Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Zupa szczawiowa

Zupa szczawiowa

Zupa szczawiowa, zwana również potocznie szczawiówką, to tradycja kuchni polskiej, która orzeźwia zmęczone upałem podniebienia. Ponieważ warzywo nie nadaje się do przechowywania, sezon na zupę szczawiową wypada latem. Właśnie...

Czytaj więcej
Zupa szczawiowa
Filtry
Poziom trudności Strzałka w dół
Czas przygotowania Strzałka w dół
Dieta Strzałka w dół
Autor przepisu Strzałka w dół
Sortuj: Od najnowszych Strzałka w dół

 

Zupa szczawiowa, zwana również potocznie szczawiówką, to tradycja kuchni polskiej, która orzeźwia zmęczone upałem podniebienia. Ponieważ warzywo nie nadaje się do przechowywania, sezon na zupę szczawiową wypada latem. Właśnie dlatego zupa szczawiowa zyskała tytuł potrawy sezonowej.

Przepis na zupę szczawiową

Tradycyjna zupa szczawiowa jest kwaśna, choć ogrodowa odmiana szczawiu nadaje jej bardziej delikatnego smaku. Szczaw należy wykorzystać szybko, gdyż jego liście nie nadają się do dłuższego przechowywania. Najpopularniejsza postać zupy to szczawiowa z jajkiem ugotowanym na twardo, znana również jako barszcz szczawiowy. Dlaczego barszcz? Ze względu na kwaśny smak.

Przygotować ją można na bulionie lub w wersji bezmięsnej, z niewielkim użyciem tłuszczu w postaci masła i kwaśnej śmietany lub jogurtu do zabielenia. Opcjonalnie, oprócz jajka, do zupy dodać można twaróg i koperek bądź ziemniaki.
W upalne dni, szczawiówka najchętniej spożywana jest na zimno, w formie chłodnika. Jej gotowanie jest krótkie – umyty i pokrojony szczaw wrzuca się do osolonej wody i doprowadza do wrzenia, a następnie wyłącza i doprawia pieprzem. Po przestudzeniu i zabieleniu zupa jest gotowa do spożycia. Dodatkiem może być świeże pieczywo lub grzanki.
Poza sezonem sprawdzi się pasteryzowany szczawiowy koncentrat.