Chłodnik z botwinki
Sezon na botwinkę zaczyna się w maju i trawa zazwyczaj do końca lipca. 100 g botwinki to zaledwie 26 kcal. Niewielkich rozmiarów buraczki oraz liście mają delikatny i świeży...
Czytaj więcej
Sezon na botwinkę zaczyna się w maju i trawa zazwyczaj do końca lipca. 100 g botwinki to zaledwie 26 kcal. Niewielkich rozmiarów buraczki oraz liście mają delikatny i świeży smak, który nie lubi długiego gotowania. Z tego względu najlepiej wykorzystać ją do przygotowania chłodnika. Przepis na chłodnik z botwinki jest prosty w przygotowaniu, a mimo to gotowa zupa jest pełna smaku i aromatu.
Jak zrobić chłodnik z botwinki?
Przygotowanie chłodnika należy zacząć od wyboru głównego składnika, czyli botwinki. Małe bulwy buraczków powinny być jędrne i lekko twarde. Z kolei łodygi i liście powinny mieć świeży wygląd, bez zwiędłych lub żółtych części. Przed dodaniem do reszty składników zupy, botwinka wymaga krótkiego podgotowania w wodzie lub bulionie warzywnym. Dopiero po ostudzeniu powstałego wywaru łączy się go z kefirem, maślanką i/lub jogurtem. Chłodnik doprawia się do smaku sokiem z cytryny, koperkiem, czosnkiem, chrzanem, octem jabłkowym lub winnym, pieprzem oraz solą. Chłodnik z botwinki można urozmaicić dodając do niego rzodkiewkę, szczypiorek, cebulę lub seler naciowy.
Nietypowym i intrygującym sposobem na przygotowanie botwinki do chłodnika jest podsmażenie jej na maśle z cebulą i czosnkiem. Lekko karmelizowane buraczki dodadzą dodatkowej nuty smakowej całej zupie.
Jedną z odmian chłodnika z botwinką jest chłodnik litewski, w którym oprócz botwinki znajdują się tarte ogórki oraz rzodkiewki.
Gotowy chłodnik należy przed podaniem schłodzić w lodówce minimum 30 minut. Chłodnik można podawać z gotowanymi jajkami, młodymi ziemniaczkami lub grzankami.