Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Sok z brzozy – właściwości i przepisy

Sok z brzozy – właściwości i przepisy
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Właściwości soku z brzozy
  2. Jak pozyskać sok z brzozy?
  3. Sok z brzozy – jak pić?
  4. Sok z brzozy – przeciwskazania

Właściwości soku z brzozy

Naturalne składniki mogą być zamiennikiem dla niektórych leków i suplementów kupowanych w aptece. Często są też lepiej przyswajane. Jakie właściwości ma sok z brzozy? Przede wszystkim reguluje pracę organizmu i pomaga zwalczać różne dolegliwości. Warto sięgnąć po niego wiosną i jesienią, ponieważ wzmacnia odporność. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Z tego powodu jest polecany w sezonie grypowym, aby zmniejszyć bóle mięśni, kości i stawów. To nie koniec odpowiedzi na pytanie, na co jest dobry sok z brzozy. Działa przeciwwirusowo, więc pomaga również zwalczać infekcje dróg oddechowych.

Nieocenioną właściwością jest także wsparcie funkcjonowania układu krwionośnego. Pozwala zapobiec zakrzepicy i chorobom niedokrwiennym serca, ponieważ reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza poziom cholesterolu. Napój brzozowy to źródło żelaza, wapnia, potasu oraz szeregu witamin i aminokwasów. To właśnie dlatego polecany jest osobom zmagającym się z anemią.

W aptekach, drogeriach czy sklepach zielarskich dostępne są także preparaty, które zawierają sok z brzozy. Na włosy polecane są płukanki wzmacniające. Przywracają one blask oraz zapobiegają wypadaniu. Maść do stosowania miejscowego łagodzi bóle reumatoidalne. Wspomaga także gojenie się ran i zwalczanie problemów skórnych. Dobrym pomysłem jest dodanie soku z brzozy do ziołowej kąpieli. Poleca się to osobom, które zmagają się z problemem nadpotliwości.

Lista korzyści jest dłuższa. Lecznicze właściwości soku z brzozy obejmują też układ pokarmowy. Napój łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądka, takie jak ból, uczucie gniecenia czy zgaga. Wspiera także funkcjonowanie wątroby. Działa moczopędnie, dlatego zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni moczowych.

Regularne spożywanie soku z brzozy wpływa pozytywnie na organizm. Pozwala zarówno na zwalczanie różnych dolegliwości, zapobieganie problemom zdrowotnym, jak i dbanie o kondycję całego ciała.

Właściwości brzozy - infografika

Poznaj alternatywy dla wody na lato.

Jak pozyskać sok z brzozy?

Czas pozyskiwania soku z brzozy jest zależny od szerokości geograficznej. Okres, kiedy można własnoręcznie zdobyć ten naturalny suplement diety, trwa jedynie trzy tygodnie. W naszym regionie Europy Środkowej najlepszy termin przypada wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia.

Jak pozyskiwać sok z brzozy? Jest kilka zasad, o których musisz pamiętać. Aby był najwyższej jakości, należy wybrać dorodne drzewo, które rośnie z dala od zanieczyszczeń. Pierwszym sposobem jest wywiercenie kilkucentymetrowego otworu w pniu i umieszczenie w nim rurki lub plastikowego wężyka. Właśnie tym kanalikiem sok będzie mógł swobodnie spływać do naczynia. Najlepiej zaopatrzyć się w szklaną, wyparzoną wcześniej butelkę. Aby nie uszkodzić drzewa, możesz pozyskać maksymalnie litr w ciągu doby. Po zakończonym zbiorze należy zabezpieczyć wywiercony otwór drewnianym klinem.

Drugi sposób jest dla osób cierpliwych, ponieważ to żmudny proces. Jak pozyskać sok z brzozy z liści i gałązek? Wystarczy odciąć je sekatorem i włożyć do wysokiego szklanego naczynia, aby zebrać płyn. Niestety nie jest to korzystne dla drzewa. Nadcięte miejsca mogą być zaatakowane przez szkodniki. Ten sposób sprawdzi się jednak idealnie przy okazji zabiegów pielęgnacyjnych, przycinania i kształtowania korony. Wtedy pozyskane gałązki i liście się nie zmarnują.

Sok z brzozy – jak pić?

Bardzo ważnym aspektem jest przechowywanie soku z brzozy. Niestety w temperaturze pokojowej szybko mętnieje i zmienia swój zapach. Aby zbiór się nie zmarnował, należy spożyć go na świeżo. Dlatego lepiej mieć na uwadze jakość, a nie ilość. Pamiętaj o tym podczas pozyskiwania soku z brzozy. Istnieje jednak domowy sposób na wydłużenie terminu jego przydatności. W niskiej temperaturze utrzyma swoją świeżość maksymalnie trzy dni. Po zmieszaniu z miodem lub kwaskiem cytrynowym napój będzie zdatny do spożycia nawet przez tydzień. Należy pamiętać, aby przechowywać ten leczniczy roztwór w lodówce.

Zobacz ofertę chłodziarko-zamrażarek firmy Bosch.

Sok z brzozy jest dostępny w czystej postaci lub mieszankach niemal w każdym sklepie. Często można go znaleźć na półkach ze zdrową żywnością. Producenci mają na uwadze korzystne właściwości płynące ze spożywania produktu. Dlatego unikają pasteryzacji i sterylizacji, więc termin przydatności nigdy nie będzie zbyt długi.

Kolejną ważną kwestią jest dawkowanie. Zaleca się, aby spożywać do 150 ml soku z brzozy na dobę w dwóch lub trzech dawkach. Taka kuracja powinna trwać nie dłużej niż trzy tygodnie. Napój ma przyjemny smak i nie potrzebuje ulepszenia. Jednak sprawdzi się także doskonale z wodą z dodatkiem miodu, w lemoniadzie czy mrożonej herbacie.

Z kory brzozy pozyskuje się również ksylitol, naturalny słodzik. Sprawdź, czy cukier brzozowy jest zdrowy.

Sok z brzozy – przeciwskazania

Niestety nie każdy może skorzystać z leczniczych właściwości, które oferuje sok z brzozy. Przeciwskazania to kwestia bardzo ważna i należy się z nimi zapoznać. Głównym zagrożeniem jest alergia na pyłki tego drzewa. Uczulenie wyklucza możliwość spożywania tego napoju. Odradza się ten produkt również osobom ze schorzeniami układu krążenia. Przeciwwskazaniem jest też niewydolność układu moczowego czy choroba nerek. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią również powinny unikać soku brzozowego.

W przypadku przyjmowania leków na stałe napój może osłabić ich działanie. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, zanim rozpocznie się tę naturalną kurację. Przeciwskazania, aby nie stosować tego produktu, znajdą się również na etykiecie dołączonej do lekarstw.