- Czerwona porzeczka – właściwości
- Co można zrobić z czerwonych porzeczek?
- Przepis na dżem z czerwonej porzeczki
Czerwona porzeczka – właściwości
Jaka jest czerwona porzeczka? Właściwości dobroczynne czerwonych kuleczek są znane od lat. Pomimo niewielkich rozmiarów owoce, które można zrywać prosto z krzaczków, są ważne dla naszego zdrowia.
Czerwone porzeczki wpływają pozytywnie na:
- pracę układu pokarmowego – to zasługa błonnika, który zapobiega zaparciom i poprawia perystaltykę jelit;
- działanie nerek – chronią przed kamicą nerkową i zapaleniem dróg moczowych, a dodatkowo mają właściwości moczopędne;
- układ odpornościowy – duże ilości witaminy C przeciwdziałają infekcjom;
- stan skóry – trzy witaminy (A, C i E) w towarzystwie antyoksydantów zapobiegają powstawaniu trądziku oraz chronią cerę przed starzeniem;
- cholesterol – antocyjany i niacyna (witamina PP) obniżają poziom „złego” cholesterolu (LDL), zwiększając przy tym poziom „dobrego” (HDL);
- leczenie cukrzycy – wspomniane już antocyjany zwiększają wrażliwość na insulinę i regulują poziom cukru we krwi;
- organizmy osób, które borykają się z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi.
Wypróbuj smaczny przepis na serowe placki z creme fraiche i porzeczkami
Kalorie, które znajdziesz w 100 g porzeczek nie powinny przerażać – jest ich tam zaledwie 46. Te owoce są również bezpieczne dla diabetyków (cukrzyków) – indeks glikemiczny wynosi 25 przy dopuszczalnej wartości 50.
Kto nie może jeść czerwonej porzeczki?
Czerwone porzeczki, choć bardzo zdrowe, nie będą odpowiednie dla wszystkich. Wykluczyć je z diety powinny osoby z: alergią na którąkolwiek substancję zawartą w owocach; zakrzepowym zapaleniem żył; zapaleniem wątroby, nadkwasotą żołądka, wrzodami i zapaleniem żołądka, a także rekonwalescenci po udarach.
Gruszki w winie z lodami – zachwyć się przyjemną, kwaskową nutą porzeczek!
Co można zrobić z czerwonych porzeczek?
Przejdźmy teraz do tego, co zrobić z czerwonych porzeczek. Charakterystyczne owoce możesz zjeść świeże bądź w formie przetworów (syropy, nalewki, soki). A czy możesz mrozić czerwone porzeczki? Tak, w woreczkach strunowych bądź pojemnikach z plastiku. Z kolei liście wykorzystaj do przygotowania naparów, które zadziałają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Dżem z czerwonych porzeczek, ciasto z czerwoną porzeczką czy sok z czerwonej porzeczki – to tylko niektóre z apetycznych propozycji. Zapoznaj się z innymi przepisami, w których owoc z rodziny agrestowatych odgrywa główną rolę. Do tej kategorii należą:
- kompot z czerwonych porzeczek – wystarczy, że wlejesz do garnka litr wody, wrzucisz umyte czerwone porzeczki (500 g), sok z aronii oraz 100 g cukru; gotuj całość przez pół godziny; możesz podawać go w małych słoiczkach z plasterkiem cytryny;
- sernik z czerwoną porzeczką – polecamy szczególnie ciasto wykonywane na ciasteczkowym spodzie, na którego wierzchu znajdą się owoce o delikatnie kwaskowatym smaku; kontrast słodkie–kwaśne rozpieści każde podniebienie;
- chutney z czerwonej porzeczki do mięsa – gęsty sos znany z kuchni indyjskiej tworzy się m.in. ze wspomnianych owoców, z dodatkiem cebuli czy czerwonego pieprzu; chutney z powodzeniem podbija smak mięsa.
Przepis na dżem z czerwonej porzeczki
Dżem z czerwonej porzeczki – jak go przygotować? Weź 1 kg czerwonej porzeczki, 250 g cukru (1 szklankę) i opcjonalnie 1 łyżkę pektyny w proszku. Postępuj według następujących kroków:
- Opłucz czerwone porzeczki pod bieżącą wodą, osusz i usuń gałązki.
- Umieść je w garnku z grubym dnem.
- Podgrzewaj na średnim ogniu do momentu, aż porzeczki puszczą sok, a dodany wcześniej cukier całkowicie się rozpuści.
Indukcyjne płyty elektryczne marki Bosch – intuicyjne gotowanie i natychmiastowe podgrzewanie
- Zmniejsz ogień do minimum. Mieszaj od czasu do czasu i gotuj przez 2,5 godziny. W efekcie w trakcie gotowania dżem zgęstnieje, a nadmiar wody odparuje. Jeśli tak się nie stanie, 2 minuty przed końcem gotowania dodaj pektynę w proszku.
- Przelewaj gorący dżem do wyparzonych i osuszonych słoików. Zostaw 1 cm wolnej przestrzeni.
- Zakręć słoiki i odwróć do góry dnem na godzinę. Słoiki powinny się zassać.
- Dżem z czerwonych porzeczek przechowuj w chłodnym i zacienionym miejscu.
Dżem z czerwonej porzeczki – dodatkowe wskazówki:
- aby uzyskać bardziej kwaśny smak, dodaj do dżemu sok z limonki bądź cytryny;
- zamiennikiem cukru może być miód lub syrop klonowy;
- można poddać go pasteryzacji, aby przedłużyć trwałość dżemu;
- będzie on także doskonałym dodatkiem do naleśników, gofrów, pieczywa i deserów.
Czerwoną porzeczkę, podobnie jak jej czarny odpowiednik, zaliczamy do pysznych darów lata. Przy ich pomocy zadbasz o zdrowie i o kubki smakowe. Możesz je spożywać zarówno w czerwcu oraz lipcu, kiedy przypada na nie sezon, jak i zamrożone w późniejszych miesiącach. Czerwone porzeczki mogą zagościć w Twojej kuchni w postaci gęstego dżemu, chłodzącego kompotu, aromatycznego dodatku do mięs lub deserów – decyzja należy do Ciebie. Smacznego!