Gruszki mogą być stosowane w odchudzaniu i przy gorączce. Wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego oraz nerwowego. Można je spożywać na surowo, marynować lub przygotować z nich napar bądź kompot.
Właściwości gruszki
Swoje właściwości gruszki zawdzięczają m.in. przeciwutleniaczom, które spowalniają proces starzenia się organizmu. Te owoce zawierają też kwas foliowy, potas, mangan, bor, magnez, jod i witaminy C oraz K.
Gruszki składają się głównie z wody. Kolejna zaleta gruszki: kalorie, których jest jedynie 57 kcal w 100 g. Dodatkowo zawierają rozpuszczalny błonnik, który pęcznieje w żołądku. Zapewnia on uczucie sytości na długi czas.
Właściwości odżywcze gruszki
Właściwości odżywcze gruszki wynikają z zawartości następujących składników:
- potasu - aż 116 mg w 100 g owoców,
- 12 mg fosforu,
- 9 mg wapnia,
- 7 mg magnezu,
- 1 mg sodu,
- 0,18 mg żelaza,
- 0,1 mg cynku.
Gruszki zawierają następujące ilości witamin:
- 4,3 mg witaminy C,
- 0,16 mg niacyny,
- 0,12 mg witaminy E,
- 0,029 witaminy B6,
- 0,026 mg ryboflawiny,
- 0,012 mg tiaminy,
- 7 µg kwasu foliowego,
- 4,4 µg witaminy K,
- 1 IU witaminy A.
Warto jeść gruszki ze skórką. To w niej jest najwięcej składników odżywczych. Lepiej wybierać twarde gruszki. Im bardziej dojrzały owoc, tym więcej zawiera cukru, a mniej korzystnych pektyn i kwasów owocowych.
Właściwości lecznicze gruszki
Właściwości lecznicze gruszki obejmują np. korzystne działanie na układ pokarmowy. Zapobiegają zaparciom i przyspieszają perystaltykę jelit. Karotenoidy i flawonoidy redukują bóle brzucha. Zawarty w gruszkach błonnik zmniejsza poziom złego cholesterolu.
Gruszki zawierają bor, który wspomaga pracę mózgu, m.in. poprawiając koncentrację. Bor ma udział w transporcie wapnia do kości.
Miedź będąca w składzie tych owoców wspomaga układ nerwowy. Przyspiesza uczenie się, działając korzystnie na proces zapamiętywania.
Jod będący w składzie owoców poprawia funkcjonowanie tarczycy - narządu, który wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu.
Potas, który zawierają gruszki działa m.in. moczopędnie. Owoce można stosować pomocniczo w leczeniu zapalenia pęcherza lub dróg moczowych. Dzięki gruszkom usuniemy obrzęki, które powstają przez zatrzymywanie wody w komórkach organizmu.
Gruszki można też spożywać mając nadciśnienie. Pomogą wyregulować poziom ciśnienia tętniczego.
Żelazo zawarte w owocach zapobiega pojawieniu się anemii.
Napar z gruszek to wspaniałe lekarstwo na kaszel, gorączkę i inne objawy przeziębienia. Mocniejszy napar zwalcza bóle głowy, a nawet migreny.
Gruszki podaje się już niemowlętom po 6. miesiącu życia. Są bezpieczne, ponieważ bardzo rzadko powodują reakcje alergiczne.