Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Borówka amerykańska – właściwości, wartości odżywcze i najlepsze przepisy

Borówka amerykańska – właściwości, wartości odżywcze i najlepsze przepisy
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Borówka amerykańska – kaloryczność i wartości odżywcze
  2. Co można zrobić z borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska to jeden z najpopularniejszych owoców jagodowych w Polsce. Sezon na borówki trwa od lipca do końca sierpnia, jednak dzięki uprawom międzynarodowym możemy cieszyć się ich smakiem tak naprawdę przez cały rok. Słodki i orzeźwiający smak borówek uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Owoce te można jeść w wersji solo oraz jako dodatek do innych dań. Co więcej, ich regularne spożywanie korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Borówka amerykańska – kaloryczność i wartości odżywcze

Krzewy borówki amerykańskiej zazwyczaj mają do 1 m wysokości. W niektórych przypadkach, nieprzycinane, mogą osiągnąć nawet wysokość 2 m. Aby zapewnić jak najlepsze warunki uprawy, krzewy sadzi się w lekkiej i przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewłaściwy odczyn gleby może niekorzystnie wpłynąć na wzrost rośliny oraz jej owocowanie. Dodatkowo warto zadbać, by krzewy zostały posadzone w słonecznym miejscu, gdzie nie ma przeciągów.

Dojrzałe owoce borówki amerykańskiej osiągają średnicę od 1 do 3 cm i charakteryzują się intensywnym zabarwieniem skórki. Ile kalorii ma borówka amerykańska? To zaledwie 57 kcal w 100 g. Borówkę wyróżnia dodatkowo niski indeks glikemiczny oraz wysoka zawartość witamin i składników mineralnych. Nie bez powodu są one uznawane za superfruits. W miąższu znajdują się witaminy A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. W przypadku składników mineralnych są to miedź, mangan, potas. Warto wspomnieć również o wysokiej zawartości polifenoli, które są silnymi antyoksydantami.

Borówka amerykańska – właściwości zdrowotne

Będąc bogatym źródłem witamin oraz polifenoli, borówki korzystnie wpływają na zdrowie oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia części chorób. Związki zawarte w skórce i miąższu:

  • obniżają ciśnienie tętnicze,
  • działają ochronnie na układ krążenia,
  • regulują stężenie cholesterolu,
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca, nowotworów oraz cukrzycy.

Regularne spożywanie owoców borówki korzystnie wpływa na pracę mózgu, poprawia koncentrację oraz pamięć. Zauważalna jest również poprawa odporności oraz zmniejszenie ryzyka infekcji dróg moczowych. Dodatkowo urozmaicona dieta redukcyjna bogata w owoce jagodowe daje lepsze efekty w walce z otyłością i nadwagą.

Czy wiesz, że borówki to jagody? Przeczytaj nasz inny artykuł i dowiedz się więcej o jagodach

Borówka amerykańska

Co można zrobić z borówki amerykańskiej?

Jak wykorzystać borówki? Doskonale smakują jako samodzielna przekąska. Ich słodki smak ma wielu amatorów. Oprócz jedzenia owoców na surowo można je wykorzystać w wielu daniach, przygotowywać przetwory oraz mrozić.

Dżem z borówki amerykańskiej

Doskonałym sposobem na zachowanie smaku owoców poza sezonem jest przygotowanie dżemu z borówek. By zachować jak najwięcej składników mineralnych i witamin, najlepiej wykonać go zaraz po zbiorze lub zakupie owoców. Do przygotowania dżemu oprócz owoców wystarczy cukier, miód oraz sok z cytryny. Rozgniecione owoce borówki amerykańskiej wraz z pozostałymi składnikami trzeba gotować około kwadransa, a następnie przelać do wyparzonych słoików.

Ciasto z borówką amerykańską

Borówki doskonale nadają się do słodkich wypieków. Jędrny miąższ nie oddaje tyle wody co inne owoce jagodowe, dzięki czemu nie rozwadnia ciasta. Z dodatkiem borówek można upiec:

  • ciasto drożdżowe,
  • kruche,
  • tarty,
  • tartaletki,
  • drożdżówki,
  • muffiny,
  • ciasteczka.

Borówka amerykańska na śniadanie

W ramach pierwszego posiłku w ciągu dnia z dodatkiem borówek można przygotować owsiankę, pudding chia, kaszę na mleku, koktajl, placuszki, omlet lub tosty francuskie na słodko. Borówki można poddusić lub zmiksować blenderem i wykorzystać jako polewę do tostów, kanapek, placuszków lub omleta na słodko. Borówki amerykańskie doskonale sprawdzą się również jako dodatek do granoli, chlebka bananowego lub pieczonej owsianki.

Nalewka i sok z borówek

Owoce borówki z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania przetworów takich jak kompoty, soki, syropy, nalewki, a nawet wina.

Zobacz też inne przepisy na przetwory z owoców leśnych.

Wykonanie soku z borówki jest bardzo proste – wystarczy owoce umieścić w słoiku, zasypać cukrem, zalać wodą i zapasteryzować. Borówki nadają się także do przygotowania napojów alkoholowych jak nalewki czy wina.

Niewielkie owoce borówki amerykańskiej skrywają w swoim wnętrzu cenne składniki prozdrowotne, mineralne oraz witaminy. Dzięki temu ich regularne uwzględnianie w diecie korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję całego organizmu. Jednocześnie można je wykorzystać w wielu różnych daniach lub do przygotowania przetworów. Umożliwia to utrzymanie różnorodnej diety przez cały rok.

Sprawdź wszystkie nasze przepisy z borówkami amerykańskimi.