Dynia to warzywo, które niezmiennie kojarzy nam się z jesienią, październikiem i Halloween. Aż żal nie wykorzystać właściwości dyni, gdy sezon na to warzywo jest w pełni!
Dynia – właściwości
Wpływ dyni na ludzkie zdrowie doceniali już meksykańscy Indianie. Szeroko stosowana była zarówno w kuchni, jako składnik potraw, jak i w medycynie naturalnej.
Wartości odżywcze dyni
Dynia to bogate źródło potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Możemy znaleźć w niej także niewielkie ilości selenu, miedzi, manganu czy cynku. Pomarańczowy kolor to niezbity dowód, że dynia zawiera ogromne ilości karotenów, głównie α i β. Im bardziej pomarańczowa jest dynia, tym więcej karotenów zawiera. Dynia jest prawie wolna od tłuszczów i białek, zawiera jedna nieco węglowodanów. Bogata jest także w błonnik, wspomagający trawienie.
Nie tylko sama dynia jest cennym źródłem odżywczym. Pestki z dyni to idealne źródło kwasów nienasyconych i związków pochodzących z grupy fitosteroli, które przypominające budową cholesterol, obniżając jego całkowity poziom w organizmie. Dlatego też zalecana jest osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze i miażdżycę.
Właściwości lecznicze dyni
Dynia jest szczególnie polecana w leczeniu zaparć. Zbawiennie wpływa na pracę jelit i pobudza procesy trawiennie. Pomaga w oczyszczaniu organizmu z trujących produktów przemiany materii. Ze względu na swoją lekkostrawność i dużą zawartość błonnika, jest szczególnie lubiana przez osoby będące na diecie.
Dynię warto spożywać szczególnie w okresie jesiennym, gdyż poprawia odporność organizmu i ma działanie przeciwzapalne. Przyda się przy problemach z oddawaniem moczu i infekcjach pęcherza, gdyż ma działanie moczopędne.
Dynia jest jednym z niewielu naturalnych źródeł witaminy T(B11), która usprawnia proces krzepnięcia krwi i pomaga w profilaktyce i zwalczaniu niektórych rodzajów niedokrwistości.
Właściwości lecznicze pestek z dyni
O dyni warto pamiętać także w przypadku zakażenia pasożytami jelitowymi (np. tasiemcem). Jest szczególnie często wykorzystywany u dzieci, gdyż nie zawiera toksyn ani substancji chemicznych, zatem nie wywołuje skutków ubocznych. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się olej z pestek dyni. Można go stosować także przy schorzeniach prostaty i układu moczowego.
Pestki z dyni to prawdziwa witaminowa bomba. Są źródłem niepochodzącego od zwierząt żelaza, dlatego są szczególnie doceniane przez wegetarian. 70 g pestek z dyni zaspokoi także dobowe zapotrzebowanie na magnez.
Dynia w kosmetyczce
Olej z pestek dyni powinna znać każda kobieta, gdyż wzmacnia włosy i nawilża skórę. Wyciśnięty sok z dyni ma działanie tonizujące, niezależnie od rodzaju cery. Natomiast miąższ z dyni wspaniale zregeneruje spierzchnięte usta.
Dynia – kalorie
Dynia to warzywo, na zjedzenie którego każdy może sobie pozwolić, niezależnie od tego czy jest na diecie czy nie. W 100 g dyni jest tylko 30 kcal.