Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zrobić kolorowe kopytka?

Jak zrobić kolorowe kopytka?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak się robi kopytka?
  2. Przepis na kopytka ziemniaczane
  3. Jaka mąka do kopytek jest najlepsza?
  4. Ile gotować kopytka?
  5. Kolorowe kopytka – przepisy

Kopytka to popularne i smaczne danie. Stanowi nie lada gratkę szczególnie dla naszych małych milusińskich. Wbrew pozorom, przyrządzając kopytka w wersji wytrawnej i bardziej wykwintnej, możesz trafić w gusta bardziej wymagających smakoszy. Jeżeli dodasz do ciasta szpinak, buraki lub pieczoną dynię, w prosty sposób zapewnisz całemu daniu niesamowite i intensywne kolory. Co ważne, w takiej kolorowej wersji kopytka nie tylko cieszą oko, ale są również zdrowym i wartościowym posiłkiem. Poznaj nasze przepisy na różne rodzaje pysznych kopytek.

Jak się robi kopytka?

Najprościej rzecz biorąc przygotowanie kopytek polega na zrobieniu masy z gotowanych ziemniaków zmielonych w maszynce do mielenia, jajek, mąki i przypraw. Maszynka z łatwością poradzi sobie z przetworzeniem nawet dużej liczby ziemniaków, a tylko z jej pomocą masa ziemniaczana zachowa odpowiednią konsystencję. Nie należy rozdrabniać ziemniaków z pomocą szybkoobrotowych mikserów czy blendera ręcznego.

Przepis na kopytka ziemniaczane      

Przepis na tradycyjne kopytka zakłada, że po zmieleniu ziemniaków dodajemy do nich jajko, odrobinę mąki, a także doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Po dokładnym wymieszaniu powinniśmy mieć możliwość uformowania z ciasta podłużnego i niezbyt grubego wałka. Jeżeli ciasto mocno lepi się do rąk i blatu, możesz podsypać je dodatkową porcją mąki.

Następnie wałek ciasta wystarczy pokroić na kawałki o długości 2-3 cm i gotować je w osolonym wrzątku przez 3-4 minuty od momentu, kiedy wypłyną na powierzchnię.

Jak zrobić kolorowe kopytka - zdjęcie 1

Jaka mąka do kopytek jest najlepsza?       

Kopytka zawdzięczają swoją zwartą konsystencję odpowiednio dobranej mące. Z tego powodu do przyrządzania kopytek najlepiej nadaje się zawierająca dużo glutenu mąka pszenna, a także mąka ziemniaczana o dużej zawartości skrobi. Inne rodzaje mąki, szczególnie bezglutenowe, jak mąka ryżowa, nie nadają się do przyrządzania kopytek, ponieważ z ich pomocą nie będzie możliwe związanie ziemniaków i jajek.

Ile gotować kopytka?

Kopytka w zależności od ich rozmiaru gotujemy około 3-4 minuty, licząc od momentu, w którym zaczną wypływać na powierzchnię. Surowe kopytka trzeba wrzucać do wrzącej i osolonej wody. Moc płyty indukcyjnej ustaw na początku gotowania na maksimum. Dzięki temu dodanie większej liczby kopytek do garnka nie obniży temperatury na dłuższy czas. Kiedy woda ponownie zacznie się mocno gotować, ustaw moc grzania na płycie indukcyjnej na średnią.

Kolorowe kopytka – przepisy

Podstawowy przepis na kopytka ziemniaczane warto potraktować jako punkt wyjścia do dalszych eksperymentów i zabaw z kolorami oraz ciekawymi połączeniami smaków. Jest to bardzo wdzięczny materiał do przygotowania zdrowych i pełnowartościowych posiłków. Szczególnie jeżeli twoje dzieci lubią kopytka, a ciężko je na co dzień przekonać do jedzenia zielonych warzyw, z pomocą mogą przyjść przepisy na kolorowe kopytka bazujące nie tylko na ziemniakach, ale na różnego rodzaju sezonowych warzywach.

Kopytka z dyni – przepis

Kopytka z dyni to jeden z najprostszych przepisów na kolorowe kopytka. Jeżeli chcesz je ugotować w domowej kuchni, przygotuj wcześniej puree z dyni i zastąp nim połowę porcji ziemniaków ze wspomnianego wcześniej przepisu w wersji tradycyjnej. Dla uzyskania pięknego koloru wybierz dynię o intensywnej pomarańczowej barwie, np. odmianę hokkaido. Możesz również użyć przypraw, takich jak czerwona słodka papryka i kurkuma, których dodatek zapewni gotowym kopytkom jeszcze ładniejszy kolor.

Jak zrobić kolorowe kopytka - zdjęcie 2

Kopytka ze szpinakiem – przepis       

Kopytka z dodatkiem szpinaku mają piękny zielony kolor. Jako bazę do ich przyrządzania również możesz wykorzystać tradycyjny przepis. Z pomocą blendera zmiksuj solidną garść liści młodego szpinaku na gładką pastę. Dopraw je odrobiną soku z cytryny, solą i suszonym czosnkiem, a następnie dodaj do masy ziemniaczano-jajecznej. W razie potrzeby możesz wyregulować konsystencję ciasta dodatkową porcją mąki.

Kopytka z batatów – przepis    

Bataty, czyli słodkie ziemniaki, stanowią zdrowszą alternatywę dla zwykłych ziemniaków. Wystarczy, że bataty w skórce ponakłuwasz widelcem i upieczesz przez 40-50 minut w piekarniku do czasu, aż całkowicie zmiękną w środku. Miąższem takich pieczonych batatów możesz zastąpić ziemniaki z tradycyjnego przepisu na kopytka. Cała reszta składników i czynności pozostaje bez zmian.

Sprawdź przepis na zielone kopytka bobem

Kopytka z twarogiem – przepis

Serowe kopytka z twarogiem to kolejny z przepisów, które bazują w znacznym stopniu na tradycyjnej, podstawowej recepturze. Kopytek takich nie należy mylić z kluskami leniwymi, które mają podobny skład, ale są daniem serwowanym na słodko.

Lista składników prezentuje się następująco:

  • ziemniaki – 0,5 kg

  • twaróg – 150 g

  • jajko – 1 szt.

  • mąka ziemniaczana – 1 płaska łyżka

  • mąka pszenna – w miarę potrzeby maksymalnie 150 g

  • przyprawy do smaku

Podobnie jak w innych przepisach, całość sprowadza się do ugotowania i zmielenia ziemniaków. Następnie należy połączyć je z mielonym twarogiem, jajkiem, mąką ziemniaczaną, solą i pieprzem. Mąka pszenna jest ostatnim składnikiem, dodawanym stopniowo do czasu, aż uzyskamy masę pozwalającą uformować w miarę zwarty wałek ciasta.

Możesz przyrządzić je w wersji z bobem - wtedy będą mieć piękny, zielony kolor.

Jak zrobić kolorowe kopytka - zdjęcie 3

Pamiętaj o tym, że im mniej mąki w kopytkach, tym delikatniejsze i miękkie będą po ugotowaniu.

Kopytka z mięsem – przepis

Ostatnią naszą propozycją są kopytka z mięsem, a dokładniej mówiąc kopytka z dodatkiem smażonych skwarków z boczku. Tu również jako baza posłuży nam podstawowy przepis na kopytka. Oprócz standardowej listy składników pojawi się boczek i cebula szalotka.

Boczek należy bardzo drobno pokroić i podsmażyć na suchej, gorącej patelni. Kiedy z boczku wytopi się tłuszcz, dodaj na patelnię posiekaną drobno cebulę szalotkę. Ten typ cebuli po usmażeniu staje się bardzo delikatny i słodki, co rewelacyjnie wpłynie na smak i konsystencję kopytek.

Kiedy cebula będzie już zupełnie miękka i zacznie się brązowić, możesz dodać zawartość patelni do masy kopytkowej, całość dokładnie wymieszać, a następnie uformować wałek, z którego wycinane będą pojedyncze kopytka.

Wszystkie przytoczone w tym artykule przepisy pozwolą ci przyrządzić kolorowe kopytka, którymi zachwycisz domowników. Jednak idealnie podane kopytka powinny zostać dopełnione dobrym sosem, który podkręci ich smak i sprawi, że całe danie będzie perfekcyjne.

W najprostszej wersji można polać kopytka roztopionym masłem i oprószyć startym serem typu parmezan. Bardzo dobrze czują się również w towarzystwie sosu z palonego masła z dodatkiem soku z cytryny i grubo zmielonego czarnego pieprzu. Dla bardziej wymagających smakoszy polecamy dodatek sosu śmietanowo-grzybowego.

Warto jednak pamiętać, że kopytka możesz podać z dowolnym ulubionym sosem w postaci samodzielnego dania, ale również jako dodatek do wszelkiego rodzaju mięs czy dań z grilla.