Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Terminy przydatności do spożycia – jak czytać?

Terminy przydatności do spożycia – jak czytać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co oznacza termin przydatności do spożycia?
  2. Różnice między „najlepiej spożyć do” a „najlepiej spożyć przed”:
  3. Jak czytać daty przydatności do spożycia?
  4. Pakowanie próżniowe – jak długo można przechowywać?

Co oznacza termin przydatności do spożycia?

Alt: Termin przydatności do spożycia to data, która określa czas trwałości danego produktu. Po jego upływie traci on swoje fabryczne właściwości, co prowadzi do zepsucia - infografikaTermin przydatności do spożycia to data, która określa czas trwałości danego produktu. Po jego upływie traci on swoje fabryczne właściwości, co prowadzi do zepsucia. Z kolei jedzenie nieświeżych artykułów może spowodować rozmaite dolegliwości pokarmowe lub alergiczne. Zgaga, wymioty czy biegunka to tylko niektóre przykłady konsekwencji spożycia przeterminowanej żywności.

Warto jednak pamiętać, że data ważności jest wyznaczana przez producentów przy przestrzeganiu szczególnych zaleceń. Jest to między innymi sposób przechowywania. Wędlina poza lodówką zepsuje się szybciej niż określa to termin na etykiecie. Innym przykładem jest masło, które w upalne dni szybko jełczeje i nie nadaje się do użytku.

Różnice między „najlepiej spożyć do” a „najlepiej spożyć przed”:

Na opakowaniach artykułów spożywczych data ważności najczęściej jest podana w jednym z dwóch wariantów – „najlepiej spożyć przed” lub „najlepiej spożyć do”. Pierwszy znajduje się na produktach, które można wykorzystać nawet po upływie tego terminu. Dobrym przykładem są sypkie przyprawy. Z biegiem czasu tracą swoją intensywność. Nie przeszkadza to jednak w dalszym użytkowaniu tych składników.

Z kolei sformułowanie „najlepiej spożyć do” powinno być alarmujące. W tym przypadku data ważności wyznacza granicę, której lepiej nie przekraczać. Może być to niebezpieczne dla zdrowia. Mięso, wędliny czy nabiał mają stosunkowo krótki termin przydatności do spożycia. Po upływie tego czasu zaczynają się psuć, nawet jeśli tego nie widać od razu. Jednak szybko pojawia się nieprzyjemny zapach oraz gorzki lub kwaśny smak.

Jak czytać daty przydatności do spożycia?

Data ważności na opakowaniach artykułów spożywczych jest podana w postaci kodu. Sześć lub osiem cyfr określa dzień, miesiąc i rok. Mogą być zapisane łącznie lub oddzielone kropkami czy ukośnikami. Angielskim odpowiednikiem polskiego sformułowania „najlepiej spożyć przed” jest „best before”. Z kolei „najlepiej spożyć do” może być oznaczone literami „EXP”.

Warto wiedzieć, że w przypadku kosmetyków stosuje się inny zapis. Producenci podają liczbę miesięcy. Odpowiednia cyfra znajduje się na symbolu, który zazwyczaj jest umieszczony w dolnej części etykiety.

Dowiedz się, w czym i jak długo możesz mrozić żywność.

Pakowanie próżniowe – jak długo można przechowywać?

Sposobem na wydłużenie terminu przydatności artykułów spożywczych jest pakowanie próżniowe. Jak długo można przechowywać tak zabezpieczone produkty? Wpływ na to ma m.in. temperatura. Przyjmuje się, że próżnia zapewnia nawet 5 razy więcej czasu dla tak zapakowanego jedzenia. Możesz kupić zabezpieczone w ten sposób produkty lub wyposażyć się w specjalne urządzenie, by zrobić to samodzielnie.

Twaróg zachowa swoją świeżość przez około 6 dni. Dzięki hermetycznemu zamknięciu ten termin wydłuża się trzykrotnie. Konsystencja, smak i wartości odżywcze są nienaruszone. Mięso przetrwa w niskiej temperaturze około 4 dni. W próżni może być przechowywane 3 tygodnie. Z kolei zapakowane w ten sposób i włożone do zamrażarki nie straci na jakości nawet przez 2 lata!

Bez problemu zabezpieczysz tak również świeżość gotowych dań i deserów. Zupy, pieczone mięso czy potrawy z makaronem lub ryżem pozostaną w dobrym stanie 5 dni dłużej. Hermetycznie pakowane jedzenie to ratunek dla osób, które nie mają możliwości codziennie przygotowywać posiłków. Można kupić zapas produktów na cały tydzień lub za jednym razem ugotować więcej porcji.

Zastanawiałeś się, ile wytrzyma kiełbasa pakowana próżniowo? W niskiej temperaturze zachowa swoją świeżość aż 6 tygodni! Podobnie wędlina pokrojona w plasterki będzie przydatna do spożycia nawet 14 dni dłużej.

Sprawdź, jak odpowiednio przechowywać żywność w lodówce.

Jak długo jajka są świeże?

Jajka po terminie ważności można wciąż jeść. Zaleca się, aby spożyć je w ciągu 3 miesięcy od daty wyprodukowania. Najlepiej przechowywać je w lodówce. Artykuły prosto z gospodarstwa czy od sąsiada nie mają podanej daty na opakowaniu. Zatem, jaki jest termin ważności jajek wiejskich? Poniższe sposoby pomogą Ci sprawdzić ich świeżość:

  • jeżeli żółtko i białko rozpływają się, lepiej nie wykorzystuj ich w kuchni.
  • możesz również zalać jajko zimną wodą. Gdy zostanie na dnie naczynia, nie musisz się martwić o jego przydatność. Jeśli się unosi na powierzchni, to znak, że nie jest świeże.

Dowiedz się, jak przechowywać jajka.

Czy cukier ma datę ważności?

Są produkty, które wydają się nigdy nie psuć. Czy cukier ma datę ważności? Czy przeterminowana mąka szkodzi? Podobne pytania można usłyszeć również w kontekście innych artykułów spożywczych. Są to na przykład: ryż, budyń, makaron czy kasza. Potocznie mówi się, że mają one długi termin przydatności, ale czy nieskończony?

Jeżeli mąka ma neutralny zapach i jej kolor się nie zmienił, może być użyta po dacie ważności. Cukier jest bardzo trwały, więc nie straci jakości i smaku, nawet jeśli przekroczysz termin przydatności do spożycia. Jednak tego typu artykuły muszą być odpowiednio przechowywane. W przeciwnym razie zaczną psuć się przez wilgoć. Szczelne pojemniki chronią je także przed molami spożywczymi. Jeśli zalęgną się w mące lub kaszy, wszystkie produkty będą nadawały się jedynie do kosza na śmieci.

Podsumowanie

Data minimalnej trwałości to jedna z najważniejszych informacji na produktach. Zwłaszcza jeśli to artykuły, które mają krótki termin ważności. Warto pamiętać o tym w sklepach, przede wszystkim przy chłodzonych półkach. Przestrzeganie tych zaleceń pozwoli uniknąć marnowania jedzenia. Będzie też korzystne dla zdrowia i portfela.