Kuchnia orientalna
Orient od zawsze kusi swoją odmiennością, bogactwem kolorów, smaków i zapachów. Kuchnia wschodnia jest uważana za jedną z najzdrowszych, a jednocześnie najbardziej smakowitych kuchni świata.
Orientalne dania
Lista orientalnych potraw prawie nie ma końca, jednak można wyróżnić parę charakterystycznych dla większości z nich elementów. Są to między innymi:
-
obecność takich składników jak: ryż bądź makaron ryżowy, ryby, owoce morza (krewetki, kalmary i wiele innych) oraz różne rodzaje mięsa;
-
wyraziste smaki – dania często są zrobione na słodko-kwaśno lub bardzo ostre;
-
szeroko używane: sos sojowy lub rybny, trawa cytrynowa, ocet ryżowy.
Powszechne jest spożywanie posiłków pałeczkami, choć zdarza się też używać sztućców (np. dodatkowej łyżki w przypadku zup). Dania często są mniejsze, ale za to jest ich większa ilość.
Kto chce się zaprzyjaźnić z tą kuchnią, powinien jak najszybciej zaopatrzyć się w wok. W tym właśnie naczyniu odbywa się smażenie w ruchu (ang. stir-frying) – jeden z najpopularniejszych sposobów przyrządzania dalekowschodnich dań.
Orientalne przyprawy
Dla Azjatów bardzo ważne są również aspekty estetyczne. Dania są nie tylko pożywne, ale też cieszą oko intensywnością barw. Pomaga w tym obecność przypraw (np. chilli lub kurkumy). Azjaci chętnie miksują smaki – kwaśny, słodki, ostry, gorzki i słony – tworząc tym samym niepowtarzalne doznania. Dodatkowo, przyprawy te mają pozytywny wpływ na trawienie. Nie bez powodu tamtejsze narody często cieszą się dobrym zdrowiem przez długie lata