Jak zrobić golonkę?
- Dlaczego golonka gotowana czy pieczona cieszy się dużą popularnością?
- Jak ugotować golonkę, aby była miękka i soczysta?
- Z czym podawać golonkę?
Golonka to potrawa, która często gości na stołach w wielu domach i restauracjach. Decyduje o tym jej wyjątkowy aromat oraz smak. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak przygotować golonkę, aby stała się ona atrakcyjnym elementem dnia. Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Dlaczego golonka gotowana czy pieczona cieszy się dużą popularnością?
Zanim pokażemy Ci, jak przyrządzić golonkę, wyjaśnijmy, czym jest golonka. To część przedniej lub tylnej nogi wieprzowej. Golonkę wyróżnia ciemne i tłuste mięso z widocznymi ścięgnami. Tylna część nogi ma wyższą zawartość mięsa – miej to na uwadze podczas rozbioru wieprzowiny.
Sprawdź, jak zrobić golonkę po niemiecku! Kuchnia niemiecka: charakterystyka i przepisy
Golonka słynie z wielu dobroczynnych właściwości – jest ona źródłem kolagenu, elastyny czy żelaza. Jej spożywanie może więc wiązać się z poprawą jakości skóry oraz stawów. Zastanawiasz się, jak często jeść golonkę? Zalecamy zachowanie ostrożności! Raz – dwa razy w miesiącu w zupełności wystarczy. W przeciwnym wypadku duża zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych może podnieść poziom złego cholesterolu (LDL), co wpływa na rozwój miażdżycy. Golonka – ile kalorii może mieć ta potrawa? W mięsie o wadze 400 g znajduje się średnio 800 kcal.
A może zadajesz sobie pytanie, z czym podawać golonkę? Na talerzu najczęściej towarzyszy jej zasmażana kapusta. Golonka świetnie komponuje się również z chrzanem czy pieczonymi warzywami. Niektórzy smakosze lubią ją w duecie z jasnym piwem. Więcej pomysłów na dania z golonką znajdziesz niżej.
Dowiedz się, jak przyrządzić golonkę na wiele różnych sposobów!
Jak ugotować golonkę, aby była miękka i soczysta?
Jak przygotować golonkę? Tradycyjne gotowanie w wodzie to tylko jeden ze sposobów. Można ją także piec w piekarniku lub z użyciem folii aluminiowej, dusić czy gotować w winie bądź w piwie. Popularnymi sposobami na przyrządzenie golonki są również: peklowanie, grillowanie i wędzenie. Zobacz, jak to zrobić.
- Peklowanie golonki: umyj i osusz mięso, następnie włóż do miski, a potem zalej marynatą (woda, sól, cukier, ziarna jałowca, liście laurowe). Na koniec przykryj miskę folią spożywczą i wstaw do lodówki na 24–48 godzin.
- Grillowanie golonki: po marynowaniu mięsa posmaruj go oliwą i przyprawami, a potem umieść na grillu na 2–3 godziny, obracając co jakiś czas.
- Wędzenie golonki: zamarynowane wcześniej mięso umieść na ruszcie i wstaw do wędzarni rozgrzanej do ok. 100°C, a następnie wędź przez 8–10 godzin.
Skupmy się teraz na tym, jak zrobić danie, którym jest golonka gotowana i pieczona. Postępuj według wskazówek:
- Gotuj ją na osolonej wodzie z dodatkiem włoszczyzny. Jak długo gotować golonkę? Wystarczy ok. 45 minut.
- Piecz golonkę przez mniej więcej 1,5 godziny w temperaturze 190°C w naczyniu żaroodpornym. Następnie do ugotowanej golonki dodaj pokrojoną cebulę i czosnek, a także wywar uzyskany podczas gotowania.
- Po wyjęciu golonki z piekarnika warto usunąć warstwę tłuszczu i podawać mięso pokrojone w plastry.
Z czym podawać golonkę?
Klasyczne sposoby przyrządzania golonki nie wykluczają kuchennych eksperymentów. Dla amatorów poznawania nowych smaków i wielbicieli ciekawych przepisów przygotowaliśmy trzy propozycje:
- Pizza z golonką na ostro – to oryginalne, włosko–polskie danie przypadnie do gustu fanom wyrazistych połączeń smakowych na pysznym cieście.
- Golonka w sosie chrzanowym z makaronem – przełamanie prostego makaronu mięsem innym niż kurczak czy wołowina to nieskomplikowany przepis godny uwagi.
- Golonka po bawarsku – jak ją przyrządzić? Bawaria kojarzy się z piwem, dlatego nic dziwnego, że złocisty płyn jest ważną częścią tego przepisu. Mięso włóż do dużego garnka, zalej je piwem i warzywnym bulionem z kawałków pietruszki, selera oraz marchewki. Dodaj liście laurowe, majeranek i ziele angielskie. Po dwóch godzinach gotowania na wolnym ogniu odcedź mięso i wyłóż na blaszkę do pieczenia. Posmaruj golonkę musztardą i połóż na niej kilka plasterków cebuli. Piecz przez godzinę w piekarniku rozgrzanym do 180°C. Pokrój golonkę na plastry i podawaj z chrupiącymi warzywami.
Jak zrobić golonkę? Teraz już to wiesz! Sekretem dobrze przyrządzonej golonki jest jej podwójny charakter: mięso ma być chrupkie z zewnątrz i delikatne w środku. Z naszymi przepisami przygotujesz golonkę na różne, ale tak samo pyszne sposoby. Smacznego!