Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jagody właściwości i co z nich zrobić?

Jagody właściwości i co z nich zrobić?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Właściwości jagód
  2. Co zrobić z jagód?
  3. Przepis na pierogi z jagodami

Właściwości jagód

Górskie wędrówki, pierogi u babci, koktajle w letnie dni… Te skojarzenia łączą w sobie jagody. Wartości odżywcze tych owoców jeszcze bardziej przemawiają na ich korzyść. Są bogatym źródłem wielu witamin, zwłaszcza tych z grupy B (B1, B2, B3, B6). Wpływają one m.in. na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zawierają także witaminy C, A, E, K i PP. Dodatkowo te małe słodkie owocei są skarbnicą potrzebnych minerałów. Są bogate w potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, cynk i mangan.

Nie tylko witaminy decydują o prozdrowotnym działaniu jagody. Wartości odżywcze, takie jak błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3 czy fitoestrogeny, również przekonują do włączenia tych owoców w codzienną dietę. Hormony roślinne zapobiegają nowotworom wątroby i tarczycy. Z kolei antocyjany są antyoksydantami, które chronią przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników i uszkodzeniem komórek. Poprawia to m.in. pracę aparatu wzroku, ponieważ wzmacniają naczynia krwionośne oka i obniżają ciśnienie śródgałkowe.

Prozdrowotne właściwości jagody wydają się nie mieć końca. Te niepozornej wielkości owoce pomagają obniżyć poziom cholesterolu, gdyż odbudowują naczynia włosowate układu krwionośnego. Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Garbniki zawarte w jagodach zmniejszają przepuszczalność błony śluzowej jelita oraz hamują rozwój bakterii w żołądku. Jest to pomocne przy zwalczaniu biegunki, ale też infekcji dróg moczowych. Napary można stosować również w płukankach jamy ustnej i gardła.

Jagody są zalecane w profilaktyce onkologicznej. Są cennym źródłem przeciwutleniaczy oraz wzmacniają odporność, tak bardzo potrzebną podczas walki z nowotworem.

Właściwości jagód

Co zrobić z jagód?

Wakacje to czas, kiedy w lesie pojawiają się jagody. Pierwsze smakowite owoce możesz znaleźć już w połowie czerwca. Krzewy owocują często nawet do końca lata. Gdy już zerwiesz lub kupisz upragnione owoce, masz niezliczone możliwości, co z nich przygotować. Warto też zjeść kilka na świeżo, ponieważ w takiej postaci są najzdrowsze. Jak myć jagody? Wysyp je na sitko i przelej zimną wodą. Nie namaczaj zbyt długo, aby nie straciły soku.

Świeże owoce mogą być częścią deserów lodowych, owsianek czy jogurtów z granolą. Możesz je też zblendować, aby otrzymać mus. Z kolei pierogi z jagodami to klasyczny przykład dania kuchni polskiej. Sprawdzą się też w towarzystwie naleśników. Będą bardzo dobre w postaci zmiksowanej owocowej polewy. Jednak to nie koniec pomysłów.

Ciasto z jagodami to także szeroki wachlarz możliwości. Ucierane lub biszkopt albo sernik na zimno z galaretką… Przepisy na wypieki z tymi owocami są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Bułki z jagodami, czyli jagodzianki, są sprzedawane niemal w każdej cukierni. W kawiarniach często podawane są na ciepło. Właśnie w tej formie smakują najlepiej. Muffiny z tym aromatycznym dodatkiem również stały się popularną słodką przekąską.

Jak przechowywać jagody? Najlepiej wykorzystać je, gdy są najświeższe. Często zdarza się jednak, że owoców jest zbyt dużo. Wtedy warto pomyśleć o zapasach na zimę. Jak mrozić? Jagody wystarczy zapakować do pojemników lub woreczków spożywczych i włożyć do zamrażalnika. W takich małych porcjach mogą być pod ręką przez cały rok. Nie stracą swoich wartości odżywczych i aromatu. Inną możliwością zatrzymania tego letniego smaku są suszone jagody. Doskonale sprawdzą się jako element słodkiego śniadania, np. w museli.

Zobacz przepis na pyszny deser z jagodami i serkiem mascarpone.

Sezon na jagody możesz łatwo przedłużyć dzięki przetworom. To także sposób, aby owoce się nie zmarnowały, gdy jest ich zbyt dużo. Wystarczy mieć kilka słoików. Szklane butelki mogą się przydać na sok z jagód. Na tym jednak nie koniec. W kuchni warto mieć konfitury. Wyjątkowo dobrze zachowują smak tych malutkich owoców. Dżem z jagód sprawdzi się idealnie z tostami czy herbatnikami.

Poznaj łatwy przepis na domowe drożdżówki z jagodami.

Przepis na pierogi z jagodami

Receptury na pierogi z jagodami są niepowtarzalne. Poniżej znajdziesz jeden z wielu przepisów na to tradycyjne polskie danie.

Będziesz potrzebować:

  • 500 g mąki pszennej tortowej,
  • 1 średnie jajko,
  • 50 g masła (ćwierć kostki),
  • 1 szklanka wody (250 ml),
  • szczypta soli,
  • 500 g jagód,
  • 3 łyżki drobnego cukru,
  • jogurt lub śmietana z cukrem pudrem.

Zobacz, jak zrobić dżem z jagody.

  1. Połącz mąkę, jajko, roztopione masło, sól i wodę. Zagnieć ciasto.
  2. Uformuj w kulkę i owiń folią spożywczą. Wstaw do lodówki na pół godziny.
  3. Opłucz jagody i wymieszaj je z cukrem.
  4. Wyjmij schłodzone ciasto i cienko rozwałkuj (na około 2 mm grubości).
  5. Wykrawaj krążki. Możesz użyć do tego szklanki o średnicy 8–10 cm.
  6. Na każdy krążek nałóż łyżeczkę farszu z jagody.
  7. Złóż krążek na pół i dokładnie sklej brzegi, aby farsz nie wydostał się na zewnątrz podczas gotowania.
  8. Pierogi gotuj partiami w osolonej wodzie, aż wszystkie wypłyną na powierzchnię.
  9. Podawaj z jogurtem lub śmietaną posłodzoną cukrem pudrem.

Dowiedz się więcej o indukcyjnych płytach elektrycznych firmy Bosch.

Dodatkowe wskazówki:

  • Do farszu możesz dodać łyżeczkę mąki ziemniaczanej, aby zagęścić sok z owoców.
  • Jeśli chcesz uzyskać złoty kolor, podsmaż pierogi na maśle na rozgrzanej patelni.
  • Cukier jest opcjonalny. Możesz na krążki ciasta położyć same owoce. W ten sposób otrzymasz bardziej kwaskowe danie.
  • Możesz zamrozić pierogi z jagodami. Wystarczy delikatnie oprószyć je mąką i poporcjować w woreczkach. Gdy najdzie Cię na nie ochota, wrzuć je na gotującą wodę bez wcześniejszego rozmrażania.
  • Do polewy warto dodać pół łyżeczki cynamonu, który dopełni smak potrawy.