Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak filetować rybę?

Jak filetować rybę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co trzeba zrobić, zanim przeprowadzi się filetowanie karpia?
  2. Jak filetować karpia? Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku
  3. O czym pamiętać, jeśli wykonuje się filetowanie karpia?

Trudno sobie wyobrazić polską Wigilię bez karpia. Wiele trudności może jednak sprawić pozbycie się ości z tej ryby. Często jest to powodem, dla którego rezygnujemy ze spożywania ryb i ograniczamy się do przygotowania jej tylko na święta Bożego Narodzenia. Ryby są pełne witamin oraz mikroelementów, które są niezbędne w naszej diecie, dlatego warto spożywać je regularnie. Dzięki naszym poradom filetowanie karpia i innych gatunków ryb wykonacie szybko i bez zbędnych trudności – od tej pory będziecie mogli spożywać ryby znacznie częściej! Zapraszamy do lektury.

Co trzeba zrobić, zanim przeprowadzi się filetowanie karpia?

Samo przygotowanie oprawionej ryby jest banalnie proste, ale właśnie jej oprawienie, a następnie filetowanie spędza nam sen z powiek. Zanim jednak przystąpimy do tej czynności, skupmy się na tym – czym kierować się przy wyborze ryby?

Oczywiście celujemy tutaj w świeże, niemrożone karpie. Powinniśmy tutaj udać się do sklepu rybnego.  Najlepszym wyborem będzie żywa ryba, gdyż jest ona po prostu świeża, nigdy nie wiemy, ile czasu leżą płaty ryb, które zostały uśmiercone wcześniej.

Praktycznie wszystkie sklepy oferują uśmiercenie i oczyszczenie ryby na miejscu. Warto się na to zdecydować, gdyż odejmie nam to sporo pracy. Ważne – nie wybierajmy karpi cięższych, niż 1,5 kg, większe ryby mogą być mniej smaczne i tłuste.

Jak filetować rybę 1

Gdy zakupimy już oczyszczoną rybę, warto dodatkowo sprawdzić, czy ekspedient w sklepie dokładnie zeskrobał z niej łuski. Do tego będzie potrzebny nam nóż, którym lekko zdrapujemy ewentualne resztki. Przecież ostatnie czego byśmy chcieli, to łuska pomiędzy zębami, prawda? Dodatkowo szczotką drucianą, delikatnie myjemy środek ryby. Oczywiście pod samą, bieżącą wodą. Następnie, jeżeli w sklepie tego nie zrobiono, odkrajemy głowę – tak oprawiona ryba gotowa jest do porcjowania.  

Sprawdź: przepis na świątecznego karpia.

Jak filetować karpia? Podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku

Aby skutecznie nie zniechęcić się do filetowania ryb, warto wyposażyć się w odpowiedni, a przede wszystkim ostry nóż, który znacznie ułatwi nam pracę. Przecież gotowanie ma sprawiać nam przyjemność, a nie powodować niepotrzebne zdenerwowanie.

Do filetowania najlepiej sprawdzi się nóż krótszy i węższy, bo pozwoli nam na odpowiednie manewrowanie. Jeżeli zdecydujecie się na zakup noża dedykowanego do filetowania, to charakteryzuje się on cienkim, dobrze wyprofilowanym ostrzem oraz giętkością i elastycznością. Dzięki tym cechom z łatwością oddzielimy mięso od ości. Szerszego noża używamy do zdrapania łusek.

Pamiętajmy o usunięciu płetw. Za pomocą nożyczek lub noża, usuwamy tą znajdującą się na grzbiecie, a także brzuszne.

Jak filetować rybę 2

Jeśli nasze mięso jest już obrobione i dobry, ostry nóż przegotowany, możemy przystąpić do filetowania naszej ryby. Jak filetujemy naszego karpia? Zaczynamy od nacięcia skóry wzdłuż grzbietu. Ryba powinna leżeć na boku, w tej pozycji zajmujemy się odkrojeniem górnego filetu, prowadząc nóż wzdłuż kręgosłupa – od strony ogona, do głowy. Tę czynność powtarzamy z dolnym filetem.

Teraz z naszych filetów, pęsetą, możemy usunąć ości brzuszne, grzbietowe i wszystkie pozostałe. Po wykrojeniu filetów powinno się wyrównać ich kształt, poprzez odkrojenie ewentualnego naddatku skóry.

Nasze filety są gotowe, pozostaje nam je umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym i zająć się ich przyprawieniem.

Sprawdź: przyprawy i zioła idealne do ryb.

O czym pamiętać, jeśli wykonuje się filetowanie karpia?

Jeżeli zabieramy się za filetowanie ryby, warto pamiętać o kilku wskazówkach, które znacznie ułatwią nam pracę. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki, dzięki którym nasze dłonie nie przejdą niezbyt przyjemnym zapachem ryby, a dodatkowo sprawią, że filet nie będzie się nam wyślizgiwał. Warto również użyć ręcznika papierowego, którym możemy przytrzymać naszą rybę, co dodatkowo zabezpieczy ją przed ślizganiem się.

Zawsze używajmy ostrych noży (które najlepiej naostrzyć tuż przed rozpoczęciem pracy), jeżeli nie posiadamy w swojej kuchni dedykowanych do filetowania sprzętów, wybierzmy te noże, które są cieńsze i w miarę elastyczne – znacznie ułatwi to pracę przy obrabianiu ryby.

Wybierzmy odpowiednią deskę, na której będziemy filetować naszą rybę. Najlepiej sprawdzą się ceramiczne lub szklane, ponieważ łatwo zmyjemy z nich zapach ryby. Pod żadnym pozorem nie decydujmy się na niezaimpregnowane deski drewniane.

Jeżeli chcemy ułatwić sobie pracę, po nacięciu fileta, możemy złamać kość przy głowie lub grzbiecie. Gotowe filety od razu myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym, a następnie aromatyzujemy solą i pieprzem.

Zobacz: przepis na rybę z piekarnika.

Nie musimy wyrzucać pozostałości po filetowaniu, tj. głowy oraz grzbietu po wykrojeniu filetów, możemy przygotować z nich pyszny wywar rybny.

Po przeczytaniu naszego poradnika filetowanie karpia nie będzie więcej spędzać wam snu z powiek!