Rośliny do domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Rośliny do domu – wszystko, co musisz wiedzieć

Ożywią wnętrze, ukoją nerwy, oczyszczą powietrze. Czy znasz wszystkie supermoce roślin doniczkowych? Niezależnie od tego, czy masz przestronny dom czy niewielkie mieszkanie, zadbaj o obecność zieleni we wnętrzach. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze domowych roślin doniczkowych? Zainspiruj się i wprowadź rośliny do swojego domu.

Rośliny do domu – czy warto?

Rośliny doniczkowe, nawet te niewielkich rozmiarów, mogą przynieść Tobie i Twojemu wnętrzu wiele korzyści. Kwiaty uzupełniają aranżację wnętrza i cieszą oko – ta kwestia wydaje się oczywista. Rośliny do domu przynoszą jednak o wiele więcej korzyści:

  • zwiększają wilgotność powietrza – zadbaj o ich obecność szczególnie w suchych pomieszczeniach;
  • produkują tlen – dzięki procesowi fotosyntezy domowe rośliny doniczkowe pochłaniają z otoczenia dwutlenek węgla i zmieniają go w tlen;
  • jonizują powietrze ujemnie – co jest szczególnie ważne, z uwagi na to, że otacza nas coraz więcej sprzętów elektrycznych, które emitują ładunki dodatnie, rośliny pozwolą to zrównoważyć.

To jednak nie koniec zalet. Czy wiesz, że niektóre rośliny mają zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji takich jak np. benzen i formaldehyd? Przeczytaj o tym, jakie rośliny do domu wybrać, jeśli szczególnie Ci na tym zależy:

 

Jeśli marzysz o tym, by rośliny doniczkowe były jednym z kluczowych elementów aranżacji Twojego wnętrza, przeczytaj, jak zamienić mieszkanie lub dom w małą dżunglę, która pozwoli oderwać się od miejskiego zgiełku.

 

Ciekawym pomysłem na zieloną aranżację pomieszczenia jest tzw. ogród wertykalny. Sprawdź, czy sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

Rośliny doniczkowe domowe – jak wybrać odpowiednie?

Wprowadzając rośliny do domu, musisz zadbać o to, by czuły się w nim komfortowo. Wtedy na pewno odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem. Weź pod uwagę, jakiego nasłonecznienia potrzebuje kwiat, czy woli suche czy wilgotne pomieszczenie, jak często go podlewać. Nie bez znaczenia dla kondycji domowych roślin doniczkowych jest też pora roku. Zanim zdecydujesz się na roślinę, sprawdź, jak zadbać o nią zarówno latem, jak i zimą. Dzięki tym wskazówkom nikniesz błędów pielęgnacyjnych i roślinnych rozczarowań.

 

 

Jeśli masz zwierzę domowe, przy wyborze roślin doniczkowych weź pod uwagę bezpieczeństwo pupila. Niektóre rośliny są toksyczne lub nawet trujące dla zwierzaków. Przyjrzyj się więc temu, jakie kwiaty umieścić w domu, by nie martwić się o zdrowie pupila.

 

Nie przekonują Cię domowe rośliny doniczkowe lub po prostu nie masz ręki do kwiatów? Ożyw swoje wnętrza i dodaj im nieco naturalnej energii, stawiając na las w słoiku. To również świetna opcja dla osób zabieganych, które nie mają głowy do dbania o kwiaty. Rośliny w słoiku wymagają jedynie sporadycznego podlewania, a może ucieszy Cię fakt, że taki ekosystem lepiej przesuszyć, niż przelać. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule:

Rośliny balkonowe

Masz balkon lub taras? Nie musisz zatem ograniczać się do wnętrz – postaw na rośliny balkonowe! Świetnie sprawdzą się tam wszelkie rośliny kwitnące, które podwójnie będą cieszyć Twoje oko. Postaw na pelargonie, surfinie lub niecierpki – ich kolorowe kwiatostany każdego dnia będą poprawiać Ci humor.

 

By Twoja radość nie trwała jeden sezon, przeczytaj, jak przygotować rośliny balkonowe na zimę:

Nie chcesz ograniczać się tylko do ozdobnych roślin balkonowych? Jako posiadacz tarasu lub balkonu możesz uprawiać też warzywa! Prowadzenie ogródka warzywnego na balkonie to świetny sposób na relaks i zaoszczędzenie kilku groszy na zakupach w warzywniaku.

Kiełki, zioła i warzywa liściaste – praktyczne rośliny do domu

Jeśli Twoje mieszkanie nie ma balkonu, do uprawy wykorzystaj parapet. Możesz hodować na nim szereg ziół, kiełków czy mniejszych warzyw liściastych (np. sałatę czy szpinak).

 

Jakie warzywa można hodować na parapecie?

Nie możesz doczekać się nowalijek świeżych warzyw po zimie?

Czytaj więcej

Świeże zioła zawsze pod ręką

Uwielbiam dodawać świeże zioła do potraw. Aby zawsze mieć je pod ręką i cieszyć się ich aromatem, posiekaną natkę pietruszki, koperek albo bazylię - zamrażam w niewielkich pojemniczkach. Dzięki temu nie tracą swojego koloru i właściwości.

Czytaj więcej

 

Wykorzystaj swoje domowe uprawy w kuchni i sprawdź przepisy z wykorzystaniem zioł, kiełków i warzyw liściastych.

 

 

 

Jak widać, rośliny doniczkowe mogą mieć zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne zastosowanie. Zadbaj o obecność roślin w Twoim domu – warto!