Jakie przyprawy do rosołu?
- Podstawowe przyprawy do rosołu
- Przyprawy do rosołu – świeże czy suszone?
- Rosół – jak gotować, aby nie był zmętniony?
Rosół – klasyczna polska zupa – to bardzo cenione danie w naszej kuchni. Chociaż przepis na rosół wydaje się prosty, kluczem do uzyskania doskonałego smaku jest odpowiedni dobór przypraw. W artykule przedstawiamy, jakie przyprawy warto dodać do rosołu, aby zachwycił swoim smakiem i aromatem.
Podstawowe przyprawy do rosołu
Zioła do rosołu sprawiają, że zupa pięknie pachnie. Zyskuje też esencjonalny, wyrazisty intensywny smak. Odpowiednie przyprawy wydobywają również smak mięsa oraz warzyw, które zostały użyte do przyrządzenia dania. Jakie przyprawy do rosołu będą najlepsze? Do tego typu zupy najbardziej pasuje kilka z nich.
Sól
Ta absolutnie podstawowa przyprawa powinna być dodawana do wywaru w niewielkich ilościach, aby nie przesolić zupy. Kiedy dodajemy sól do rosołu? Solenie powinno mieć miejsce na samym końcu gotowania, ponieważ sól blokuje przenikanie mięsno–warzywnych smaków do rosołu.
Pieprz
Do zupy najlepiej wrzucić świeżo mielony pieprz, także na końcowym etapie gotowania, ponieważ przyprawa ma tendencję do szybkiego ulatniania się. Duet sól i pieprz to podstawowy zestaw do przyprawiania rosołu.
Ziele angielskie
Jego główną właściwością jest nadawanie potrawom nieco ostrzejszego smaku. Jeśli zdecydujesz się na dodatek ziela angielskiego w rosole, warto dobrać do niego liść laurowy – razem sprawią, że warzywno–mięsny smak zupy będzie intensywniejszy.
Lubczyk
Czasem nazywa się go naturalnym odpowiednikiem maggi. Jeśli zależy nam na uzyskaniu tzw. piątego smaku, czyli umami (funkcjonującego tuż koło słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego), lubczyk będzie doskonałym wyborem. Ta wieloletnia roślina o pierzastych liściach spotęguje tłusty i treściwy smak rosołu.
Liść laurowy
Ta przyprawa do rosołu pojawiała się już w kuchni staropolskiej. Suszony liść wawrzynu szlachetnego słynie z bardzo aromatycznego zapachu, jasnozielonej barwy i przedłużania trwałości potraw. Świetnie komponuje się z zielem angielskim.
Wiesz już, jakie przyprawy dodajemy do rosołu, zatem skupmy się teraz na tych, które nie powinny się znaleźć w tej zupie. Pamiętaj, że źle dobrane zioła mogą całkowicie zepsuć smak potrawy, np. nadając jej zbyt egzotyczny smak, który nie pasuje do tradycyjnej polskiej kuchni.
Przeczytaj artykuł: Domowa kostka rosołowa – jak ją zrobić?
Czego nie dodawać do rosołu?
Rosół to zupa, która nie wyklucza kulinarnych eksperymentów. Jednak niektóre przyprawy mogą zaburzyć jego subtelny smak i aromat. Do tej szerokiej kategorii zaliczamy: chili, curry, goździki, cynamon i kardamon. Wymienione przyprawy są dalekie od smaku tradycyjnego bulionu. Mieszczą się raczej w grupie przypraw, które kojarzymy z orientalnych dań. Doskonałym przykładem jest tutaj ramen, który można określić jako orientalną wersję naszego rosołu – do niego przyprawy z dalekich stron świata po prostu pasują. W przypadku tradycyjnego bulionu nie będą one odpowiednie.
Przyprawy do rosołu – świeże czy suszone?
Wyliczyliśmy już, jakie przyprawy dodać do rosołu. Przygotowaliśmy też ściągę, które zioła powinny być świeże, a które suszone.
- Świeże przyprawy do rosołu: lubczyk, koper czy imbir. Nadają one intensywnego i naturalnego aromatu. Dodawaj je pod koniec gotowania, aby zachować świeżość i wyrazistość przypraw. Świeżymi ziołami oraz przyprawami udekorujesz też rosół tuż przed podaniem.
Zobacz też: Świeże zioła zawsze pod ręką.
- Suszone zioła do rosołu: liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Ich zaletą jest skoncentrowany i intensywny smak. Możesz dorzucić je na początku gotowania (z wyjątkiem pieprzu), by uwolniły pełnię własnego aromatu. Suszone przyprawy łatwiej przechowasz, nie powodują mętnienia potrawy, a dodatkowo są one dostępne przez cały rok.
Sprawdź przepis: Rosół wołowy z lubczykiem.
Rosół – jak gotować, aby nie był zmętniony?
Zioła do rosołu to jedna kwestia. Jednak równie ważne jest gotowanie zupy tak, by nie uległa zmętnieniu.
- Jednym ze sposobów jest powolne gotowanie rosołu – wystarczy, że będzie delikatnie bulgotał przez dłuższy czas (3–4 godziny) na naprawdę małym ogniu.
- Aby rosół był klarowny, należy też na bieżąco usuwać szumowiny (zanieczyszczenia powstałe w efekcie ścinania się białka), a na koniec gotowania odcedzić zupę.
- Nie zapomnij o odpowiedniej proporcji wody, warzyw i mięsa – według sztuki kulinarnej na 1,5 litra wody powinien przypadać 1 kilogram mięsa, co zmniejszy ilość szumowin.
Rosół już stał się zmętniony? Wykorzystaj właściwość jajek, która polega na wiązaniu zanieczyszczeń w rosole, i dodaj lekko ubitą pianę z białek do zupy. Pamiętaj o jej późniejszym usunięciu.
Jakie przyprawy do rosołu będą najlepszym wyborem? Sól, pieprz, ziele angielskie, lubczyk i liść laurowy. Możesz mieć pewność, że wzbogacą i uwydatnią one unikalny smak tej tradycyjnej zupy.