Jak zrobić sos holenderski?
- Sos holenderski – do czego?
- Sos holenderski się zwarzył? Jak tego uniknąć?
- Przepis na jajka po benedyktyńsku z sosem holenderskim
Sos holenderski – do czego?
Wbrew pozorom nie pochodzi on z Holandii, a powstał we Francji, za to dla króla Niderlandów. Z czego robi się sos holederski? Do jego przyrządzenia potrzebujesz przede wszystkim masła i jajek.
Jak zrobić sos holenderski?
- Przygotuj 200 g masła, 4 żółtka, 3 łyżki letniej wody, 1–2 łyżki soku z cytryny, szczyptę cukru, odrobinę soli i pieprzu.
- Podgrzewaj masło na parze w szklanym naczyniu. W drugim ubijaj żółtko, wodę i sok z cytryny do uzyskania puszystej masy.
- Podgrzewaj składniki na parze. Mieszaj intensywnie cały czas, stopniowo dolewając rozpuszczone masło.
- Zakończ, kiedy sos będzie miał gładką konsystencję przypominającą majonez.
- Wzbogać całość o sól, cukier i pieprz do smaku.
Miłośnicy kuchennych eksperymentów często zadają też sobie różne pytania o sos holenderski. Odpowiadamy!
- Czy sos holenderski można przechowywać? Tak, nadmiar sosu spokojnie przechowasz w lodówce przez 2–3 dni – użyj do tego celu niewielkiego słoika i nie zapomnij później podgrzać go na parze, by odzyskał lekką konsystencję.
- Sos holenderski – na ciepło czy na zimno, która opcja będzie lepsza? Mniejsze ryzyko niesie ze sobą podawanie go na zimno, ponieważ w wyniku podgrzewania może się zwarzyć.
- Jak uratować sos holenderski? Chcesz pozbyć się nieestetycznych grudek? Jednym ze sposobów jest dodanie 2 łyżeczek mąki kukurydzianej i roztrzepanie ich za pomocą trzepaczki.
Ponadto sos holenderski będzie wyśmienitym uzupełnieniem: szparagów, jajek po benedyktyńsku, ryb oraz warzyw (brokuła, kalafiora i szpinaku).
Sandacz pieczony z sosem holenderskim – zainspiruj się!
Jest on również podstawą sosu mousseline i sosu bearnaise. W pierwszym przypadku mówimy o tzw. sosie muślinowym, idealnie komponującym się ze szparagami, w którym oprócz składników do sosu holenderskiego powinna znaleźć się również niesłodzona bita śmietana. W drugim – o sosie bearnaise (berneńskim), idealnym do ryb – sos holenderski wzbogacany jest o trybulę, szalotkę i estragon.
Sos holenderski się zwarzył? Jak tego uniknąć?
Zważył Ci się sos holenderski? Mogło stać się tak z powodu zbytniego podgrzania masła. Jednak nie ma powodów do paniki – istnieją sposoby, by uratować sos. Możesz to zrobić, dodając łyżeczkę zimnej wody i ubijając w energiczny sposób. Grudki powinny rozpuścić się w sosie. Aby uniknąć nerwów w przyszłości, spróbuj:
- używać świeżych jajek w temperaturze pokojowej;
- dodawać masło stopniowo, cały czas ubijając, a nie „za jednym zamachem”;
- roztopić masło, ale bez jego nadmiernego rozgrzania (nie powinno być gorące).
Poznaj miksery ręczne marki Bosch – wygodne i szybkie
Sos holenderski smakuje najlepiej podany zaraz po przygotowaniu lub maksymalnie do dwóch godzin po ugotowaniu.
Sprawdź przepis na klasyczny sos holenderski
Przepis na jajka po benedyktyńsku z sosem holenderskim
Dania z sosem holenderskim obejmują m.in. jajka po benedyktyńsku. Ważne, aby w tym samym czasie przyrządzać zarówno jajka, jak i sos holenderski. Zacznijmy od jajek po benedyktyńsku (przepis na sos już znasz):
- obsmaż bułki angielskie lub po prostu kromki pszennego chleba na rozgrzanym maśle;
- w garnku zagotuj wodę z octem (1 łyżka) i niewielką ilością soli;
- wrzuć jajko do wody od razu po rozbiciu skorupki;
- delikatnie mieszaj, a po 3–4 minutach wyjmij jajko łyżką cedzakową na ręcznik papierowy – powinno mieć ścięte białko i płynne żółtko.
Na podpieczoną bułkę połóż plasterek wędzonej szynki, następnie jajko i polej całość gęstym, kremowym sosem holenderskim. To sprawdzony pomysł na treściwe i pyszne śniadanie bądź brunch.