Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Ocet jabłkowy w diecie

Ocet jabłkowy w diecie
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Działanie przeciwdrobnoustrojowe i detoksykacyjne
  2. Ocet jabłkowy - dla kogo?
  3. Zasady stosowania

Właściwości tego produktu znali już starożytni i z ochotą dodawali go do codziennych posiłków. Już w V w.p.n.e polecał go ojciec medycyny – Hipokrates! Szczególnie doradzał ocet jabłkowy jako panaceum na problemy z układem pokarmowym, na przykład po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy (a tych starożytni sobie nie skąpili). Tak więc i my - współcześnie żyjący - możemy z powodzeniem dodać go do naszej codziennej diety, tym bardziej że jego prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone dziesiątkami badań.

Podania historyczne mówią, że to zwierzęta pokazały ludziom, że warto spożywać sfermentowane jabłka. Zauważono bowiem, że zranione lub chore zwierzęta z chęcią jadły lekko nadpsute owoce. To zainspirowało ludzi do wypróbowania sfermentowanego soku jabłkowego, który jest zdecydowanie łatwiejszy do spożycia niż całe jabłka.

Działanie przeciwdrobnoustrojowe i detoksykacyjne

Główną cechą octu jabłkowego jest jego działanie przeciwdrobnoustrojowe i detoksykacyjne. Dawniej używany do opatrywania ran i zapobiegania infekcjom, nie stracił w tej kwestii na ważności. Badania potwierdziły jego pozytywny wpływ na leczenie grzybicy, problemów skórnych czy infekcji bakteryjnych (np. obejmujących uszy – bardzo częstych szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Właściwości detoksykujące i dezynfekujące zawdzięcza on zawartości naturalnego kwasu octowego, który hamuje rozwój bakterii, a także zwalcza już występujące.

Ocet jabłkowy - dla kogo?

Cukrzyca

Korzyści ze stosowania octu jabłkowego mogą czerpać osoby cierpiące na cukrzycę lub mające problemy z gospodarką węglowodanami. Dowiedziono, że stosowanie tego produktu przyczynia się do znormalizowania stężenia glukozy we krwi oraz poprawia wrażliwość na działanie insuliny – hormonu obniżającego stężenie glukozy we krwi.

Redukcja masy ciała

Ocet jabłkowy w diecie - zdjęcie 1

Ocet jabłkowy pomoaga także w redukcji masy ciała, gdyż zwiększa on odczucie sytości. W połączeniu ze wspomnianym wyżej działaniem na gospodarkę węglowodanami, produkt ten zmniejsza stopień odkładania się tłuszczu w adipocytach – komórkach tłuszczowych. Badania przeprowadzone wśród osób otyłych wykazały, że codzienne stosowanie octu jabłkowego doprowadza do polepszenia poziomu zawartości triglicerydów we krwi i korzystnie wpływa na zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Warto jednak zaznaczyć, że masa ciała zależy w dużej mierze od całościowego spojrzenia na jadłospis oraz od uprawianej aktywności fizycznej, a pojedynczy produkt ma na celu wspomaganie procesu odchudzania – nie jego inicjowanie i utrzymanie.

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Wspomniane powyżej działanie octu jabłkowego w kwestii polepszenia wartości triglicerydów we krwi ma także związek z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dowiedziono, że regularne spożywanie octu jabłkowego przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu – działającego promiażdżycowo, a tym samym zwiększającego ryzyko zawału mięśnia sercowego. Kwas chlorogenowy zawarty w occie jabłkowym przeciwdziała utlenianiu cząsteczek LDL cholesterolu, tym samym redukując ryzyko wspomnianych chorób układu krwionośnego. W badaniach na zwierzętach potwierdzono zmniejszenie ciśnienia krwi po regularnym spożywaniu tego produktu, natomiast nadal oczekujemy potwierdzeń tych faktów w badaniach z udziałem ludzi.

Zasady stosowania

Jak stosować ocet jabłkowy? Oczywiście zasada „im więcej, tym lepiej” nie ma odzwierciedlenia w przypadku tego produktu. Zawarte w nim kwasy stosowane w zbyt dużej ilości mogą podrażniać ściany żołądka. Warto dodawać go w małych ilościach do sałatek, sosów sałatkowych albo rozcieńczać i bezpośrednio wypijać. Optymalna ilość to 10-20 ml dziennie, czyli 2-4 łyżeczki do herbaty lub 1-2 łyżki stołowe.