Liczi
Azjatycki owoc zwany również chińską śliwką to bogate źródło witaminy C i potasu. Chińscy cesarze uważali, że świeże owoce liczi dodadzą im sił i poprawią nastrój. Jego wartość doceniał...
Czytaj więcej
Azjatycki owoc zwany również chińską śliwką to bogate źródło witaminy C i potasu. Chińscy cesarze uważali, że świeże owoce liczi dodadzą im sił i poprawią nastrój. Jego wartość doceniał ponoć sam Konfucjusz.
Jak jeść liczi
Owoc liczi pochodzi rejonu Kambodży, Wietnamu i Filipin. Jest jednak uprawiany w wielu krajach o ciepłym, wilgotnym klimacie. Co zrobić z liczi? Z owoców, po obraniu ze skórki i usunięciu nasion, robi się kompoty i syropy, a także dżemy. Można je również zamrażać i stosować jako dodatek do sałatek owocowych, jogurtów, lodów, ciast, a nawet drinków. Co ciekawe, owoc sprawdzi się także jako dodatek do dań wytrawnych, takich jak curry z kurczakiem czy słone sałatki. Liczi da się ususzyć w całości i zjadać jak rodzynki – w tej formie owoce zwane są „orzeszkami liczi”.
Jak obierać liczi?
Choć z pozoru owoc jest niedostępny, dostać się do środka jest całkiem łatwo. Ponieważ liczi jest miękkie, do jego obrania wystarczą palce. Należy pociągnąć sterczący ogonek wzdłuż chropowatej skórki, a resztę obrać ręką. Konsystencja owocu w środku powinna być ścisła, a jego kolor perłowy. Jak smakuje liczi? Słodkie, orzeźwiające, z lekko kwaskową nutą. Niektórzy porównują je do polskich śliwek czy winogron.