Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak zrobić mleko owsiane?

Jak zrobić mleko owsiane?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Mleko owsiane – właściwości i skład     
  2. Dlaczego warto spożywać mleko owsiane?    
  3. Jak zrobić napój owsiany? Poznaj prosty przepis!  

Mleko owsiane to idealne uzupełnienie diety dla osób, którym zależy na zdrowym odżywianiu i wspaniałej sylwetce. Nie musisz kupować gotowego napoju w sklepie czy kawiarni, gdyż możesz go przyrządzić samodzielnie. Pomoże Ci w tym nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak przygotować mleko owsiane w domu.

Mleko owsiane – właściwości i skład     

Jest to rodzaj napoju roślinnego będącego zamiennikiem mleka. Mleko owsiane otrzymuje się z ziaren lub płatków owsianych. Napój owsiany ma białawy kolor oraz przyjemny słodkawy smak. W porównaniu z mlekiem krowim ma rzadszą konsystencję. Mleko roślinne najczęściej uwzględniane jest w posiłkach na diecie wegańskiej, jednakże można stosować je również jako urozmaicenie diety wegetariańskiej i tradycyjnej. Ze względu na swój smak, napój owsiany doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania owsianek, koktajli, placuszków, naleśników i deserów. Jak najbardziej można go pić samodzielnie, wykorzystać jako dodatek do kawy lub zjeść z ulubionymi płatkami śniadaniowymi.

Dlaczego warto spożywać mleko owsiane?    

W porównaniu z mlekiem krowim napój owsiany zawiera mniejsze ilości białka i tłuszczu. Nie dostarcza również laktozy ani cholesterolu. Z tego względu polecany jest nie tylko osobom na diecie wegańskiej, ale również i tym którzy potrzebują zmniejszyć poziom cholesterolu, chcą zdrowo się odżywiać oraz dbają o sylwetkę.

Ze względu na sporą ilość węglowodanów cukrzycy nie powinni pić mleka owsianego w czystej postaci. Lepszym wyborem będzie dodanie go do posiłku zawierającego produkty będące źródłami białka, błonnika oraz tłuszczu.

Napój owsiany jest źródłem wielu cennych składników mineralnych i odżywczych. Dostarcza on organizmowi:

  • witamin z grupy B,
  • witaminy E,
  • polifenoli,
  • błonnika rozpuszczalnego,
  • potasu,
  • magnezu,
  • fosforu,
  • siarki,
  • wapnia,
  • żelaza,
  • cynku.

Taka różnorodność składników sprawia, mleko owsiane ma właściwości korzystnie wpływające na funkcjonowanie całego organizmu. Dotyczy to układu nerwowego, mięśniowego, krwionośnego oraz niwelowania skutków stresu. Dodatkowo związki siarki oraz fosforu wpływają na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.           

Mleko owsiane dostępne w sklepach jest wzbogacane w witaminę D oraz wapń, dzięki czemu pozytywnie wpływa na układ odpornościowy człowieka czy stan kości. Można jednak zrobić je też samodzielnie w domu.

Jak zrobić mleko owsiane?

Jak zrobić napój owsiany? Poznaj prosty przepis!  

Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe. W przypadku napoju owsianego wystarczą zaledwie dwa składniki: płatki owsiane oraz woda.

Mleko owsiane – przepis

  1. Zalewamy płatki wodą i odstawiamy na około 30–60 minut.
  2. Następnie mieszankę miksujemy. Najlepiej zrobić to przy pomocy blendera kielichowego lub ręcznego.
  3. Otrzymany napój owsiany odcedzamy na bardzo drobnym sitku lub przez gazę/bawełnianą koszulkę. Pozwoli to oddzielić kawałki płatków i otrzymać klarowny napój.
  4. Opcjonalnie napój owsiany można dosłodzić poprzez dodatek kilku daktyli lub erytrytolu.

Wskazówka: W przypadku wykorzystywania blendera kielichowego o dużej mocy odcedzanie może nie być konieczne. Podobnie, jeśli planujemy wykorzystać napój owsiany do przygotowania naleśników, ciasteczek lub placuszków drobinki płatków owsianych nie powinny nam przeszkadzać.

Domowy napój owsiany można dodać do kawy, granoli lub musli. Sprawdzi się również do zrobienia budyniu, naleśników, placuszków, ciasteczek oraz różnych koktajli i puddingów.

Niezależnie od stosowanej diety warto uwzględniać w niej dodatek mleka owsianego ze względu na jego wszechstronne właściwości. Ma ono korzystny wpływ na cały organizm, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.  Warto spróbować różnych napojów roślinnych, aby wybrać swój ulubiony smak.

Zobacz też: Dlaczego warto jeść owsiankę na śniadanie?