Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do płukania

Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do  płukania
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Zamiast kupować chemiczne środki czystości, możesz zastąpić je domowymi preparatami, które są równie skuteczne, a przy tym w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dowiedz się, jak przygotować ekologiczny płyn do mycia podłóg, domowy proszek do prania albo naturalny płyn do naczyń. Najwyższa pora na wiosenne porządki!

Zalety naturalnych środków czystości

Codzienne stosowanie chemii niesie ze sobą zgubne konsekwencje – przede wszystkim zdrowotne. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na etykietę pierwszego z brzegu detergentu. Formaldehyd, chlor, amoniak, fosforany, barwniki syntetyczne – lista toksycznych substancji, które zawierają sklepowe preparaty jest bardzo długa. Niektóre z nich mogą podrażniać skórę i drogi oddechowe, uczulać lub zaostrzać objawy alergii, a w dłuższej perspektywie prowadzić nawet do powstawania nowotworów. Warto zdać sobie sprawę, że sprzątanie w rękawiczkach nie gwarantuje bezpieczeństwa – zawarte w preparatach substancje błyskawicznie ulatniają się i krążą w powietrzu przez długie godziny.

Chemiczne środki czystości szkodzą naszemu zdrowiu i całemu środowisku. Zawarte w nich chemikalia stanowią jedno z głównych źródeł zanieczyszczenia wody. Na tym problemy się nie kończą. Sklepowe detergenty są pakowane w plastik i często bywają testowane na zwierzętach.

Alternatywą dla sklepowych detergentów są ekologiczne środki czystości i preparaty wykonane w domu. Produkty tego typu mają prosty skład, oparty na dobrze znanych, w większości naturalnych składnikach. Ponieważ nie zawierają toksycznych substancji, są całkowicie bezpieczne dla zdrowia domowników. Jako produkty biodegradowalne, nie wywierają szkodliwego wpływu na środowisko.

Naturalne proszki i płyny do prania

Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do  płukania - zdjęcie 1

Domowe proszki i płyny do prania są proste w wykonaniu, wydajne i niedrogie. W odróżnieniu od sklepowych produktów, nie zawierają drażniących substancji, mogących powodować alergię skórną i problemy dermatologiczne. Ogromną zaletą domowych proszków do prania jest brak silnego chemicznego zapachu, który uzyskuje się dodając do produktów sztuczne substancje zapachowe. Świeżo wyprane ubrania pachną dokładnie tak jak powinny – czystością i świeżością.

Jak zrobić proszek do prania? Przepisy

Przepisów na proszek do prania jest całe mnóstwo. Domowe receptury mogą różnić się w zależności od koloru ubrań, stopnia ich zabrudzenia czy twardości wody. Nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze eksperymenty zakończą się niepowodzeniem. Testuj różne przepisy i zmieniaj proporcje składników tak długo, aż uzyskasz zadowalający efekt. Praktyka czyni mistrza!

Domowy proszek do prania kolorowego

Aby przyrządzić domowy proszek do prania (każdy bez wyjątku), potrzebne są dwa podstawowe składniki:

  • Boraks, czyli sól sodowa kwasu borowego – oprócz tego, że usuwa plamy i nieprzyjemne zapachy, to zmiękcza wodę. Kilogram boraksu kosztuje około 5-8 złotych. Najłatwiej kupić go w sklepach i drogeriach ekologicznych.

  • Soda kalcynowana, czyli węglan sodu – wywabia plamy, zmiękcza wodę i wybiela tkaniny. Produkt jest dostępny w internetowych sklepach i drogeriach za mniej więcej 5-7 złotych za kilogram.

Jak zrobić proszek do prania na bazie boraksu i sody kalcynowanej? Wystarczy starannie wymieszać obydwa składniki w tych samych proporcjach. Najlepiej przechowywać produkt w szczelnie zakręconym słoiku. Na jedno pranie należy zużyć 1-2 łyżki proszku (w zależności od stopnia zabrudzenia tkanin i pojemności pralki). Trudniejsze plamy wymagają wcześniejszego namoczenia i namydlenia.

Domowy proszek do prania białego

Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do  płukania - zdjęcie 2

W przypadku białych tkanin wystarczy dodać do mieszanki jeszcze jeden składnik – nadwęglan sodu. Ten ekologiczny wybielacz pozwala zachować śnieżną biel tkanin i usuwa trudniejsze zabrudzenia. Nadwęglan sodu, podobnie jak wymienione wyżej produkty, jest dostępny w internetowych sklepach i drogeriach ekologicznych. Za kilogram produktu zapłacisz ok. 7-10 złotych.

Aby przyrządzić ekologiczny proszek do prania białych tkanin, należy wymieszać wszystkie składniki (w tych samych proporcjach) i umieścić preparat w szklanym słoiku. Na jedno pranie wystarczą 1-2 łyżki proszku.

Opcjonalnie do mieszanki można dodać:

  • Naturalne płatki mydlane lub starte szare mydło – obydwa produkty zwiększają skuteczność prania, ale mogą zapychać pralkę.
  • Kilka kropel olejku eterycznego, aby nadać praniu przyjemny i delikatny zapach.

Domowy płyn do płukania – przepisy

Popularne płyny do płukania zmiękczają tkaniny, ułatwiają ich późniejsze prasowanie i nadają im ładny zapach. Niestety, podobnie jak drogeryjne proszki, mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażniać skórę. Jak zrobić płyn do płukania tkanin, który będzie całkowicie bezpieczny dla zdrowia?

Domowy płyn do płukania z kwaskiem cytrynowym:

– 220 ml ciepłej wody

– kilka kropel olejku eterycznego, na przykład z drzewa herbacianego

– 40 g kwasku cytrynowego

Wszystkie składniki wymieszaj i przelej do szczelnego pojemnika z pokrywką. Na jedno pranie zużyj 2-3 łyżki produktu.

Domowy płyn do płukania na bazie octu i sody oczyszczonej:

– 0,5 szklanki octu

– 1,5 łyżeczki sody

– około 10 kropel olejku eterycznego

Składniki należy dokładnie wymieszać. Uzyskana porcja wystarczy na jedno pranie.

Robienie prania stanie się czystą przyjemnością, jeśli wybierzesz pralkę Bosch z automatycznym systemem dozowania i-DOS. Urządzenie jest wyposażone w inteligentne sensory, które kontrolują proces prania i samodzielnie dozują detergenty w zależności od wielkości załadunku, stopnia zużycia wody czy zabrudzenia tkanin.

Ekologiczne mycie naczyń

Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do  płukania - zdjęcie 3

Szkodliwe substancje są nam podawane na talerzu, a konkretnie na każdym świeżo umytym naczyniu. Sklepowe płyny do mycia to produkty chemiczne, których – na domiar złego – zużywamy stanowczo za dużo.

W trosce o własne zdrowie i środowisko, wprowadź w życie kilka dobrych nawyków. Po pierwsze, unikaj mycia naczyń pod bieżącą wodą. Zamiast tego wlej wodę do większej komory zlewozmywaka, dodaj kilka kropli płynu i umyj naczynia. Następnie opłucz je szybko w drugiej komorze. Dzięki takiej metodzie ograniczysz nadmierne zużycie wody i detergentu.

Najmniejsze rachunki za wodę, a zarazem najlepsze efekty gwarantuje ekologiczna zmywarka. Jeśli dopiero planujesz zakup urządzenia, zastanów się nad wyborem zmywarki z technologią ActiveWater. To innowacyjny system, opracowany przez markę Bosch, który dba o perfekcyjną czystość naczyń, a jednocześnie ogranicza zużycie wody i prądu do niezbędnego minimum.

Dowiedz się więcej: Pralki i zmywarki Bosch oszczędzają wodę do ostatniej kropli

Jeśli myjesz naczynia ręcznie, używaj dobrej jakości, wydajnego płynu – najlepiej z naturalnym składem. Możesz wykonać go samodzielnie, wykorzystując kilka prostych i niedrogich składników. Jak zrobić domowy płyn do mycia naczyń?

Przepis na domowy płyn do naczyń

Naturalny płyn do mycia naczyń nie pieni się tak jak płyn sklepowy, ale działa równie skutecznie. Zastosowane w nim składniki, zwłaszcza ocet jabłkowy czy sok z cytryny, pozwalają skutecznie odkazić mytą powierzchnię i usunąć nieprzyjemne zapachy.

Domowy płyn do mycia naczyń z octu i sody oczyszczonej:

– 2 szklanki gorącej przegotowanej wody

– 10 g płatków mydlanych

– łyżka octu jabłkowego

– łyżka sody oczyszczonej

– sok z połówki cytryny

Wszystkie składniki należy wymieszać (płatki mydlane muszą rozpuścić się w wodzie). Gotowa mieszanka może być stosowana w taki sam sposób, jak zwykłe płyny do mycia naczyń.

Naturalna pielęgnacja podłóg

Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do  płukania - zdjęcie 4

Kolejnym środkiem czystości, który z łatwością wykonasz samodzielnie, jest naturalny płyn do mycia podłóg. Własnoręcznie sporządzony płyn nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych i wydziela świeży, łagodny zapach.

Aby przyrządzić domowy płyn do mycia podłóg, wymieszaj:

  • wiadro gorącej wody (około 5 l),

  • szklankę octu (ma właściwości dezynfekujące, usuwa zabrudzenia, pochłania zapachy),

  • kilka kropel wybranego olejku eterycznego, najlepiej cytrynowego, pomarańczowego lub herbacianego.

Stosując się do naszych wskazówek, ograniczysz zużycie sklepowych detergentów do niezbędnego minimum. Twój dom będzie czysty i wolny od szkodliwych chemikaliów, a przez to w pełni przyjazny dla zdrowia.