Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak zaplanować wymarzoną kuchnię?

Jak zaplanować wymarzoną kuchnię?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Cześć, tu Ola! Od przeprowadzki do nowego mieszkania minęło już ponad pół roku. Z perspektywy tego czasu, jak i już samego drugiego podejścia do projektowania kuchni domu, chcę Wam zdradzić kilka rad na to, żeby to pomieszczenie było zaplanowane z głową i... sercem!

Moja kuchnia

W nowym mieszkaniu zachowałam wizję starej kuchni z domu. Zależało mi, żeby było to miejsce otwarte na salon, w związku z czym podczas generalnego remontu pozbyłam się ściany, która wydzielała kuchnię jako osobne pomieszczenie. Kocham duże przestrzenie. W kamienicy przy wysokości ponad 3 m tym bardziej. Przy takich wysokościach byłam jednak świadoma, że każda, nawet najwyższa, gotowa zabudowa ze sklepu meblowego, będzie za niska. Co za tym idzie pomoc projektanta i stolarza była tutaj nieoceniona.

10 porad, jak zaplanować wymarzoną kuchnię:

1. Analiza przestrzeni:

Przede wszystkim przed rozpoczęciem planowania przeanalizuj dokładnie dostępną przestrzeń. Określ wszystkie niezbędne sprzęty oraz własne potrzeby. Ja przy przeprowadzce musiałam zrezygnować z wymarzonej podwójnej lodówki, ale wiedziałam, że płyta indukcyjna musi być szersza od tej, którą zostawiałam w domu. Zatem wybrałam model PXY875DE3E o szerokości 80 cm. W zlewie z kolei nie może zabraknąć młynka na resztki. Wypisałam dokładnie, co potrzebuje i w jakiej liczbie. To dobry punkt wyjścia do dalszego planowania.

wymarzona kuchnia_1

2. Ergonomia w kuchni:

Zaplanuj kuchnię z myślą o ergonomii. Umieść najważniejsze elementy w zasięgu ręki i unikaj zatłoczenia przestrzeni. Wiedząc, że do nagrań potrzebuję sporego blatu roboczego, zdecydowałam się przenieść płytę na ciąg z zabudową, pozostawiając wyspę w całości jako blat roboczy.

wymarzona_kuchnia_2

3. Funkcjonalne meble:

Wybieraj meble, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Ja przy planowaniu wymarzonej kuchni całkowicie porzuciłam otwarte półki, które mimo, że były zorganizowane, wprowadzały chaos w odbiorze. Postawiłam na systemy wysuwanych szuflad, które organizują mój „bałagan” i idealnie mieszczą potrzebne sprzęty jak np. komplet przystawek do mojego robota MUM5XC4E.

wymarzona_kuchnia_3
wymarzona_kuchnia_4

4. Oświetlenie:

Poza oświetleniem głównym zadbaj także o klimat pomieszczenia jak np. podświetlenie ledowe przy cokołach oraz oświetlenie miejsc, w których będzie „toczyć się życie”. Dodatkowy punkt światła nad wyspą był dla mnie elementem absolutnie obowiązkowym. Do tego doszły jeszcze małe źródła światła i... dużo świeczek.

5. Strategiczne rozmieszczenie gniazdek i kontaktów

Nie zapomnij o rozmieszczeniu gniazdek i kontaktów elektrycznych w kuchni. Korzystaj z zasady: „im więcej, tym lepiej”. Jeśli kiedyś zamarzy Ci się reorganizacja przestrzeni, nie napotkasz na kłopot z przekuwaniem ścian i ponownym ciągnięciem przewodów. Takie staranne rozmieszczenie elektryki ułatwi Ci codzienne korzystanie z kuchni, umożliwiając jednocześnie swobodne korzystanie z różnych urządzeń jednocześnie bez konieczności używania przedłużaczy. Przy wielu małych i dużych sprzętach to naprawdę bardzo istotne!

6. Nowoczesne AGD:

Wybierając urządzenia AGD, zainwestuj w nowoczesne rozwiązania, jak np. te oferowane przez markę Bosch. Zwróć uwagę na to, czy wybrane sprzęty oznaczone zostały energooszczędnym znakiem. Takie sprzęty pozwalają na efektywne korzystanie z energii, co przekłada się na mniejsze rachunki i mniejszy wpływ na środowisko.

wymarzona_kuchnia_5

wymarzona_kuchnia_6

7. Przechowywanie małych urządzeń AGD:

Poza dużymi sprzętami pomyśl o małym AGD. Osobiście, pod ręką zawsze muszę mieć mój blender Bosch ErgoMaster MSM6M8X1 z systemem próżniowym. Wysuwane półki, specjalne organizery pomagają mi utrzymać porządek i jednocześnie zapewniają łatwy dostęp do wszystkich akcesoriów.

wymarzona_kuchnia_7

8. Kącik tematyczny:

Jeśli nie chcesz zagracić kuchni ciągiem kolejnych szafek, a masz miejsce, stwórz przytulny kącik tematyczny. Śniadaniowy czy kawowy. Przenosząc na osobą komodę (z drugiej ręki ;) ) mój ekspres ciśnieniowy TIS30129RW, zyskałam przestrzeń na blacie, a mała kawa czy szybkie śniadanie zyskały na uroku.

wymarzona_kuchnia_8

9. Profesjonalna pomoc architekta:

Mimo najszczerszych chęci i doświadczenia wiedziałam, że prędzej czy później będę chciała skonfrontować mój pomysł na kuchnię z doświadczonym architektem wnętrz. Specjalista pomógł mi w jeszcze lepszym i bardziej optymalnym wykorzystaniu przestrzeni, zaproponował kreatywne rozwiązania i dostosował plan do moich indywidualnych potrzeb. Taka współpraca pomoże i Tobie uniknąć błędów projektowych oraz zaoszczędzi czas i energię.

10. Personalizacja:

Choć sama kuchnia jest jasna, to detale sprawiły, że stała się wyjątkowa. W moim wnętrzu pojawił się, dość spontanicznie, kolor miętowy. Dodałam swoje akcenty, wybierając kolorystykę, dodatki i elementy dekoracyjne. To ważne, żeby czuć, że to właśnie Twoje miejsce. Nie bój się dodatków. W zależności od sezonu czy nastroju łatwo je zmienić!

Pamiętajcie, gotowanie to sztuka i zabawa, a projektowanie kuchni to jedna z najważniejszych scen tego całego spektaklu. Niech Wasza kuchnia będzie miejscem, gdzie smak i styl spotykają się w jednym miejscu i tworzą perfekcyjną całość.