Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Chłodnik ogórkowy

Chłodnik ogórkowy

Chłodnik to doskonała propozycja na lato. Jedną z najpopularniejszych wersji tej zupy jest chłodnik ogórkowy. Wyróżnia go lekki i przyjemny smak, zapewniający uczucie orzeźwienia. Przepis nachłodnik ogórkowy jest bardzo...

Czytaj więcej
Chłodnik ogórkowy
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Chłodnik to doskonała propozycja na lato. Jedną z najpopularniejszych wersji tej zupy jest chłodnik ogórkowy. Wyróżnia go lekki i przyjemny smak, zapewniający uczucie orzeźwienia. Przepis na chłodnik ogórkowy jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. 

Jak zrobić chłodnik ogórkowy?

Chłodnik ogórkowy nie wymaga gotowania, co znacząco skraca czas jego przygotowania. Wszystkie składniki wystarczy ze sobą wymieszać lub zmiksować blenderem.

Chłodnik ogórkowy przygotowuje się z ogórków gruntowych. Mają one intensywniejszy smak niż te szklarniowe. Ogórków przeznaczonych na chłodnik nie trzeba obierać ze skórki. Wystarczy dokładnie je umyć i ewentualnie sparzyć we wrzątku. Skórka doda zupie chrupkości i kontrastowego akcentu kolorystycznego. W przypadku większych ogórków można usunąć gniazda nasienne ze względu na twarde pestki. Ogórki do chłodnika najczęściej ściera się na tarce. Dla urozmaicenia konsystencji można połowę ogórków zetrzeć na małym oczku a drugą połowę na dużym lub po połączeniu z resztą składników zblendować do uzyskania jednolitej konsystencji.

Chłodnik ogórkowy przygotowuje najczęściej się na bazie jogurtu lub maślanki. Gotową zupę doprawia się do smaku sokiem z cytryny, koperkiem oraz czosnkiem. Smak chłodnika można wzbogacić dodając do niego awokado, jabłko, seler naciowy, szalotkę lub parzonego pora. Przed podaniem chłodnik umieszcza się w lodówce na około 30 minut, by smaki dobrze się połączyły. Gotowy chłodnik ogórkowy można podać sam, z dodatkiem jaja lub młodych ziemniaczków.

Chłodnik ogórkowy można z powodzeniem przygotować również w wegańskiej wersji. Zamiast nabiału wykorzystuje się namoczone orzechy nerkowca, które miksuje się z resztą składników na chłodnik.