Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Panierka panko co to jest? Co zrobić z panko?

Panierka panko co to jest? Co zrobić z panko?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co to jest panierka panko?
  2. Jak zrobić panierkę panko?
  3. Krewetki, a może kurczak w panko? Do czego wykorzystać panierkę panko?

Niech nie zmyli Cię jej egzotyczna nazwa. Panierka panko może stać się jednym z Twoich ulubionych produktów używanych w kuchni. To po prostu japońską wersją naszej bułki tartej. Jest ona niezwykle chrupka, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako dodatek do różnych potraw. Dowiedz się jak zrobić panierkę panko i do czego można jej użyć.        

Co to jest panierka panko?   

W przeciwieństwie do dobrze znanej nam bułki tartej panko przygotowuje się z chleba pszennego. Zazwyczaj ma ona biały lub jasnobrązowy kolor. Kolejną rzeczą, która odróżnia ją od bułki tartej, jest jej kształt. Panierka panko ma formę cienkich płatków. Dzięki temu po usmażeniu lub upieczeniu jest lekka i bardziej chrupiąca. Dodatkowo podczas smażenia absorbuje niewielką ilość tłuszczu, co sprawia, że smażone w niej produkty zachowują swój smak i aromat. Jednocześnie dania będą mniej kaloryczne niż te przygotowane z wykorzystaniem tradycyjnej bułki tartej.

Jak zrobić panierkę panko?   

Wbrew pozorom przygotowanie panko jest bardzo łatwe i nie zajmuje wiele czasu. Skład panko nie różni się od zwykłej bułki tartej. Do przyrządzenia panko najlepiej nadaje się chleb pszenny lub ewentualnie bułki kajzerki.

Panierka panko co to jest? Co zrobić z panko?

Jak zrobić panko – krok po kroku:

  1. Odkrój skórkę – do przygotowania panierki wykorzystaj tylko miąższ pieczywa.
  2. Pokrój miąższ na jak najmniejsze kawałki — najlepiej poradzi sobie z tym robot kuchenny Bosch. Kawałki powinny być niewielkich rozmiarów, jednak nie powinny być zmielone na okruszki. Wypośrodkuj to.
  3. Czas na suszenie panko. Rozdrobniony miąższ rozsyp na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Warstwa powinna być cienka – zapewni to równomierne suszenie panierki. Temperatura piekarnika nie powinna przekraczać 150°C. Całość może zająć kilka godzin. Podczas suszenia co jakiś czas przemieszaj panko. Przypilnuj, by panierka nie zrobiła się złocista lub przypieczona. Gotowa powinna być jednocześnie sucha i jasna.

Czytaj też: Jak zrobić chrupiącą panierkę?

Krewetki, a może kurczak w panko? Do czego wykorzystać panierkę panko?

Panierka panko doskonale nadaje się do przygotowywania wielu różnych produktów i potraw. Mogą to być zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie lub wegańskie.

Panko znakomicie sprawdzi się do panierowania:

  • warzyw (takich jak cukinia, bakłażan, kalafior, brokuł),
  • grzybów (pieczarki i boczniaki),
  • różnego rodzaju kotlecików i pulpetów,
  • kawałków kurczaka, indyka
  • oraz ryb i owoców morza.

Wskazówka: Warzywa w panko świetnie sprawdzają się jako przekąska i zamiennik chipsów. Można je przygotować na filmowy wieczór lub na spotkanie z przyjaciółmi.

Doskonałą propozycją na wiele okazji będą panierowane w panko polędwiczki z kurczaka lub indyka. Można je przygotować w formie nuggetsów lub paluszków. Aby dodać im charakteru, wystarczy doprawić je przyprawą cajun, za'atar lub harrisą. Panko doskonale sprawdzi się do obtaczania różnego rodzaju kotlecików i pulpetów mięsnych, ze strączków oraz warzywnych. Mogą to być zapiekane drobiowe klopsiki z pastą tahini, wieprzowe kotlety mielone czy pulpety z bakłażana z purée z groszku.

Z kolei panierowane boczniaki będą pysznym roślinnym zamiennikiem dla nuggetsów i burgerów. Japońska panierka równie dobrze będzie współgrała ze smakiem ryb. Szczególnie z łososiem z piekarnika, dorszem, halibutem lub miruną. Popularną przystawką lub dodatkiem do sałatek, szaszłyków i makaronów są krewetki w panko. Chrupiąca panierka otacza delikatne i aromatyczne mięso krewetek. Równie pyszne będą panierowane kalmary oraz ciastka krabowe.

Panko można wykorzystać również na inne sposoby, np. jako przyprawę. Podsmażona na maśle sprawdzi się jako omasta do gotowanych warzyw jak kalafior, brokuł czy fasolka szparagowa. Można ją również dodać do makaronów, by uzupełnić danie o chrupki element. Swoistą przyprawą panko wymieszaną z parmezanem można posypać zapiekankę, żeby po upieczeniu zyskała rumianą i chrupiącą skórkę.

Panko doskonale sprawdza się do panierowania wielu różnych produktów. Jest przyjemnie chrupiąca i nie nasiąka tłuszczem. A panko możesz wykorzystać nie tylko do panierowania!