Sok z wiśni
Lato to idealny moment na przygotowanie przetworów. Dzięki nim nawet pod koniec roku można cieszyć się smakiem owoców, na które sezon jest krótki. Jednym z przetworów na zimę które...
Czytaj więcej
Lato to idealny moment na przygotowanie przetworów. Dzięki nim nawet pod koniec roku można cieszyć się smakiem owoców, na które sezon jest krótki. Jednym z przetworów na zimę które warto zrobić jest sok z wiśni. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, obniża gorączkę i łagodzi bóle mięśni, co będzie szczególnie przydatne w okresie przeziębień.
Jak zrobić sok z wiśni?
Sok z wiśni można przygotować na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie sokownika i gotowanie owoców z cukrem. Dzięki sitku sok z sokownika jest klarowny i nie wymaga odcedzania.
Sok można otrzymać także poprzez zasypanie wydrylowanych owoców cukrem. W tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość bowiem mieszankę należy pilnować i co jakiś czas mieszać. Całość może zająć około 2 do 3 dni. Zbyt długo przetrzymane owoce mogą zacząć fermentować.
Trzecim sposobem jest zasypanie wydrylowanych owoców cukrem, a gdy puszczą sok gotować je na małym ogniu. Po przecedzeniu sok należy mocno pogrzać i gorący wlać do słoików i butelek. Z pozostałych po gotowaniu owoców można przygotować dżem.
Sok z wiśni można w szybki sposób przygotować nawet bez konieczności drylowania. Jest jednak ryzyko, że w soku będzie wyczuwalna nuta goryczy. Całe owoce należy zasypać cukrem, odstawić na 3 godziny, by puściły sok, a następnie gotować na małym ogniu do momentu, aż owoce zaczną się rozpadać. Po przecedzeniu sok należy zapasteryzować.