Chłodnik ogórkowy
4 porcje
45 min
Łatwe
5 (Ilość ocen: 2)
Składniki
Chłodnik ogórkowy
Chłodnik ogórkowy
Wybierz składnik, który chcesz przeliczyć:
Opis wykonania
Zanim zaczniesz
Zupę na lato – chłodnik ogórkowy – można zrobić w dwóch wersjach: na maślance lub na jogurcie. Bazą zupy chłodnik są produkty mleczne oraz warzywa, najczęściej ogórki, buraki, rzodkiewki czy botwinka.
Przepis na chłodnik ogórkowy jest bardzo prosty – maślankę przelewamy do garnka i dodajemy do niej przeciśnięty przez praskę czosnek.
Ogórki myjemy, obieramy i kroimy w większą kostkę. Można to zrobić za pomocą specjalnej końcówki do krojenia w kostkę w robocie kuchennym Bosch MUM. Koperek i szczypiorek drobno siekamy. Opcjonalnie warzywa można zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub też blendować na gładką masę.
Wszystkie składniki łączymy ze sobą, doprawiamy do smaku przyprawami i wstawiamy do lodówki na około pół godziny.
Chłodnik podajemy z młodymi ziemniakami posypanymi świeżo posiekanym koperkiem.
Wskazówki
Chłodnik ogórkowy na jogurcie naturalnym będzie rzadki, zaś ten na jogurcie greckim stosunkowo gęsty.
Chłodnik ogórkowy – kalorie dla wersji na maślance, kefirze czy też jogurcie są niskoenergetyczne, nie przekracza 100 kcal na 100 gram gotowego dania.
Dodatkowo chłodnik ogórkowy jest niskostrawny, nie obciążą nadmiernie pracy układu pokarmowego, dlatego mogą po niego sięgać zarówno osoby na diecie, dzieci, jak i ludzie starsi.
Chłodnik występuje nie tylko w wersji wegańskiej (z warzywami lub owocami), ale także z dodatkiem szyjek rakowych – to danie litewskie na bazie jogurtu greckiego, buraków, rzodkiewek, koperku oraz szyjkami rakowymi z zalewy.
Polecamy także wyjątkowo bogaty w składniki chłodnik ogórkowy na bazie bulionu mięsnego, z octem jabłkowym, miętą, bazylią, sałatą lodową oraz piersiami z kurczaka.
Komentarze