Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak upiec boczek? Najważniejsze zasady pieczenia

Jak upiec boczek? Najważniejsze zasady pieczenia
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak zamarynować boczek do pieczenia?
  2. Jak upiec boczek surowy w piekarniku?
  3. Jak jeszcze przyrządzić boczek?
  4. Do jakich dań boczek pasuje idealnie?

Wybór odpowiedniego kawałka mięsa to dopiero początek. Pieczenie mięsa to prawdziwa sztuka. Staranne jego peklowanie albo marynowanie, a następnie obróbka termiczna we właściwej temperaturze sprawią, że nawet solidny kawałek boczku będzie kruchy, soczysty i aromatyczny. Nie wiesz, w czym zapeklować, ani jak długo i w jakiej temperaturze piec boczek? Już wszystko wyjaśniamy!

Jak zamarynować boczek do pieczenia?

Marynowanie i peklowanie mięsa przed pieczeniem sprawia, że później jest ono miękkie, kruche i pełne smaku. W przypadku pominięcia tych czynności mięso nie nasyci się aromatem przypraw. Do boczku pasują takie przyprawy jak majeranek, czosnek, kminek, pieprz, liście laurowe, ziele angielskie. Przyprawy należy wymieszać ze sobą, a następnie natrzeć mięso powstałą mieszanką. Dodatkowo do przypraw można dodać olej, by łatwiej było rozprowadzić przyprawy na mięsie.

Czym różni się peklowanie od marynowania boczku?

Aby po upieczeniu mięso było soczyste i pełne smaku, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie. Chodzi tu o peklowanie lub marynowanie. Można wybrać jedno z nich.

W przypadku peklowania niezbędne jest przygotowanie solanki do boczku, w której moczymy cały kawałek mięsa. Przed włożeniem do solanki należy usunąć wszystkie części niejadalne – kości i chrząstki.

Przy wyborze marynowania mięso dzieli się na jednakowe kawałki lub plastry, a następnie naciera przyprawami i/lub zalewa marynatą. W przypadku pieczenia boczku w całości, warto zdecydować się na przygotowanie solanki.

Jak zrobić solankę do boczku?

Niezwykle istotną kwestią podczas przygotowania solanki jest zachowanie dokładnych proporcji pomiędzy składnikami. Zapewni to odpowiednie skruszenie i zakonserwowanie mięsa.

Składniki potrzebne do zrobienia solanki:

  • 1 litr wody,
  • 35 g soli
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • opcjonalnie 2 g saletry

Dodatkowo do solanki można dodać przyprawy dopasowane do rodzaju peklowanego mięsa. Do wieprzowiny sprawdzą się przede wszystkim majeranek, tymianek, czosnek oraz jałowiec.

Mięso w solance powinno spędzić kilka godzin. Jak najbardziej można zostawić je na całą noc.

Jak upiec boczek surowy w piekarniku?

Boczek można piec na dwa sposoby – z wykorzystaniem rękawa lub bez. Użycie rękawa zapewnia odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza oraz pary i wilgoci. Umieszczone w nim mięso razem z przyprawami lub marynatą piecze się równomiernie i jest soczyste na całym przekroju. W przypadku pieczenia bez rękawa wierzchnia część mięsa może się przesuszyć. Aby tego uniknąć, konieczne jest regularne polewanie go marynatą lub sokami puszczonymi przez mięso. Standardowa temperatura pieczenia boczku to 180–200°C.

Zobacz wszystkie funkcjonalności piekarników Bosch.

Ile piec boczek?

Czas pieczenia boczku bezpośrednio zależy od jego wielkości oraz grubości. Bardzo ważne jest, by odpowiednia temperatura dotarła do samego środka. Tak by mięso było upieczone na całym przekroju. Zbyt krótko pieczony boczek może być surowy w środku. Standardowo przyjmuje się, że w przypadku kawałka o masie 1 kg potrzebne jest 1,5 godziny w piekarniku nagrzanym do 180°C.

Jak jeszcze przyrządzić boczek?

W przypadku mięsa wieprzowego warto szukać inspiracji w kuchni azjatyckiej. Wiele dań opiera się tam właśnie na tym rodzaju mięsa. Szczególnie warty uwagi będzie wolno duszony boczek z dodatkiem świeżych przypraw, imbiru oraz sosu sojowego.

Z ładnego kawałka boczku można przygotować roladę. Doskonale sprawdzi się na kanapki zamiast wędliny. Mięso wystarczy posmarować ulubioną musztardą, zwinąć, obwiązać sznurkiem i upiec. Gotowa rolada będzie chrupiąca z zewnątrz i delikatna w środku.

Inny pomysł to boczek wędzony. Dymny aromat znakomicie podkreśli smak mięsa oraz korzystnie wpływa na konsystencję i strukturę mięsa.

Boczek infografika

Jak wędzić boczek?

Podobnie jak w przypadku pieczenia, boczek przed wędzeniem należy zapeklować w solance. Robi się to dokładnie tak samo.

Wędzenie boczku najczęściej prowadzi się w trzech etapach. W pierwszym z nich dym powinien mieć temperaturę 50°C. Jednocześnie dym nie może być zbyt gęsty. Ten etap trwa przed 1 godzinę. Następnie temperaturę obniża się do 40°C na dwie godziny. W tym etapie dym powinien być gęsty. Po upływie wyznaczonego czasu temperaturę zwiększa się do około 80°C, by podpiec i zrumienić boczek. Aby skóra nabrała ładnego koloru, wystarczy około 20–30 minut. Jeśli chcesz, by boczek był dobrze uwędzony, dokładnie przestrzegaj podanych temperatur i czasów.

Po wędzeniu boczek parzy się w ciepłej wodzie maksymalnie 30 minut. Woda powinna być ciepła, ale nie może wrzeć. Po wyciągnięciu mięsa z wody należy je dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym.

Do jakich dań boczek pasuje idealnie?

Boczek można wykorzystać do wielu różnorodnych dań. Jednym z klasycznych przepisów jest jajecznica na boczku. W ramach pożywnej kolacji można przygotować tosty lub zapiekanki z boczkiem.

Podsmażony boczek doskonale sprawdzi się również jako dodatek do różnego rodzaju farszów do tart, warzyw, naleśników, pierogów, zapiekanek makaronowych i ziemniaczanych. Kawałki boczku urozmaicą też smak sosu do makaronu – włoska carbonara to najlepszy przykład.

Nie tylko od święta warto przygotować tradycyjny żurek. Dodatek wędzonego boczku dopełnia smak zupy i sprawia, że jest ona bardziej treściwa.

 

Boczek to nie tylko tłusty kawałek mięsa wieprzowego. Dobrze przygotowany, zapeklowany i upieczony lub wędzony może być ciekawym dodatkiem do wielu dań. Aromat i smak boczku podkreślą pozostałe składniki dania.