Większość kojarzy cydr z orzeźwiającym, lekko musującym napojem lub drinkiem. Jednak jabłkowy przysmak doskonale nadaje się również do celów kulinarnych. Ci, którzy próbowali dań z dodatkiem cydru często zwracają uwagę, że dopiero po obróbce termicznej można rozkoszować się wszystkimi jego aromatami i nutami smakowymi. Jak wykorzystać cydr w kuchni? Do jakich dań pasuje?
Uniwersalny cydr?
Cydr w smaku jest jednocześnie słodki i lekko kwaśny. Dwie różne nuty smakowe pozwalają na wykorzystanie go zarówno w słodkich jak i wytrwałych potrawach. Cydr doskonale komponuje się z owocami, warzywami, a także rybami, owocami morza, drobiem i wieprzowiną. Daje to wręcz nieskończone możliwości wykorzystania go podczas kulinarnych eksperymentów.
Marynaty do mięs oraz glazury
Cydr znakomicie łączy się z ziołami, miodem oraz z musztardą. Z tych składników można przygotować wiele różnorodnych marynat do mięs i ryb.
Podczas pieczenia lub smażenia podlewaj składniki cydrem, a w wyniku działania wysokiej temperatury naturalnie występujące w trunku cukry ulegną karmelizacji, tworząc chrupiącą skórkę lub otoczkę. Podobnie można karmelizować warzywa np. marchewki lub buraczki.
Desery
Od karmelizacji płynnie możemy przejść do deserów. Naleśniki karmelizowane w cydrze zrobią furorę zarówno wśród rodziny jak i znajomych. Przy okazji ze względu na zawartość alkoholu można pokusić się o krótkie flambirowanie. To nie jedyne możliwości wykorzystania cydru w przygotowaniu deserów. Z jego dodatkiem możesz przygotować wyjątkowe galaretki oraz słodkie wypieki. Lekki gaz obecny w cydrze nada wypiekom jeszcze większej puszystości i lekkości. Owoce dodane do ciasta można również poddusić z dodatkiem cydru. Najlepsze będą do tego jabłka, gruszki, truskawki oraz śliwki.
Zupy i kremy
Cydr doskonale uwydatnia charakter zup. Jest świetnym dodatkiem do francuskiej zupy cebulowej. Podkreśla słodycz cebuli, a lekka kwasowość dodaje jej orzeźwienia. Ciekawym i intrygującym pomysłem będzie przyrządzenie zupy ziemniaczanej w postaci kremu z dodatkiem cydru. Do całości można dodać piórka cebuli karmelizowane w cydrze. Cydr będzie także pasował do zupy z pietruszki lub pasternaku.
Kolejną zupą, w której z powodzeniem można zastosować cydr jest zupa rybna. Dzięki kwasowości będzie jeszcze bardziej orzeźwiająca, a słodka nuta zharmonizuje całość.
Dania obiadowe z cydrem
W przypadku dań obiadowych możliwości wykorzystania cydru są nieograniczone i zależą tylko od kreatywności kucharza. Dzięki dwoistości smaku cydr można wykorzystać w daniach z drobiem, wieprzowiną, rybami oraz owocami morza. Cydr sprawdzi się także w marynatach, glazurach, sosach, dodatkach czy nadzieniach.
Ciekawymi daniami z dodatkiem cydru są krewetki oraz mule. Są to produkty, które nie potrzebują dodatkowych ozdobników. dlatego wystarczy tylko kilka podstawowych składników, by otrzymać wyjątkowe i smaczne danie. Cydr sprawdzi się również jako dodatek do farszu lub nadzienia do tarty czy quiche. Cydr warto dodać także do schabu i polędwiczek.