Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Jak otworzyć wino bez korkociągu?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Podawanie i otwieranie wina – zasady savoir-vivre
  2. Otwieranie wina bez korkociągu – jak zrobić to bezpiecznie?
  3. Jak otworzyć wino bez otwieracza?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zaproponować wino na spotkaniu ze znajomymi lub podczas romantycznej randki i zapomnieć o tym, że nie masz go jak otworzyć? Każdemu może się zdarzyć zgubić korkociąg, zepsuć go lub po prostu nim zapomnieć. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Jak otworzyć wino bez korkociągu? Czy da się to zrobić bez zbędnego bałaganu i rozlewania wina? Jak wyciągnąć korek z butelki wina? Poznaj 5 prostych i skutecznych sposobów!

Podawanie i otwieranie wina – zasady savoir-vivre      

Serwowanie wina nie ogranicza się wyłącznie do jego otwarcia i nalania do kieliszka. By móc w pełni delektować się pełnym bukietem wybranego wina trzeba zadbać m.in. o odpowiednią temperaturę podania czy dopasowane kieliszki.

Rekomenduje się serwowanie wina w przedziale od 5 do 18°C (zależy to od jego rodzaju). Z tego względu przed nalaniem do kieliszków należy je schłodzić w lodówce. W przypadku białego wina przyjmuje się, że im słodsze i młodsze wino, tym niższa temperatura podania. Wina typu rose podaje się w przedziale od 6 do 12°C. Z kolei wina czerwone w temperaturze od 12 do 18°C.

Dowiedz się: jak dobrać wino do dania

Niezależnie od koloru wina nie należy przepełniać kieliszków. Wynika to z faktu, że wino szybko się ogrzewa, a to wpływa na jego smak.

Jak otworzyć wino bez korkociągu? 1

Otwieranie wina korkociągiem

Na początku natnij folię otaczającą szyjkę butelki nożykiem lub końcówką korkociągu. Po jej zdjęciu przetrzyj szyjkę czystą serwetką lub ściereczką. Następnie wkręć w korek spiralną część korkociągu. Zwróć uwagę na to, by trafić, w sam środek korka – unikniesz jego ukruszenia i wpadnięcia kawałków bezpośrednio do wina. Jednocześnie uważaj, by nie przebić korka i nie zamoczyć metalowej końcówki korkociągu w winie.

Niezależnie od typu korkociągu korek wyjmuj delikatnie i powoli. Unikaj zbędnego szarpania i potrząsania butelki. Może to skończyć się zaplamieniem obrusu lub odzieży. Spokojne, ale zdecydowane ruchy pozwolą na sprawne otwarcie wina bez ryzyka jego rozlania. Po wyjęciu korka z butelki powąchaj go – pozwoli to stwierdzić, czy wino jest dobre. Korek nie powinien mieć kwaśnego lub octowego zapachu.

Otwieranie wina bez korkociągu – jak zrobić to bezpiecznie?

Czasem zdarzają się sytuacje, w których nie mamy pod ręką korkociągu. Może to być parapetówka, spotkanie w plenerze lub u znajomych, którzy nie piją wina. Korkociąg nie zawsze znajdziemy także w wynajętym na weekend pokoju czy domku. Mimo braku odpowiedniego sprzętu w dalszym ciągu mamy szansę na otworzenie butelki z winem i bezpieczne wyciągnięcie korka.

Korzystając z domowych sposobów na otworzenie wina bez korkociągu, warto jednak zachować pewne środki ostrożności. Polecamy, by robić to z dala od jasnych kanap i dywanów, cennych przedmiotów oraz innych osób. Może się zdarzyć, że nasze działania zakończą się niepowodzeniem w postaci plamy lub stłuczenia czegoś.

Na szczęście, jeśli mimo naszych starań, podczas otwierania wina dojdzie do „wypadku” i ucierpi na tym czyjaś sukienka albo koszula całą sytuację uratuje pralko-szuszarka.

Sprawdź też: Jak wyczyścić materac z plam po winie?

Jak otworzyć wino bez otwieracza?

Jak otworzyć wino bez korkociągu? 2

Wyciągnięcie korka z butelki wina bez użycia korkociągu jest możliwe. W mieszkaniu czy wynajętym pokoju/domku letniskowym można skorzystać z przedmiotów i sprzętów znajdujących się pod ręką. Mogą to być sztućce, kuchenka gazowa czy śrubokręt. W przypadku spotkania w plenerze może okazać się, że będzie potrzeba więcej kreatywności (np. but, klucz czy zapalniczka). Niezależnie od sytuacji należy pamiętać, by podczas otwierania wina zachować środki ostrożności. Pozwoli to uniknąć rozlania wina lub rozbicia butelki. 

Otwieranie wina butem  

Zamiast korkociągu potrzebny będzie but o płaskiej podeszwie. Podeszwa buta nie może być zbyt cienka, ponieważ ma ona zapobiegać rozbiciu szkła. Jak otworzyć wino butem?

Butelkę włóż pionowo do buta i uderzaj w twardą i płaską powierzchnię. Może to być próg lub futryna drzwi, gruba ściana lub podłoga. Na zewnątrz możesz poszukać murku, ściany lub krawężnika. Po każdym uderzeniu korek powinien przesuwać się w górę. Gdy około połowa korka będzie wystawała z butelki, spróbuj wyciągnąć go rękami. Uderzanie do samego końca będzie wiązało się z ryzykiem wypadnięcia korka i rozlaniem wina.

Wepchnięcie korka do środka  

Jest to prawdopodobnie jeden z najczęstszych sposobów na otwieranie wina bez korkociągu. Aby wepchnąć korek do środka butelki potrzebny Ci będzie widelec lub łyżka o szerokim i twardym trzonku. Przy użyciu siły trzonkiem popychaj korek do wnętrza butelki. Ze względu na użycie siły uważaj, by nie rozkruszyć korka ani nie przewrócić butelki. Dobrym pomysłem będzie poproszenie drugiej osoby, by przytrzymała butelkę, podczas gdy Ty będziesz wpychać korek.

Wskazówka: Oprócz sztućców możesz spróbować posłużyć się śrubokrętem lub metalowymi słomkami do napojów.

Dowiedz się: jak zrobić sos z czerwonego wina

Jak wyciągnąć korek z wina musującego?    

Jak otworzyć wino bez korkociągu? 3

Otwarcie butelki z winem musującym bez korkociągu jest bardzo łatwe. Bąbelki gazu są naszym sprzymierzeńcem. Wystarczy podważyć lub uderzyć nożem w korek, by wypchnąć go z butelki. Ciśnienie wewnątrz butelki powinno wykonać resztę pracy. Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności, by korek nie wystrzelił i nie uderzył nikogo lub nie rozbił czegoś w mieszkaniu.      

Jak otworzyć wino przy użyciu kuchenki gazowej?

Do wyjęcia korka z butelki można wykorzystać ciepło płomienia kuchenki gazowej. Aby tego dokonać, szyjkę butelki umieść nad palnikiem i obracaj, by ogrzać ją równomiernie z każdej strony. Miejsce ogrzewania butelki jest bardzo ważne. Musi to być tuż pod korkiem i nad winem. Chodzi o to, by zwiększyć ciśnienie w butelce tuż pod korkiem, bez niepotrzebnego podgrzania wina.

Podczas ogrzewania butelki warto ubrać rękawice kuchenne, by uniknąć oparzenia (od płomienia lub nagrzewającej się butelki). Jednocześnie należy obserwować korek, by nie wystrzelił z butelki. Rozpędzony korek może coś rozbić, uszkodzić czy nawet kogoś uderzyć.

Warto pamiętać, by już po otworzeniu butelki w ten sposób odczekać z nalewaniem wina. Szyjka butelki w tym czasie się ochłodzi i nie wpłynie na temperaturę przepływającego przez nią wina.

Wskazówka: W przypadku spotkania w plenerze do otwarcia wina bez korkociągu wykorzystaj zapalniczkę.

Jak otworzyć wino przy użyciu korkociągu własnej roboty?       

Jak doskonale wiadomo – potrzeba jest matką wynalazków. Możesz więc spróbować stworzyć prowizoryczny korkociąg. Możesz użyć noża, widelca, nożyczek, klucza lub śrubokręt. Kreatywność zależy od tego, co masz pod ręką. Przede wszystkim Twój „korkociąg” powinien mieć w miarę ostry koniec, by bez większych problemów dało się go wbić w korek. Należy to zrobić pod kątem 45 stopni i sięgnąć co najmniej do połowy korka. Potem spróbuj kręcić korkiem, ciągnąc go jednocześnie w górę. W ten sposób wino powinno się szybko otworzyć.

Brak korkociągu nie oznacza, że kupione wino trzeba odłożyć na inną okazję. Okazuje się, że różnymi domowymi sposobami można wyciągnąć korek z butelki. Proste kuchenne przybory, czy nawet but (!), mogą posłużyć jako prowizoryczny korkociąg.