Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Peklowanie mięsa – krok po kroku

Peklowanie mięsa – krok po kroku
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Przygotowanie mięsa do peklowania
  2. Peklowanie na mokro
  3. Peklowanie mięsa na sucho

Peklowanie mięsa to tradycyjna metoda konserwacji, która pozwala nie tylko przedłużyć trwałość produktów, ale również nadaje im wyjątkowy smak, aromat i apetyczny kolor. Stosowana od wieków, do dziś cieszy się popularnością wśród osób przygotowujących domowe wędliny, kiełbasy czy mięsa do pieczenia. Choć może wydawać się procesem wymagającym, wbrew pozorom jest łatwa do opanowania. Wystarczy odrobina wiedzy i wybór odpowiednich składników. W poniższym artykule przedstawimy, jak krok po kroku zapeklować mięso, zarówno metodą na mokro, jak i na sucho. Dowiesz się także, dlaczego warto peklować mięso i jak przygotować je do procesu.

Przygotowanie mięsa do peklowania

Pierwszym krokiem podczas peklowania jest odpowiednie przygotowanie mięsa. Niezależnie od wybranej metody, kluczowe jest jego dokładne oczyszczenie. Jak to zrobić?

  • Usuń z mięsa wszystkie kości, chrząstki, błony, skórę oraz nadmiar tłuszczu.
  • Następnie dokładnie opłucz mięso pod bieżącą, zimną wodą, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia.
  • Na koniec osusz mięso za pomocą papierowego ręcznika.

Prawidłowe oczyszczenie mięsa jest niezwykle ważne - zapobiegnie to psuciu się mięsa podczas peklowania.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę będzie odpowiednie naczynie do peklowania. Najlepszym wyborem będą naczynia kamionkowe, szklane lub emaliowane, ponieważ nie reagują one z solą i przyprawami z zalewy. Z tego względu należy unikać naczyń stalowych, ponieważ mogą one wpływać na smak i jakość mięsa.

Po co peklować mięso?

Niektórym peklowanie może wydawać się zbędne i czasochłonne jednak ma ono ma kilka niezwykle istotnych funkcji. Przede wszystkim głównym jego celem peklowania jest zahamowanie rozwoju bakterii i mikroorganizmów, które mogłyby powodować psucie się mięsa. Sól, saletra oraz przyprawy tworzą środowisko nieprzyjazne dla drobnoustrojów i uniemożliwiają ich rozwój. Dzięki temu domowe wyroby będą bezpieczne.

Peklowanie wpływa również na poprawę smaku mięsa. Podczas przebywania w solance zyskuje ono głębszy smak i aromat, który trudno osiągnąć innymi metodami.

Pamiętaj, że czas peklowania zależy od rodzaju i wielkości mięsa. W przypadku większych kawałków, takich jak szynka, proces ten trwa od 7 do 14 dni. Jednocześnie warto pamiętać o regularnym obracaniu, aby przyprawy równomiernie się rozprowadziły i przeniknęły w głąb mięsa.

Przeczytaj również: Jak zrobić soczyste, pieczone mięso?

Peklowanie na mokro

Marynowanie mięsa w zalewie, jest jedną z najczęściej stosowanych technik peklowania. Polega ona na przygotowaniu aromatycznej solanki, w której mięso marynuje się przez określony czas. Przygotowanie zalewy jest bardzo proste, dlatego zdecydowanie warto przygotować ją samodzielnie.

Składniki na zalewę do peklowania mięsa

Na każdy 1 kg mięsa potrzebujesz:

  • 2 łyżki soli,
  • 2 g saletry (opcjonalnie),
  • 1 łyżkę cukru,
  • 4 ziarna ziela angielskiego,
  • 1/4 łyżeczki pieprzu,
  • 2 liście laurowe,
  • 2 ząbki czosnku,
  • ulubione przyprawy (np. majeranek, tymianek, kolendra)

Jak przygotować zalewę?

  1. Wodę zagotuj razem z liśćmi laurowymi i zielem angielskim, a następnie ostudź.
  2. Dodaj sól, cukier, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz pozostałe przyprawy. Dokładnie wymieszaj, aby sól całkowicie się rozpuściła.
  3. Mięso umieść w naczyniu i zalej przygotowaną zalewą, upewniając się, że jest całkowicie zanurzone.
  4. Przykryj naczynie i wstaw do lodówki. Co 1–2 dni obracaj mięso, aby zapewnić równomierne peklowanie.

Następnie mięso peklowane na mokro idealnie nadaje się do wędzenia, pieczenia czy gotowania.

Pamiętaj, że dodając swoje ulubione przyprawy do solanki można dostosować gotowe mięso do własnych preferencji smakowych lub urozmaicić już dobrze znany nam smak. Co istotne w przypadku dużych kawałków mięsa należy odpowiednio zwiększyć ilość składników zalewy.

Wypróbuj przepis: Szynka peklowana.

Peklowanie mięsa na sucho

Zalewa nie zawsze jest niezbędna do peklowania mięsa. Alternatywną metodą jest peklowanie na sucho. W przypadku tej metody, zamiast zalać mięso solanką marynuje się je wyłącznie w mieszance soli i przypraw. Aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów użyta ilość soli jest znacznie większa niż podczas przygotowywania zalewy. Bardzo ważne jest, by nie zmniejszać tej ilości.

Składniki na mieszankę peklującą:

Na każdy 1 kg mięsa potrzebujesz:

  • 100 g soli peklującej
  • 20 g cukru
  • 2 łyżeczki pieprzu czarnego
  • 2 łyżeczki majeranku
  • 1 łyżeczka czosnku granulowanego
  • opcjonalnie: jałowiec, kolendra, papryka słodka, ziele angielskie

Jak peklować mięso na sucho?

  1. Wszystkie wymienione wyżej składniki dokładnie wymieszaj, tak aby utworzyły jednolitą mieszankę.
  2. Następnie otrzymaną mieszanką natrzyj mięso ze wszystkich stron. Zwróć szczególną uwagę, by mieszanką pokryć również trudno dostępne miejsca.
  3. Tak przygotowane mięso umieść w naczyniu, przykryj i wstaw do lodówki.
  4. Podczas marynowania obracaj mięso co 1–2 dni, aby równomiernie nasiąkało przyprawami. W razie potrzeby ponownie natrzyj mięso mieszanką, która odpadła.

Peklowanie mięsa na suchoPeklowanie na sucho trwa podobnie jak to w zalewie i idealnie sprawdza się przy mniejszych kawałkach mięsa, takich jak boczek czy polędwica.

Przeczytaj również: Solanka do mięsa.

Peklowanie mięsa, zarówno na mokro, jak i na sucho, to proces, który pozwala na przygotowanie wyjątkowych, domowych wędlin i pieczonych mięs. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie mięsa, dobór świeżych przypraw oraz trochę cierpliwości. Dzięki tej tradycyjnej metodzie nie tylko przedłużysz trwałość mięsa, ale także wzbogacisz jego smak i aromat. Wypróbuj powyższe przepisy i przekonaj się, jak łatwo można cieszyć się smakiem domowych specjałów!