Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak dobrać wino do dania?

Jak dobrać wino do dania?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Krótki przewodnik po rodzajach win
  2. Wybieramy wino do ryby
  3. Jakie wino do kaczki i drobiu?
  4. Jakie wino do krewetek i owoców morza?
  5. Kuchnia włoska: jakie wino do spaghetti i potraw z makaronu?
  6. Wino do czerwonego mięsa: wieprzowiny i wołowiny
  7. Wino do gotowania
  8. Wino do deseru

Niektóre dania wymagają odpowiedniej oprawy. Dlatego bardzo często spożywane są w towarzystwie odpowiednio dobranej lampki wina. Białe, czerwone, różowe, musujące, wzmacniane, słodkie, wytrawne, ziołowe, owocowe, a może cytrusowe? Jak dobrać wino do potrawy?

Krótki przewodnik po rodzajach win

Podział win na białe, czerwone, różowe oraz musujące znają wszyscy. Poza nim najbardziej znaną kategoryzacją jest ta związana z zawartością cukru. Dzieli ona wina na: wytrawne (o zawartości cukru do 1,5%, czyli 10 g/l), półwytrawne (o zawartości cukru od 2 do 4%, czyli 10-30 g/l), półsłodkie (o zawartości cukru od 4,5 do 7,5%, czyli 30-60 g/l) i słodkie (o zawartości cukru od 8 do 16%, czyli 60-150 g/l).

Listę krajów, w których produkuje się najwięcej wina, otwierają Francja, Włochy i Hiszpania.

Bardzo ważną kwestią jest przechowywane butelek z winem, zwłaszcza jeśli ma ono trwać przez dłuższy czas. Butelki muszą wtedy znajdować się w pozycji poziomej, tak aby korek był zamoczony. Za odpowiednią do przechowywania wina temperaturę przyjmuje się zakres 10 - 14°C. Waha się to jednak w zależności od poszczególnych gatunków. Wina czerwone lubią nieco wyższą temperaturę, bo 15-18°C, białe 10-15°C, a różowe 9-10°C. Ważne, by temperatura była stała przez cały okres leżakowania. Jeśli w pomieszczeniu, w którym planujesz przechowywanie wina, nie ma takich warunków i temperatura ulega wahaniom, warto rozważyć zaopatrzenie się w odpowiednie, dedykowane temu urządzenie, czyli specjalną chłodziarkę do wina

Wybieramy wino do ryby

Do większości ryb podaje się wino białe, półwytrawne lub wytrawne. Ale istnieją odstępstwa od tej znanej od wieków zasady. Czerwone wino będzie dobrze komponowało się np. z tuńczykiem – tłustym i przypominającym w smaku mięso. Dobierając wino do dania rybnego, warto kierować się sposobem przyrządzenia i dodatkami do potrawy. Wino nie powinno tej kompozycji zdominować. W przypadku delikatniejszych dań, postaw na wino białe. Bardziej wyraziste, tłuste i pikantne potrawy, lepiej skomponują się z czerwonym.

Jakie wino do łososia?

Dobranych par na linii łosoś-wino może być co najmniej kilka. Warto szukać swojego ulubionego połączenia, przy czym w pierwszej kolejności kierować się sposobem przygotowania dania. Do niektórych potraw, w tym łososia pieczonego, sprawdzi się wspomniana zasada ryba + białe wino, ale cięższe formy podania, czyli np. łosoś grillowany lub smażony, będzie bardzo dobrze komponował się z lekkim, czerwonym trunkiem. Miłośnicy łososia wędzonego podanego na zimno powinni poszukać czegoś wśród win różowych, musujących. 

Jakie wino do kaczki i drobiu?

Do  dań z drobiu pasują zarówno wina białe, jak i czerwone, ale ważne, by były lekkie. W tym przypadku również sprawdzi się zasada doboru do sposobu przyrządzenia potrawy. Pieczony oraz grillowany kurczak dobrze skomponuje się białym, lekkim winem. Smażony również dobrze współgra z białym, ale wyrazistym i aromatycznym.

Z kolei smak kaczki najlepiej podkręci lekkie, czerwone wino.

Jakie wino do krewetek i owoców morza?

Owoce morza doskonale czują się w towarzystwie subtelnych trunków. W ich przypadku śmiało można pokusić się o zestawienie z różowym, musującym winem, lub postawić na delikatne białe - słodkie lub półsłodkie. 

Kuchnia włoska: jakie wino do spaghetti i potraw z makaronu?

W przypadku makaronów można kierować się zasadą doboru koloru wina do sosu. Czerwone sosy (np. bolognese) będą dobrze komponowały się z winem czerwonym, a białe (np. z owocami morza, śmietanowe czy klasyczna carbonara) doskonale zgrają się z winem białym, wytrawnym lub słodkim.

Wino do czerwonego mięsa: wieprzowiny i wołowiny

Do zdecydowanej większości mięs czerwonych pasuje wino czerwone, ale w zależności od gatunku mięsa i sposobu jego przyrządzenia, dopasować można różne jego typy. Duszona wołowina dobrze komponuje się z winem czerwonym, bardzo aromatycznym, dobrze zbudowanym. Podobnie, jeśli chodzi o wołowinę grillowaną i dziczyznę – tutaj można pokusić się o wytrawne, mocne, czerwone wino. Nieco inaczej w przypadku jagnięciny i cielęciny, które są delikatniejsze i taki również powinien być podany do nich trunek – strzałem w dziesiątkę będzie lekkie, czerwone wino.

Wieprzowina z kolei dobrze czuje się w towarzystwie delikatniejszych – niż w przypadku wołowiny – win. Do niej bardzo dobrze sprawdzi się aromatyczne, białe wino. 

Wino do gotowania

Wino często używane jest do gotowania. Wzbogaca ono potrawę pod wieloma względami, ale tylko pod warunkiem, że użyte do tego celu wino, nie będzie przypadkowe, tylko właściwie dobrane do dania. W tym przypadku warto kierować się zasadą, która mówi, by do gotowania używać tego samego wina, którego użyjemy później do podania wraz z daniem. A zatem, do białych mięs i większości ryb, jak również białych sosów, warto sięgnąć po wino delikatne, białe, a do wołowiny i innych mięs czerwonych, wybór powinien paść na cięższe, czerwone kompozycje. Zawartość alkoholu nie ma większego znaczenia, ponieważ w znacznej mierze odparuje on w trakcie gotowania. Ważne jest, by do gotującej się potrawy wlać tylko jeden rodzaj wina.

Jakie wino do bigosu?

Dodatek wina może fantastycznie uszlachetnić smak bigosu. By tak się rzeczywiście stało, trzeba się jednak postarać o dobrej jakości, czerwone, aromatyczne, wytrawne lub półwytrawne wino.

Jakie wino do risotto?

Wino dodane do risotto nada tej potrawie charakter, poprawi smak i aromat. W tym przypadku warto postawić na białe, wytrawne.

Wino do deseru

Do deseru najlepiej dobierać wina słodkie. Najlepiej sprawdzi się słodkie, białe wino lub wino różowe. W przypadku deserów o mocniejszym smaku takich jak np. piernik czy cięższe ciasta czekoladowe można podać słodkie czerwone wino.