Jak zrobić idealną kruszonkę do ciasta?
- Co to jest kruszonka?
- Poznaj łatwy i szybki przepis na kruszonkę
- Kruszonka bez masła albo bezglutenowa – inspirujące przepisy na kruszonkę
Kruszonka jest smakowitym dodatkiem do ciast, wypieków drożdżowych, lodów oraz zapiekanych owoców. Wzbogaca nie tylko ich smak, ale również nadaje pięknego, estetycznego wyglądu. Dlatego warto, aby raz na jakiś czas zagościła ona na stołach w Waszych domach. Bardzo łatwo zrobić ją samodzielnie, dodatkowo jej przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, dlatego wręcz trzeba przyrządzić kruszonkę raz na jakiś czas. Sprawdź, jak się robi kruszonkę.
Co to jest kruszonka?
To rodzaj kruchego ciasta, które występuje w postaci pokruszonych, bądź starych kawałków. Idealna powinna składać się z grudek, które mają różną fakturę. Do czego możemy ją wykorzystać? Służy do wykończenia wypieków, np. szarlotki, drożdżówek, ciast z rabarbarem czy sernika. Jest nie tylko bardzo smaczna, ale również nadaje wypiekom ładny wygląd. Bardzo popularny deser z kruszonką, to chociażby zapiekane śliwki pod jej przykryciem.
Sprawdź: przepis na śliwki pod kruszonką
Co potrzebujemy do zrobienia kruszonki? Składniki nie różnią się niczym, od tych, które potrzebujemy do przygotowania kruchego ciasta. Na pewno macie je w swojej kuchni: mąka, cukier, masło, jajka. Jest kilka sposób na jej przygotowanie, właśnie dziś je poznacie. Pokażemy Wam również alternatywne przepisy na zdrową kruszonkę, bądź bezglutenową.
Poznaj łatwy i szybki przepis na kruszonkę
Pamiętajcie, żeby składniki takie, jak masło czy jajka, były w temperaturze pokojowej. Dlatego wyjmijcie je odpowiednio wcześnie z lodówki, aby zdążyły się nieco ogrzać.
Na czysty blat wysypujemy niepełną szklankę (150 g) mąki pszennej, do tego dodajemy pół szklanki cukru – najlepiej wybrać ten o najmilejszych kryształkach, w ten sposób nie będzie nam skrzypiał pod zębami. Na koniec pół kostki masła, które możecie pokroić na mniejsze kawałki.
Są dwie szkoły wyrabiania kruszonki. Jedna pozwala na użycie noża – szatkujecie i mieszacie wszystkie składniki. W ten sposób nie ocieplacie masła. Gdy ów składnik jest już mocno poszatkowany, łączycie wszystko ręcznie. Druga szkoła mówi o tym, że kruszonkę powinno się od razu wyrabiać ręcznie. Dzięki temu „czujecie” wszystkie składniki w waszych dłoniach i możecie dokładnie je wymieszać. Kruszonka może być także ucierana łyżką, np. w misce.
Gdy uważacie, że Wasze ciasto jest trochę za suche, możecie dodać do niego jedno jajko – ułatwi Wam to połączenie wszystkich składników.
Jaka powinna być konsystencja kruszonki? Jeżeli ugnieciecie ją w zbitą kulę, najlepiej włóżcie ciasto na godzinę do zamrażarki, a następnie zetrzyjcie na tarce. Lepiej jednak nie ugniatać jej tak mocno – będziecie mieli wtedy mniej pracy. Nie zależy Wam na tym, by wszystkie kawałki ciasta się połączyły, ważne jest to, by mąka nie przelatywała nam przez palce. Co więc chcemy osiągnąć? Powstanie grudek, które po wzięciu do ręki, będą sklejały się w jednolitą masę.
Do kruszonki możecie dodać startą skórkę z cytryny, ulubiony aromat, np. waniliowy lub prawdziwą wanilię. W ten sposób nabierze ona unikalnego smaku.
Zobacz: przepis na szarlotkę z kruszonką
Tak przygotowaną kruszonkę możecie wysypać na ciasto, które wyłożone jest w keksówce, bądź formie o średnicy 28 cm. Można ją również zapiec wprost podsypaną po owocach.
Kruszonka bez masła albo bezglutenowa – inspirujące przepisy na kruszonkę
Osoby, które przestrzegają określonej diety, również mogą przygotować pyszną kruszonkę, np. bez masła. Kruszonka bez masła, cukru i mąki, która posłuży do przygotowania zdrowych drożdżówek, składa się ze zblendowanych płatków owsianych, syropu klonowego oraz mleczka kokosowego; do smaku możecie dodać również trochę soku z cytryny.
A może zainteresuje Was wersja bezglutenowa? Wtedy naszą podstawę stanowi mąka koksowa, a łączniki zależą od Waszych upodobań – może to być masło i cukier, ale również dobrze spiszą się wcześniej wymienione składniki, czyli syrop klonowy i mleko kokosowe.
Ciekawą opcją jest również nieco słodsza wersja kruszonki – z herbatników i cynamonu. To dobre połączenie świetnie pasuje do zapiekanych owoców. Warto je wypróbować, ale nie zapomnijcie dodać masła.
Kruszonka kakaowa, to dobre zwieńczenie sernika, ale fajnie sprawdzi się również w połączeniu z deserami kremowymi. Bardzo prosto się ją przygotowuje, gdyż postępujemy z nią tak samo, jak w przypadku klasycznej wersji. Składniki również pozostają bez zmian, po prostu uzupełniamy nasz przepis jedną łyżką kakao na każdą szklankę mąki.
Możecie zauważyć, że kruszonka, to bardzo uniwersalny wypiek. Nadaje się do posypania właściwie każdy rodzaj deseru. Dzięki temu nabiera on wyjątkowego smaku oraz wyglądu. Osoby, które unikają glutenu, bądź żywią się zdrowo i fit, również mogą wykorzystywać kruszonkę w swojej kuchni. Mnogość produktów, które oferuje nam rynek powoduje, że każdy stworzy coś dla siebie.
Jaki rodzaj kruszonki zawita na Waszych stołach jako pierwszy?