Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak ugotować ciecierzycę?

Jak ugotować ciecierzycę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Namoczenie ciecierzycy
  2. Gotowanie ciecierzycy
  3. Dodatki i wskazówki gotowania ciecierzycy

Ciecierzycę wyróżnia nie tylko pyszny smak, ale także duża zawartość białka. Chociaż roślinę z rodziny bobowatych można kupić w puszkach, warto spróbować ugotować ją samodzielnie. W efekcie uzyskasz lepszy smak od kupnej ciecierzycy i świetną konsystencję. Gotowej ciecierzycy użyjesz do hummusu, zup, kotletów, sałatek i wielu innych dań. 

Namoczenie ciecierzycy

Pierwszym krokiem ku smacznym daniom jest bez wątpienia namoczenie ciecierzycy. Zabieg ten nie jest obowiązkowy, ale na pewno pozwoli szybciej ją ugotować – dzieje się tak za sprawą wody, która dostaje się do wnętrza rośliny. Podobnie jak inne rośliny strączkowe, ciecierzyca pod wpływem wody pęcznieje i kilkakrotnie zwiększa swoją objętość, dlatego trzeba to mieć na uwadze przy wyborze garnka. Po namoczeniu ciecierzycy nasiona stają się też dużo miększe. Namoczenie ciecierzycy powinno wyglądać w następujący sposób:

  • płukanie – opłucz ziarna pod strumieniem bieżącej wody;
  • zalewanie ciecierzycy wodą – wybierz duży garnek i zalej nasiona chłodną wodą na tyle wysoko, by po napęcznieniu nie wystawały ponad powierzchnię (ok. 6–7 cm);
  • właściwe moczenie – powinno trwać 12 godzin (najlepiej zostawić nasiona w wodzie na całą noc).

Strączki nie tylko dla wegan! Dowiedz się o nich więcej.

Jak ugotować ciecierzycę bez moczenia?

Trzy szpatułki kuchenne wypełnione surową ciecierzycąNie masz pewności, jak ugotować ciecierzycę bez namaczania? Moczenie jest zalecane, ponieważ znacząco skraca czas potrzebny na ugotowanie nasion. Dodatkową zaletą jest to, że dzięki temu ciecierzyca zyskuje bardziej kremową konsystencję. W przeciwnym wypadku gotowanie może potrwać do 2 godzin.

Gotowanie ciecierzycy

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrze ugotować ciecierzycę, przychodzimy z pomocą!

  1. Zacznij od porządnego opłukania nasion pod bieżącą wodą.
  2. Namaczaj ciecierzycę przez 12 godzin.
  3. Następnie odcedź ją za pomocą sitka.
  4. Teraz czas na gotowanie. Jak długo gotować ciecierzycę? Proces ten powinien trwać 1,5–2 godziny. Możesz skorzystać z indukcyjnych płyt grzewczych marki Bosch. Pamiętaj, że sól dodajemy dopiero na końcu.
  5. Osusz ugotowane nasiona ręcznikiem papierowym. Ciesz się ich słodkawym smakiem z orzechową nutą.
  6. Nie zapominaj o regularnym usuwaniu piany, która może pojawić się na powierzchni wody. Pomocna będzie łyżka cedzakowa.

Jak dobrze ugotować ciecierzycęDodatki i wskazówki gotowania ciecierzycy

Ugotowaną ciecierzycę wykorzystasz do stworzenia różnorodnych potraw: hummusu, czyli pasty do smarowania popularnej na Bliskim Wschodzie; sałatek; zup; gulaszu, ale także do przyrządzenia kotletów.

Niebieska miska pełna ugotowanej ciecierzycyJak zrobić hummus? Sprawdź prosty przepis.

Z kolei pieczona ciecierzyca z warzywami to świetne i pożywne danie lunchowe, które można zabrać do pracy lub szkoły.

Wiesz już, jak ugotować ciecierzycę. Na koniec przewidzieliśmy garść porad, które ułatwią Ci jej przyrządzenie. Jak już wspomnieliśmy, namaczanie rośliny przyspiesza gotowanie. Jednak nie każdy wie, jak cenna jest woda, do której przedostają się substancje odżywcze (głównie białko i skrobia) z namoczonych wcześniej nasion. To tzw. aquafaba, czyli płyn, który pozostaje po gotowaniu roślin strączkowych. Możesz śmiało wykorzystać go m.in. do przygotowania wegańskiego majonezu i wypieków. Aquafaba z powodzeniem zastąpi jajka: jedna łyżka – żółtko, dwie – białko, a trzy będą zamiennikiem całego jajka.

Dodatkowo do wody przeznaczonej do moczenia ciecierzycy warto dodać szczyptę sody oczyszczonej, co jeszcze bardziej skróci czas gotowania i zapewni kremową konsystencję. Gotowaną ciecierzycę można przechowywać w lodówce do 5 dni. Teraz cieciorka nie powinna już mieć przed Tobą żadnych tajemnic! Może włączysz ją do swojego jadłospisu?