Co można zrobić z dyni?
Jesienią półki uginają się od świeżych, kolorowych dyń. Warto wiedzieć, że to warzywo jest nie tylko ładne, ale również możemy bardzo wszechstronnie wykorzystać je w kuchni. Co można zrobić z dyni? Dowiedz się z naszego poradnika!
Słodkie i wytrawne dania z dyni
Co zrobić z dyni na obiad? Jej miąższ jest idealną bazą do zup, sosów, gulaszy oraz zapiekanek. Pieczona dynia doskonale komponuje się z makaronami, kaszą, ryżem oraz z mięsem drobiowym i wieprzowiną. Smak potrawy warto wzbogacić poprzez dodanie sera feta, mascarpone lub ricotty.
Przy daniach z dynią w roli głównej nie powinniśmy się bać eksperymentowania z przyprawami. Warzywo to bardzo lubi smaki korzenne jak chociażby imbir. Kardamon, cynamon, kurkuma czy gałka muszkatołowa również bardzo dobrze się sprawdzą w potrawach z dynią.
Zobacz: Przepis na dynię słodko-kwaśną.
Naszą pomarańczową królową jesieni możemy wykorzystać nie tylko do wytrawnych potraw. Dynia świetnie pasuje także do deserów, takich jak ciasta, ciasteczka, muffinki. Dodatkowo doskonale komponuje się z owocami, takimi jak jabłka, gruszki, żurawina oraz z innymi produktami, np. czekoladą, kakao i orzechami.
Jak upiec dynię?
Jak upiec dynię w piekarniku? Cały proces nie jest skomplikowany i zajmie Wam niecałą godzinę. Wystarczy obrać naszą dynię, usunąć pestki, a następnie pokroić ją na mniejsze kawałki. Przekładamy całość na blachę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia. Całość polewamy oliwą i przyprawiamy tak, jak lubimy. Przyprawy warto rozprowadzić pędzelkiem, aby równomiernie pokryły naszą dynię.
Pieczemy w 180°C przez 40–60 minut (w zależności od wielkości pokrojonych kawałków). Jak ta forma obróbki wpływa na dynię? Dzięki temu zyskuje ona intensywniejszy smak i aromat.
Sprawdź również: Dynia niejedno ma imię.
Różne rodzaje dyni – różne zastosowania
Warto pamiętać o tym, że dynia występuje w kilku rodzajach. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innym smakiem oraz zastosowaniem. Poznajcie więc gatunki dyni oraz to, co je wyróżnia.
Dynia hokkaido – inaczej nazywana Red Kuri Pumpkin, wywodzi się z Japonii. Ma charakterystyczny kształt i intensywnie pomarańczowy kolor, który wpada w odcienie czerwieni. Co ciekawe, skórka tej dyni jest poniekąd wyjątkowa, ponieważ w procesie gotowania lub pieczenia mięknie, dzięki temu możemy ją bezpiecznie spożywać wraz z miąższem. Sama dynia ma lekko orzechowy, słodki smak, który idealnie komponuje się w zupach oraz daniach głównych.
Zobacz też: Pieczona dynia hokkaido.
Dynia piżmowa – znana również pod nazwą Butternut. Kształtem przypomina gruszkę, a miąższ – podobnie jak hokkaido – jest słodki i lekko orzechowy o kremowej konsystencji. Jej skórka ma jasno-kremowy kolor, chociaż zdarza się, że wpada w odcienie brązu – w zależności od odmiany. Dynia ta ma niewielkie gniazdo nasienne, dzięki czemu idealnie nadaje się do faszerowania i zapiekania.
Dynia zwyczajna – najczęściej uprawiana w Polsce. Wyróżnia ją jasny miąższ w odcieniach żółtego i pomarańczowego. Porównując do innych gatunków, jej smak jest nieco mniej słodki, a aromat łagodniejszy. Dzięki temu dynia ta jest idealna do przygotowywania przetworów czy sosów. Równie dobrze komponuje się w wytrawnych potrawach z intensywnymi przyprawami.
Przetwory z dyni na zimę
Co zrobić z dyni na zimę? Tak naprawdę sezon na dynię jest krótki, dlatego warto przygotować z niej różne przetwory. W ten sposób możemy cieszyć się jej smakiem przez cały rok. Przetwory z dyni do słoików to doskonały sposób na zachowanie jej walorów odżywczych i smakowych.
- dżem z dyni – można przygotować go z dodatkiem jabłek, pomarańczy lub innych ulubionych owoców. To prawdziwy rarytas, który idealnie smakuje na kanapkach, naleśnikach, ale i jako dodatek do mięs.
- konfitura z dyni – gęstsza od dżemu, a dzięki temu bardziej skoncentrowana w smaku. Ma wyczuwalne kawałki dyni.
- kompot z dyni – najlepiej smakuje na słodko z delikatną nutą korzenną. Warto do niego dodać inne owoce, np. cytrusy lub jabłka.
- ketchup z dyni – w wersji słodko-kwaśnej z wyczuwalną dynią i nutą papryki, cebuli oraz pomidora.
Na pewno już widzicie, dlaczego dynię określa się „królową jesieni”. To nie tylko halloweenowy gadżet. Jej wszechstronność wykorzystania w kuchni może zadziwiać. Z tego względu warto przekonać się do tego warzywa. To doskonały, a do tego smaczny produkt, który na pewno trafi w wasze gusta.