Jak pozbyć się muszek owocówek?
- Muszki owocówki – skąd się biorą i ile żyją?
- Muszki owocówki jak się ich pozbyć? Poznaj 4 sprawdzone sposoby
- Jak zlikwidować muszki owocówki? Najważniejsze rada
Muszki owocówki to prawdziwa zmora, pojawiająca się w naszych domach zwłaszcza latem, gdy zdecydowanie częściej sięgamy po różnego rodzaju świeże owoce i warzywa. Skąd się biorą, ile żyją i czy można się ich pozbyć? Poznaj sprawdzone domowe sposoby na muszki owocówki, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się ich na długi czas.
Muszki owocówki – skąd się biorą i ile żyją?
Muszka owocówka to przedstawiciel rzędu muchówek, liczącego nawet 3 tysiące gatunków. Maleńkie, osiągające zaledwie 3 mm długości, o lekko żółtym zabarwieniu pojawiają się wszędzie tam, gdzie są dojrzałe, zepsute lub gnijące owoce, a także fermentowane produkty roślinne, takie jak piwo czy wino. Stanowią one nie tylko ich pożywienie, ale również miejsce rozrodu. Rozmnażają się bardzo szybko, gdyż samica jest w stanie złożyć nawet 500 jaj jednocześnie, z których młode muchówki wykluwają się już kolejnej doby i żyją przez około 30-40 dni. Sprawia to, że ich rozród jest praktycznie niemożliwy do kontrolowania.
Zapach zepsutych owoców, który przyciąga je do naszych domów, wyczuwają za pomocą receptorów węchowych na czułkach. To właśnie dzięki nim są w stanie nawet z kilkunastu metrów wyczuć woń wydzielanych przez owoce octanu etylu i etanolu.
Muszki owocówki jak się ich pozbyć? Poznaj 4 sprawdzone sposoby
Rozmnażanie się muszek owocówek jest trudne do zatrzymania, dlatego tak ważne jest, by reagować natychmiast, gdy zaobserwujemy ich pojawienie się w naszym domu. Odnotowanie ich obecności powinno wzbudzić naszą czujność i skłonić nas do jak najszybszego spożycia posiadanych warzyw i owoców
A co, gdy pomimo naszych starań ilość muszek stale rośnie? Czy jest jakiś skuteczny sposób na muszki owocówki? Oczywiście, a co więcej spora część z przedstawionych niżej metod nie wiąże się z dużym wysiłkiem czy nakładem finansowym.
Pułapka na muszki owocówki – ocet jabłkowy
Jednym z najbardziej znanych patentów na pozbycie się muszek owocowych jest octowa pułapka na muszki owocówki. Ocet wlewamy do szklanki (mniej więcej do połowy wysokości) zakrywamy folią spożywczą i zabezpieczamy gumką recepturką. W folii robimy wykałaczką kilka niewielkich otworów i umieszczamy szklankę w pobliżu miejsca, gdzie obserwujemy największą aktywność muszek owocówek. Zapach octu w naturalny sposób zwabia muszki, które wlatują pod folię, co utrudnia im powrót na wolność, a większość z nich po prostu topi się w cieczy.
Ten sposób na muszki owocówki jest jednym z najskuteczniejszych, jednak posiada jeden minus, a mianowicie drażniący zapach octu, który będzie wyczuwalny w całym pomieszczeniu.
Zobacz także: Właściwości octu jabłkowego
Cytryna i goździki – domowy sposób na muszki owocówki
Innym sposobem na pozbycie się tych nieproszonych gości z naszego domu jest wykorzystanie wiedzy na temat tego, czego nie lubią muszki owocówki. Jednym z zapachów, który na te drobne owady działa wyjątkowo odstraszająco jest aromat goździków, przyprawy, którą większość z nas ma w swoich kuchennych zapasach. Owocówki nie przepadają również za aromatami cytrusów, dlatego przy pomocy tych produktów można przygotować skuteczną pułapkę odstraszającą owady.
W tym celu w przekrojoną na pół cytrynę lub limonkę wbij co najmniej kilka goździków, a następnie całą konstrukcję umieść w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się owady. Może to być między innymi kuchenny blat, na którym stoi kosz z owocami czy okienny parapet.
Co ciekawe, metoda ta działa również na inne grupy owadów, w tym między innymi na równie uciążliwe komary.
Szybki sposób na muszki owocówki – odkurzacz
Jeżeli w naszym domu ilość muszek owocówek wzrasta, a ich obecność działa na nas wyjątkowo drażniąco, jednym z najszybszych sposobów na ich pozbycie się jest nic innego jak wessanie ich do odkurzacza. Wystarczy w trakcie odkurzania podnieść rurę do góry i zbliżyć ją do miejsc, w których widzimy przesiadujące owady.
Jeszcze wygodniejszym sposobem, pozwalającym na usunięcie muszek nawet z trudno dostępnych miejsc jest wykorzystanie odkurzacza ręcznego. W większości przypadków te podręczne modele posiadają liczne końcówki i ssawki, pozwalające dotrzeć nawet w wąskie szczeliny.
Pamiętajmy jednak, że jest to raczej rozwiązanie przejściowe, które nie zapobiegnie namnażaniu się nowych owadów, dlatego najlepiej stosować je w połączeniu z innymi metodami.
Szukasz dobrego odkurzacza ręcznego? Sprawdź: Odkurzacze ręczne Bosch
Lep, spray i inne środki na muszki owocówki
Domowe sposoby na muszki owocówki są oczywiście tanie, proste i nie wymagają specjalnych umiejętności, jednak nie zawsze pozwalają osiągnąć natychmiastowy efekt, a ich przygotowanie wymaga czasu. Alternatywą dla nich są więc między innymi specjalne detergenty na muszki, które można kupić w sklepach. Środki w aerozolu natychmiast zabiją wszystkie napotkane na swojej drodze owocówki, bez względu na ich stadium rozwojowe, wiele z nich likwiduje także jaja. W sklepach znajdziemy również gotowe pułapki zapachowe czy feromonowe lub lepy, które będą wabić muszki i uniemożliwiać im dalsze poruszanie się.
Skutecznym rozwiązaniem jest także zainstalowanie w kuchni lampy owadobójczej lub zadbanie o to, by w naszych oknach znalazły się siatki, utrudniające im wdarcie się do wnętrza naszego domu.
Jak zlikwidować muszki owocówki? Najważniejsze rada
Lepiej zapobiegać niż leczyć – należy sprzątać, zmywać naczynia, wyrzucać i segregować śmieci, zachować czystość w kuchni. Najlepiej podać kilka zasad w liście punktowanej
Muszki owocówki w domu to problem powszechny, który najprawdopodobniej pomimo nastawianych pułapek i stosowanych preparatów będzie do nas wracał. Często bowiem zdarza się, że jaja muszek owocówek przynosimy do naszego domu już na powierzchni kupowanych owoców i warzyw. Jeżeli więc nie chcemy, by problem jakim są muszki owocówki w kuchni stale powracał, warto zapobiegać zamiast leczyć.
Co na muszki owocówki działa najlepiej? To przede wszystkim odcięcie ich od źródeł pożywienia, między innymi poprzez:
• przechowywanie owoców i warzyw w lodówce,
• mycie produktów roślinnych po zakupie (tak by usunąć potencjalne jaja),
• regularne przeglądanie owoców i warzyw i wyrzucanie przejrzałych produktów,
• niepozostawianie otwartych butelek z sokiem, winem czy piwem,
• wycieranie plam z soku, piwa czy wina,
• systematyczne wyrzucanie śmieci, zwłaszcza tych zawierających odpadki organiczne.
Czytaj również: Segregowanie śmieci – pojemniki, pomysły i praktyczne porady