Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zrobić polędwiczki wieprzowe, żeby były miękkie?

Jak zrobić polędwiczki wieprzowe, żeby były miękkie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Wybór odpowiedniego mięsa
  2. Jak przyprawić polędwiczkę wieprzową?
  3. Jak smażyć polędwiczki, żeby były miękkie?
  4. Miękkie polędwiczki wieprzowe w sosie – przepis

Myślisz, że miękkie polędwiczki wieprzowe w sosie może przygotować tylko wprawiony kucharz? Nic z tych rzeczy! Dzięki naszym praktycznym wskazówkom dasz sobie radę, nawet jeśli to Twoje kulinarne początki. Sprawdź, jak sprawić, aby polędwiczki był miękkie oraz soczyste i na czym je smażyć. Podpowiadamy też, co najlepiej pasuje do tego typu mięsa.

Wybór odpowiedniego mięsa

Miękkie polędwiczki wieprzowe w sosie, które rozpływają się w ustach? Grunt to wybrać dobrej jakości mięso. Pamiętaj, że polędwica wieprzowa, właściwie nazywana polędwiczką, to część tylnej półtuszy wieprzowej, przylegająca do tylnej partii schabu. Kucharze uznają ją za najsmaczniejszą i najbardziej uniwersalną część. Można ją serwować na wiele różnych sposobów: w formie pieczeni, kotletów, wędlin, bitek.

Kupuj polędwiczki zawsze ze sprawdzonego źródła. Wybierając ten produkt, zwróć uwagę przede wszystkim na kolor: powinien być ciemnoróżowy. W przypadku polędwiczek pakowanych ważna jest data przydatności. Natomiast jeśli mięso jest otwarte, sprawdź jego zapach oraz konsystencję.

Wskazówka: Polędwiczki możesz mrozić, ale jak podkreślają szefowie kuchni: tego typu mięso najlepiej smakuje świeże.

Sprawdź nasze sprawdzone przepisy: Polędwiczki wieprzowe

Jak przyprawić polędwiczkę wieprzową?

Jak zrobić polędwiczki, aby były soczyste? -1

Jak zrobić polędwiczki? Po pierwsze kup dobrej jakości mięso, po drugie dobierz właściwe przyprawy i dodatki. Podstawą jest pieprz czarny lub kolorowy oraz sól morska. Do polędwiczek świetnie pasują też zioła, takie jak: tymianek, rozmaryn, bazylia i kolendra. Używaj świeżych lub jakościowych suszonych przypraw, aby maksymalnie wydobyć smak i aromat.

Z polędwicą dobrze komponują się kwaśne owoce np.: jabłka, pomarańcze, śliwki, mango oraz wszystkie rodzaje warzyw.

Czy warto marynować polędwiczkę wieprzową?

Marynata, czyli mieszanina oleju, oliwy, octu lub wina i przypraw, to najlepszy sposób na miękkie polędwiczki wieprzowe w sosie. Do takiej mikstury możesz dodać też miód, musztardę, czosnek itp. Najlepiej marynatę przygotować wieczorem, nasączyć nią mięso i pozostawić przez całą noc w lodówce. W awaryjnych sytuacjach możesz skrócić marynowanie polędwiczek do kilku godzin – nawet w krótszym czasie powinny nabrać smaku i nieco się zmiękczyć.

Wskazówka: Aby polędwiczki były jeszcze bardziej soczyste, przechowuj je do 3 dni w zaprawie z octu winnego.

Jak smażyć polędwiczki, żeby były miękkie?

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe w prosty sposób? Na dobry początek proponujemy podać je w wersji smażonej. Aby wyszły soczyste i miękkie, postępuj według poniższych wskazówek.

  1. Zamarynowane mięso wyjmij z lodówki na godzinę przed smażeniem, gdyż powinno nabrać temperatury pokojowej.
  2. Pokrój je na plastry o grubości 1,5–2 cm, a następnie delikatnie rozbij dłonią.
  3. Dobrze rozgrzej olej na patelni. Polędwiczki smażone na zbyt chłodnym tłuszczu wchłoną go i nie będą smaczne.
  4. Ustaw średni ogień i smaż z każdej strony przez 3–4 minuty.

Sprawdź: Płyty grzewcze – Typy modeli

  1. Po smażeniu odstaw mięso na 2 minuty, aby odpoczęło. Dzięki temu polędwiczki zachowają swój kolor i soczystość.
  2. Podawaj z ziemniakami lub kluskami oraz ulubioną surówką.

Jak długo dusić polędwiczki wieprzowe?

Jak zrobić polędwiczkę w wersji duszonej, by była soczysta i miękka? Tak jak w przypadku smażonej, pamiętaj o wcześniejszym wyjęciu mięsa z lodówki. Następnie pokrój ją w dwucentymetrowe plastry, rozbij lekko dłonią, oprósz solą oraz pieprzem z dwóch stron i krótko obsmaż na rozgrzanym oleju. Kolejny krok to przełożenie mięsa wraz z tłuszczem na głęboką patelnię, dodanie pokrojonej cebuli, liścia laurowego, ziela angielskiego i majeranku, a na koniec zalanie bulionem lub wodą. Taki zestaw duś pod przykryciem przez około 35 minut, do czasu aż polędwiczki zmiękną.

Jak piec polędwiczki wieprzowe?

Jak zrobić polędwiczki, aby były soczyste? - 2

Jak przygotować polędwiczki wieprzowe do pieczenia? W tym przypadku również możesz wcześniej zamarynować mięso, a po wyciągnięciu z lodówki obsmażyć na gorącym oleju. Następnie włóż polędwiczki do nagrzanego piekarnika i piecz przez około 15 minut w temperaturze 180°C. Po wyjęciu zawiń polędwiczki w folię aluminiową na około 10 minut. Po tym czasie pokrój na mniejsze kawałki i podawaj z ulubionymi dodatkami. W analogiczny sposób możesz wykonać polędwiczkę grillowaną – wówczas pamiętaj, by od razu zawinąć mięso w folię aluminiową.

Zainspiruj się: Polędwiczki z suszonymi pomidorami i sosem śmietanowym

Miękkie polędwiczki wieprzowe w sosie – przepis

Teraz przedstawimy Ci przepis na miękkie polędwiczki wieprzowe w sosie własnym, który może być on świetną bazą do przygotowywania innych sosów np. śmietanowego. Oto sprawdzona receptura krok po kroku na pyszne kremowe polędwiczki.

  1. Przygotuj 500 g polędwiczki i pokrój ją na dwucentymetrowe plastry.
  2. Oprósz solą i pieprzem z dwóch stron, obsmaż na patelni.
  3. Dodaj pokrojoną cebulę, rozgnieciony czosnek oraz liść laurowy.
  4. Po zeszkleniu się cebuli całość zalej niepełną szklanką wody i duś pod przykryciem.
  5. Po trzydziestu minutach dodaj śmietankę i gotuj aż do zagęszczenia się sosu.

Miękkie polędwiczki wieprzowe w sosie śmietanowym możesz podawać z pieczonymi ziemniakami, kluskami śląskimi lub kaszą gryczaną. Do takiego zestawu doskonale pasuje sałatka przygotowana z cebuli i ogórków kiszonych z odrobiną sosu musztardowego.

Wiesz już, jak smażyć polędwiczki, żeby były miękkie i co zrobić, by nawet po pieczeniu smakowały soczyście. Przetestuj nasze wskazówki i przepisy w praktyce, a przekonasz się, że gotowanie tradycyjnych mięs też może być frajdą.