Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Gotowanie rosołu – co trzeba wiedzieć?

Gotowanie rosołu – co trzeba wiedzieć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Ile gotować rosół?
  2. Gotowanie rosołu pod przykryciem czy bez?
  3. Jak gotować rosół, żeby był klarowny?
  4. Jakie mięso na rosół?

Rosół to jedna z najpopularniejszych zup, uwielbiana przez dzieci i dorosłych na całym świecie. Choć wydaje się prostym w przygotowaniu daniem, tak naprawdę jego gotowanie to nie lada sztuka, która wymaga cierpliwości i wiedzy, dzięki którym będzie zachwycał smakiem i aromatem. Jak długo gotować rosół i jakie mięsa do tego wykorzystać? Co zrobić by rosół był klarowny?

Sprawdź koniecznie: Domowy rosół

Ile gotować rosół?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak długo gotować rosół. Tak naprawdę czas gotowania zależy w dużej mierze od tego, z jakiego mięsa przygotowujemy bulion. Drób bowiem szybciej będzie oddawał swój smak i aromat i nabierał miękkości, niż np. wołowina czy dziczyzna. Prawdą jest jednak, by uzyskać głęboki i esencjonalny smak rosołu powinien on gotować się (a właściwie tylko lekko „mrugać”) przez minimum 2,5-3 godziny.

Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy przygotowujemy rosół bez mięsa, warzywa bowiem nieco szybciej miękną i oddają swój smak. Tu możemy nieco skrócić czas gotowania bulionu, choć do uzyskania pełni smaku wciąż potrzebne jest minimum 90 minut.

Czytaj także: Zupy bez mięsa – na czym zrobić bulion?

Gotowanie rosołu pod przykryciem czy bez?

Czy rosół gotuje się pod przykryciem? Zgodnie z tradycją uznaje się, że najlepszy rosół to ten gotowany bez przykrycia. Jednak uwaga – pokrywka do garnka będzie nam potrzebna w początkowym etapie jego przygotowywania.

Okazuje się bowiem, że najbardziej doświadczeni kucharze trzymają rosół pod przykryciem od momentu umieszczenia wszystkich składników w wodzie, aż do jego zagotowania. Gdy rosół zacznie delikatnie bulgotać, należy ją zdjąć i w ten sposób pozostawić już do końca przygotowywania bulionu. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze, zdjęcie pokrywki w oczywisty sposób zapobiegnie wykipieniu rosołu (choć ten powinien być gotowany na minimalnym ogniu).

Druga, o wiele istotniejsza kwestia to ta, że gotowanie rosołu z pokrywką sprawi, iż będzie on mętny i straci cały swój urok.

Jak gotować rosół, żeby był klarowny?

Idealny rosół to wywar klarowny i esencjonalny w smaku i zapachu. Wpływ na końcowy efekt mają oczywiście w dużej mierze zastosowane składniki, jednak klarowność rosołu to już raczej kwestia naszych starań i przestrzegania paru ważnych zasad. A więc jak gotować rosół, żeby był klarowny?

Oto sprawdzone sposoby na klarowny rosół:

•       Do rosołu bezwzględnie nie wolno wkładać zamrożonego mięsa lub takiego, które zostało szybko rozmrożone w mikrofalówce, jeżeli już musimy użyć mięsa z zamrażarki, koniecznie rozmroźmy je co najmniej kilka godzin wcześniej.

•       Rosół zaczynamy przygotowywać w zimnej, a nie gorącej wodzie.

•       W początkowym etapie, gdy na powierzchni rosołu pojawiają się tzw. szumowiny należy je delikatnie usunąć.

•       Rosół gotujemy długo, cały czas utrzymując jak najmniejszy ogień (zupa powinna jedynie lekko „mrugać” a nie intensywnie bulgotać).

•       Rosołu nie mieszamy!

•       Jeżeli bulion zbyt mocno wyparował, dolewamy do garnka wrzątek, a nie zimną wodę.

•       Po zagotowaniu się rosołu zdejmujemy pokrywkę i gotujemy do końca bez przykrycia.

Jakie mięso na rosół?

Tak naprawdę im bardziej różnorodne mięsa wybierzemy, tym smaczniejszy będzie nasz rosół. Kluczem do sukcesu jest bowiem nie tyle rodzaj mięsa, co jego gatunek. Do rosołu warto wybierać mięso wysokiej jakości, najlepiej z niewielkich gospodarstw nastawionych na chów ekologiczny. W ten sposób uzyskamy nie tylko głębszy smak i aromat, ale również nasza zupa będzie bogata w składniki odżywcze.

Najpopularniejszy w polskich domach jest oczywiście rosół drobiowy, najlepiej z wykorzystaniem swojskiej kury prosto od gospodarza czy nadającego zupie piękny, złocisty kolor kurczaka kukurydzianego. Na rosół często wykorzystujemy również mięso z indyka, kaczki czy perliczki. Pamiętajmy jednak, że te gatunki są dość tłuste i by nieco „odchudzić” naszą zupę przed gotowaniem dobrze jest z mięsa zdjąć skórę.

Popularny jest również rosół na wołowinie, jednak z uwagi na to, iż jest to dość drogi gatunek mięsa, czysty bulion wołowy przygotowywany jest w domach raczej na bardziej uroczyste okazje. Z powodzeniem jednak możemy dodać niewielką ilość szpondra czy łaty wołowej do innych gatunków mięs, co pozwoli uzyskać bardziej esencjonalny smak rosołu.

Sprawdź pomysły: Co zrobić z mięsa z rosołu?