Jak zrobić ryż do sushi?
- Ryż do sushi
- Jak przygotować ryż do sushi?
- Jak ugotować ryż do sushi?
- Jak doprawić ryż do sushi?
- Jak zrobić ryż do sushi – podsumowanie
Gotowanie ryżu do sushi to z pozoru ciężkie wyzwanie, ale z naszymi wskazówkami uda ci się przygotować idealny ryż! Dowiedz się, jakie gatunki ryżu wybrać i jak zrobić zaprawę do sushi.
Ryż do sushi
Przygotowanie sushi to nie lada sztuka, w której główną rolę odgrywa ryż. Na rynku mamy dostępnych wiele jego rodzajów. Który z nich będzie idealny do sushi? Wszystkiego niedługo się dowiecie.
Sekret idealnego ryżu tkwi w balansie skrobi, które zawierają te białe ziarenka. To właśnie skrobia klei całość rolki. Po ugotowaniu ryż powinien być odpowiednio miękki, z zachowaniem oryginalnego kształtu.
Do sushi powinniśmy używać ryżu krótkoziarnistego lub średnioziarnistego. Z tego podziału możemy wyróżnić 6 rodzajów, które warto użyć podczas skręcania rolek z sushi.
- Koshihikari – najpopularniejszy wybór.
- Haruka
- Calrose
- Hakumaki
- Novarroz
- Crono
Zobacz jak zrobić sushi w domu?
Jak przygotować ryż do sushi?
Z wcześniejszego akapitu wiemy, na jakie rodzaje ryżu warto postawić przy robieniu sushi. Wybierzmy więc ten, który nam najbardziej odpowiada i jest dostępny w naszym sklepie.
Gdy już mamy wybrany ryż, musimy odpowiednio go przygotować. Będziemy do tego potrzebowali: octu ryżowego, cukru (3–4 łyżki) i łyżeczki soli.
Najpierw musimy dokładnie go umyć, dlatego przesypmy ryż na sitko i pod bieżącą wodą opłuczmy, mieszając ręką. Następnie wsypujemy ryż do garnka, zalewamy wodą tak, by go całkiem przykryła. Mieszamy, aż woda zrobi się biała od skrobi. Tę czynność powtarzamy 3 razy.
Jak ugotować ryż do sushi?
Przechodzimy do gotowania. Zalewamy ryż ponad jego poziom. Gotujemy pod przykryciem 12 minut od zagotowania. Po tym czasie odstawiamy garnek z przykrywką na 15 minut.
Jeżeli mamy szybkowar, warto wykorzystać go do gotowania ryżu na sushi. Po umyciu naszych ziaren wrzucamy je do szybkowaru, zalewamy wodą i gotujemy 10 minut.
Jak doprawić ryż do sushi?
Gdy nasz ryż odpoczywa pod przykrywką, możemy w tym czasie przygotować specjalną zalewę. Potrzebna jest ona do tego, aby nasz ryż uzyskał idealną konsystencję.
- Ocet ryżowy, cukier i sól mieszamy w rondelku. Ustawiamy bardzo mały ogień, aby składniki się rozpuściły, ale pamiętajmy o tym, aby nie doprowadzić do ich zagotowania.
- Taką mieszankę dodajemy do ugotowanego ryżu, dokładnie mieszamy i zostawiamy do wystygnięcia.
- Gdy ryż będzie zimny, możecie przygotowywać wasze ulubione rolki.
Jak zrobić ryż do sushi – podsumowanie
Gdy zapamiętamy kilka zasad, którymi należy się kierować podczas przygotowania ryżu do sushi, sztuka ta nie będzie sprawiała nam żadnego problemu. Nie możemy pomijać takich kroków, jak wybór odpowiedniego ryżu, dokładne płukanie i idealny czas gotowania. Trzymanie się wskazówek sprawi, że ryż zawsze wyjdzie nam idealnie!
Kuchnia azjatycka charakteryzuje się wachlarzem smaków i aromatów. Warto więc zagłębić się w jej tajniki.