinambur kalorie: 100 g topinamburu zawiera 41 kcal. Topinambur zawiera też dużo wody, węglowodanów, białek i bardzo mało tłuszczu. Warto pamiętać, że najwięcej tych cennych składników znajdziemy tuż pod skórką. Topinambur odpowiada za przeciwdziałanie otyłości i cukrzycy, obniża poziom glukozy we krwi i wartość cholesterolu. Ma działanie prebiotyczne – obniża PH w jelitach oraz stymuluje układ odpornościowy. Bulwy oraz liście topinamburu mają działanie antynowotworowe.
Jak jeść topinambur?
Topinambur jest doskonałym składnikiem kulinarnym. Warto wykorzystać jego walory smakowe i docenić wartości odżywcze. W najprostszej formie można go jeść na surowo, ale trzeba pamiętać, że z powodu dużej zawartości inuliny powoduje u niektórych wzdęcia. Surowy topinambur jest stosowany także do herbaty jako zamiennik cytryny lub jako składnik surówek np. z jabłkiem, orzechami i miodem. Można go cienko obrać lub dokładnie umyć szczoteczką (zachowa więcej korzystnych związków). Najlepiej nadaje się do spożycia ugotowany lub upieczony. Słonecznik bulwiasty gotuje się w ten sam sposób co ziemniaki, tylko trochę krócej. Możesz także przyrządzić z niego domowe frytki lub chipsy - wystarczy, że dobrze oczyścisz bulwy, pokroisz w słupki lub plasterki i usmażysz na dobrze rozgrzanym głębokim oleju.
Jest wykorzystywany jako dodatek do różnych dań np. jako puree z topinamburu. Świetnie sprawdzi się jako główny składnik zupy krem – do bulionu z warzyw dodaj ugotowany topinambur, dopraw i zmiksuj wszystko blenderem. Nadaje się również do kiszenia – nieobrane bulwy wystarczy umieścić w słoiku, zalać solanką i odczekać kilka dni.
Przeczytaj: Topinambur – czym jest? Właściwości i przepisy na potrawy
Co przygotować z topinamburu – przepisy
Pieczony topinambur z pieczarkami
Składniki:
-
4 bulwy topinamburu
-
100 g masła
-
300 g pieczarek
-
sól, pieprz
-
pęczek natki pietruszki
Przygotowanie
-
Piekarnik nagrzej do 180°C. Topinambur umyj, osusz i piecz przez 40 minut w gorącym piekarniku.
-
W tym czasie przygotuj nadzienie z pieczarek: grzyby oczyść i drobno posiekaj, a następnie duś na maśle pod przykryciem razem z połową porcji posiekanej natki pietruszki.
-
Upieczone i ostudzone bulwy przekrój wzdłuż na połowę i ostrożnie wydrąż miąższ.
-
Miąższ rozgnieć widelcem, połącz z grzybami, przypraw solą i pieprzem.
-
Farsz nałóż do wydrążonych bulw i posyp na wierzchu resztą natki pietruszki. Faszerowane topinambury zapiekaj jeszcze przez 15 minut w nagrzanym piekarniku.
Placki z topinamburu
Składniki:
-
500 g topinamburu
-
500 g ziemniaków
-
1 duża cebula
-
2 jajka
-
1 łyżka mąki ziemniaczanej
-
4 łyżki octu jabłkowego
-
sól, pieprz do smaku
-
olej do smażenia
Przygotowanie
-
Ziemniaki obierz i zetrzyj na drobnej tarce. Starte ziemniaki odsącz na gęstym sicie, tak by pozbyć się nadmiaru wody.
-
Topinambur obierz. Tuż po obraniu umieść go w wodzie z octem jabłkowym, by bulwy nie ciemniały. Po umyciu zetrzyj na tarce o małych oczkach.
-
Odsączone ziemniaki, starty topinambur, pokrojoną w kostkę cebulę, jajka, mąkę, sól i pieprz umieść w misce. Całość wymieszaj, ewentualnie doprawiając jeszcze do smaku.
-
Na patelni rozgrzej olej. Na rozgrzany tłuszcz wykładaj porcje ciasta. Placki smaż z dwóch stron do zarumienienia.
-
Gotowe placki odsącz z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
Pieczony chleb z topinamburu
Składniki:
-
500 g mąki pszennej
-
300 g topinamburu
-
25 g drożdży
-
250 ml wody
-
1 łyżeczka cukru
-
1 łyżka oleju
-
¼ łyżeczki soli
Przygotowanie
-
Topinambur obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Odcedź i zmiksuj blenderem na gładkie puree.
-
Przygotuj zaczyn – cukier rozpuść w ¼ szklanki ciepłej wody, dodaj pokruszone drożdże i łyżkę mąki. Wymieszaj, odstaw pod przykryciem w ciepłe miejsce na ok. 10 min.
-
Zaczyn wymieszaj z puree z topinamburu, mąką, resztą wody, olejem i solą. W robocie kuchennym wyrób gładkie ciasto. Przykryj ściereczką i zostaw na godzinę, żeby wyrosło.
-
Wyrośnięte ciasto przełóż do naczynia żaroodpornego i piecz w piekarniku nagrzanym do 200° Celsjusza przez 40 minut.
Sałatka z pieczonego topinamburu
Składniki:
-
400 g topinamburu
-
100 g mieszanki sałat
-
1 jabłko
-
¼ szklanki orzechów włoskich
-
8 łyżek oliwy z oliwek
-
2 łyżki soku z cytryny
-
1 łyżka miodu
-
1 łyżka musztardy
-
sól, świeżo zmielony pieprz do smaku
Przygotowanie
-
Do miseczki dodaj oliwę, świeżo wyciśnięty sok z cytryny, miód i musztardę. Wszystkie składniki bardzo starannie wymieszaj, np. przy pomocy trzepaczki, tak by powstała gładka i jednorodna emulsja. Sos odstaw i przed samym podaniem jeszcze raz dokładnie wymieszaj.
-
Topinambur dokładnie wyszoruj, pokrój na kawałki, dopraw solą, pieprzem i skrop oliwą. Piecz w piekarniku nagrzanym do 220°C przez ok. 25 minut. W połowie pieczenia, przewróć na drugą stronę.
-
Jabłko umyj i pokrój na plasterki. Orzechy upraż na suchej patelni.
-
Mieszankę sałat dokładnie opłucz, osusz i ułóż na talerzu. Na zielonej warstwie ułóż upieczone kawałki topinamburu, pokrojone jabłko oraz orzechy.
-
Całość polej przygotowanym sosem i wymieszaj.
Topinambur znów staje się popularny – można go coraz częściej spotkać w lokalnych sklepach, w dużych marketach spożywczych czy na targach z żywnością. Warto sięgać po niego jak najczęściej i przygotować zdrowe, pełne smaku potrawy.