Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Dlaczego warto jeść migdały?

Dlaczego warto jeść migdały?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Właściwości zdrowotne migdałów
  2. Jak jeść migdały? Ze skórką czy bez?
  3. Migdały – jak włączyć je do diety?

Wiele osób myśli, że migdały to jeden z gatunków orzechów. Obalamy ten mit! Migdały są w rzeczywistości nasionami migdałowca. Sekret ich popularności tkwi nie tylko w wyjątkowym smaku, ale przede wszystkim w imponujących właściwościach odżywczych i zdrowotnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej niezwykłym właściwościom migdałów. Dowiemy się też, dlaczego warto włączyć je do swojej diety.

Właściwości zdrowotne migdałów

Na Twoim talerzu często pojawiają się migdały? Właściwości zdrowotne tych nasion obejmują cały ludzki organizm, ponieważ mają one dobroczynny wpływ na wiele układów.

Migdały:

  • wspomagają pracę serca;
  • pomagają kontrolować cukrzycę;
  • wspierają układ nerwowy;
  • umożliwiają utrzymanie zdrowych kości;
  • są korzystne zdrowotnie dla kobiet w ciąży.

Kto jeszcze powinien jeść migdały? Osoby, którym zależy na kontrolowanej utracie wagi, weganie, a także sportowcy. Przydadzą się też osobom narażonym na przewlekły stres. Nie zapominajmy, że spożywanie migdałów ma również same zalety, jeśli chodzi o urodę. Nasiona migdałowca poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Brzmi to obiecująco, prawda?

Właściwości zdrowotne migdałów

Zobacz też: Migdały, orzechy i goryczka – jak się jej pozbyć?

Wyróżniamy dwie odmiany migdałów. Słodkie migdały spotykamy najczęściej, możesz spokojnie jeść je na surowo. Z kolei gorzkie migdały mają silne właściwości trujące. Zawierają one związek chemiczny nazywany amigdaliną. Kiedy się rozkłada, wydziela się niebezpieczny kwas pruski. Gorzkie migdały – po oddzieleniu kwasu pruskiego – wykorzystuje się jednak m.in. do produkcji likierów. Ich obróbkę zostaw profesjonalistom i skup się na słodkich, w pełni bezpiecznych, migdałach.

Migdały – składniki odżywcze 

Dobroczynne właściwości migdałów to zasługa imponujących wartości odżywczych, które skrywają w sobie te niewielkie nasiona o zaokrąglonym kształcie. Migdały – jakie mają witaminy? Głównie te z grupy E oraz z grupy B. W nasionach nie brakuje też błonnika, białka roślinnego oraz niezbędnych dla ludzkiego organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Mówiąc o migdałach, dietetycy podkreślają również, że zawierają sporo cennych minerałów. Są to m.in. potas, wapń, żelazo i magnez.

Poznaj przepis na ciasteczka owsiano–migdałowe.

Jak jeść migdały? Ze skórką czy bez? 

Zastanawiasz się, jak jeść migdały? Można je spożywać zarówno ze skórką, jak i bez niej. Jeśli chcesz pozbyć się tej dodatkowej warstwy ze względów smakowych, pamiętaj, że zawiera ona błonnik i przeciwutleniacze. Natomiast kiedy myślisz o zjedzeniu migdałów bez skórki, poddaj je blanszowaniu. Jak to zrobić? Umieść je w garnku i zalej wrzątkiem, a następnie pozostaw na 10 minut. Odcedź migdały i opłucz pod strumieniem zimnej wody. Naciśnij migdał od węższej strony nasiona i gotowe!

Istnieje też metoda obierania migdałów „na zimno”. Zalej je zimną wodą, odstaw na 12 godzin, a po ich upływie opłucz czystą wodą. Teraz pozostało Ci już tylko ściągnąć skórkę, posługując się małym nożykiem.

Blanszowane migdały w białej misce 

Migdały – jak włączyć je do diety?

Wielokrotnie pojawia się też pytanie, w jakiej formie migdały będą najsmaczniejsze: całe lub w płatkach? Podpowiadamy! Płatki migdałowe jako posypkę dodawaj do koktajli, muesli i jogurtów. Sprawdzą się też jako dodatek: do deserów, lodów oraz puddingów. Używa się ich także do produkcji ciasteczek i innych wypieków. Czy to oznacza, że całe migdały nie mają zalet? Absolutnie nie! Spokojnie dorzucisz je do chleba, ciast i granoli. W efekcie uzyskasz niezwykłą chrupkość. Przygotowujesz deser? Posyp jego wierzch całymi migdałami – taka dekoracja doda słodkiej przekąsce wyjątkowego charakteru.

Zobacz, jak zrobić masło migdałowe.

Blanszowane migdały możesz wykorzystać jako składnik domowego mleka migdałowego – alternatywy dla mleka krowiego.

  1. Przygotuj szklankę migdałów.
  2. Namaczaj je przez całą noc.
  3. Odcedź, opłucz i zblenduj przez 2 minuty z 4 szklankami wody oraz szczyptą soli.
  4. Przelej zblendowaną masę przez sito wyłożone gazą, mocno ją dociskając.
  5. Opcjonalnie dodaj ekstrakt z wanilii, by uzyskać słodszy smak albo odrobinę miodu, erytrytolu lub syropu klonowego. To zależy już od Twoich preferencji smakowych.
  6. Przelej całość do słoika lub butelki i przechowuj w lodówce przez 2–3 dni.

Mleko migdałowe

A może chcesz wypróbować swoje kulinarne zdolności, robiąc masło migdałowe?

  1. Upraż 400 g migdałów na suchej patelni.
  2. Przełóż je do pojemnika blendera i miksuj przez kilkanaście minut.
  3. Migdały zmienią swoją formę na konsystencję mokrego piasku, jeśli dodasz do nich łyżkę miodu.
  4. Dolej 2 łyżki oleju słonecznikowego i włącz blender. Początkowo powinien działać na niższych, a później na wysokich obrotach.
  5. Oczekuj właściwych efektów już po 2 minutach – masa stanie się dość płynna.

Masło migdałowe

Dodanie do diety garści migdałów to jeden ze smacznych i zdrowych sposobów na podniesienie jej jakości. Pomimo niewielkich rozmiarów te nasiona to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. W chlebie, sałatce czy jogurcie – nie czekaj dłużej i włącz je do swojej codziennej diety!