Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Dlaczego warto robić domowe przetwory?

Dlaczego warto robić domowe przetwory?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Wysoka jakość przetworów
  2. Brak zbędnych dodatków
  3. Brak sezonowości warzyw i owoców
  4. Pomysł na prezent
  5. Jakie domowe przetwory warto robić?

W babcinych spiżarniach i piwnicach półki często uginały się pod ciężarem słoików. Szkło wypełnione po brzegi owocami i warzywami wielu osobom kojarzy się z beztroskim dzieciństwem. Popularność przetworów ponownie wzrasta. I bardzo dobrze, ponieważ domowe przetwory to doskonały sposób na przetwarzanie sezonowych warzyw i owoców.

Wysoka jakość przetworów

Samodzielnie przygotowując przetwory, niezależnie czy będą one z warzyw czy z owoców, masz wpływ na to, jakich składników użyjesz. Pamiętaj, że przetwarzanie nie poprawi smaku, a tym bardziej jakości oraz świeżości wykorzystanych produktów. Warzywa i owoce przeznaczone na przetwory powinny być świeże, w pełni dojrzałe i bez jakichkolwiek oznak zepsucia lub pleśni. Jednocześnie należy je przygotować jak najszybciej po zbiorze/zakupie, by nie leżały w lodówce czekając na swoją kolej.

Dlaczego warto robić domowe przetwory?  - zdjęcie 1

Brak zbędnych dodatków

Podczas przyrządzania przetworów to Ty decydujesz, co znajdzie się w dżemie, zalewie czy przecierze. W produkcji na własny użytek nie musisz dodawać aromatów, barwników, konserwantów czy dużych ilości cukru. Część dodatków może wywołać reakcję alergiczną. Aby zapewnić bezpieczeństwo przetworów i uniemożliwić rozwój drobnoustrojów możesz zapasteryzować słoiki. Oczywiście ich trwałość i przydatność do spożycia będzie krótsza niż tych z dodatkiem konserwantów.

Brak sezonowości warzyw i owoców

Obecność przetworów w spiżarni lub piwnicy pozwala cieszyć się smakiem wiosennych lub letnich warzyw i owoców przez cały rok. Szczególnie w okresie zimowym różnorodność warzyw i owoców jest znacznie mniejsza niż latem. Słoik z dżemem czy pikle to przyjemne i smaczne urozmaicenie oraz dodatkowa porcja witamin w diecie. Podczas przetwarzania zawartość części witamin, a szczególnie tych wrażliwych na działanie temperatury, zmniejsza się, jednak jest ona i tak wyższa niż w przypadku warzyw i owoców przechowywanych w chłodni od momentu zbioru.

Pomysł na prezent

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je i kupuje. Takiej osobie zamiast czekoladek czy bukietu możesz podarować własnoręcznie przygotowane przetwory. W ładnym słoiku z ręcznie wypisaną etykietą zachwycą każdego miłośnika zdrowej żywności. Taki prezent może sprawić wielką radość również osobom starszym, które nie mają siły i możliwości samodzielnego przygotowania przetworów. Może to być miła okazja do wspominania wspólnego przygotowania przetworów.

Dlaczego warto robić domowe przetwory?  - zdjęcie 2

Jakie domowe przetwory warto robić?

Ogórki kiszone, dżemy, soki to wręcz klasyka. Osoby z bardziej zaawansowanymi umiejętnościami mogą przygotować kapustę kiszoną, warzywa i sałatki w zalewie, przeciery oraz koncentraty. Warzywa w zalewie mogą być pyszną i zdrową przekąską podczas spotkania ze znajomymi.  Przy takiej okazji sprawdzą się ogórki w zalewach na ostro i na słodko, dynia czy suszone pomidorki koktajlowe. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie przetworów “ na przekór” na przykład dżemów z warzyw. Do takich dżemów doskonale nadaje się cebula, papryka, dynia, marchewka czy pomidory. Warzywne dżemy zaskakują swoim smakiem i zyskują coraz większe grono miłośników.