Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Sprawdzone sposoby na czyszczenie materaca

Sprawdzone sposoby na czyszczenie materaca
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Regularne czyszczenie materaca to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim Twojego zdrowia. Jeśli jest zadbany, stanowi odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i pozwala na spokojny, relaksujący sen. Zalegający w nim kurz może natomiast doprowadzić do różnych schorzeń. Jak wyczyścić materac i dbać o niego na co dzień? Sprawdź nasze wskazówki!

Dlaczego regularne czyszczenie materaca jest bardzo ważne?

Eksperci podkreślają, że materac, o który odpowiednio zadbasz, może być zdatny do użytku przez 7–15 lat. To bardzo ważne z punktu widzenia ekologii oraz domowego budżetu. Jednak nie są to jedyne argumenty. Regularne czyszczenie materaca to przede wszystkim kwestia zdrowej głowy i ciała.

Spokojny sen, spokojna głowa. Czysty, wywietrzony i zadbany materac to podstawa aranżacji przytulnej sypialni, w której odpoczynek będzie przyjemnością. W takim miejscu zredukujesz codzienny stres i niepokój, dobrze się wyśpisz oraz zbierzesz siły na kolejny dzień.

Niewidoczne dla oczu, ważne dla zdrowia. Mowa o drobnoustrojach, które mogą znaleźć się we wnętrzu zaniedbanego materaca. Roztocza kurzu przyczyniają się do powstawania i pogłębiania astmy oraz alergii skórnych. Są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i alergików.

Dbając o materac, dbasz o kręgosłup. Nieodpowiednio czyszczony materac szybciej się zużywa i odkształca, co może być szkodliwe dla Twoich pleców.

Wskazówka. Skuteczne dbanie o materac to nie tylko czyszczenie, odkurzanie i pranie. Pamiętaj też, by regularnie go odwracać, a tym samym zapobiegać odkształceniom.

Sprawdź poradę Architekt Porządku: Jak dbać o materac?

Jak wyczyścić materac? Najprostsze sposoby

Aktywności związane z czyszczeniem materaca powinieneś podzielić na cztery kategorie: codzienna pielęgnacja, raz na jakiś czas, odświeżanie oraz nagłe zabrudzenia.

Codzienna pielęgnacja to m.in. wietrzenie materaca. Świeże zimne powietrze usunie szkodliwe drobnoustroje.

Raz na jakiś czas to kategoria, do której możesz zaliczyć m.in. odkurzanie. Zadbaj o to, by końcówka odkurzacza była czysta. Jeśli któryś z domowników ma alergię, zastosuj model wyposażony w hiperalergiczne filtry. Po odkurzaniu zastosuj czyszczenie na mokro za pomocą myjki parowej, zwłaszcza w przypadku dziecięcych materacy. Tą metodą błyskawicznie usuniesz drobnoustroje.

Ważne jest też regularne odświeżanie, czyli m.in. pranie pokrowca, żeby Twój materac zawsze był higieniczny. Aby usunąć roztocza, ustaw program na 60 stopni Celsjusza. Materac możesz też odświeżyć domowymi sposobami. Mieszanka sody oczyszczonej z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego usunie nieprzyjemne zapachy i zdezynfekuje. Wystarczy rozprowadzić ten preparat na całej powierzchni materaca i odczekać pół godziny. Po tym czasie odkurzyć.

Nagłe zabrudzenia wymagają Twojej natychmiastowej reakcji. Jeśli materac zostanie silnie namoczony, najpierw zadbaj o to, by wchłonąć całą ciecz, używając np. ręczników jednorazowych. Następnie usuń plamę za pomocą roztworu wody z cytryną w proporcjach 2:1, wody utlenionej lub octu.

Czytaj również: Jak wybrać łóżko do sypialni

Czyszczenie materaca infografika

Czym zmyć krew bądź plamy z moczu na materacu? Usuwanie trudnych zabrudzeń

Z trudniejszymi zabrudzeniami, takimi jak: krew, plamy moczu czy tusz możesz poradzić sobie na kilka sposobów. Poniżej przedstawiamy Ci naszą sprawdzoną listę trików i metod.

Zastanawiasz się, jak zmyć krew z materaca? Jeśli jest to świeża plama, reaguj błyskawicznie. Wyczyść zabrudzenie za pomocą preparatu przygotowanego z wody i mydła lub płynu do naczyń. Pamiętaj, by nie używać gorącej cieczy, bo może ona utrwalić plamę z krwi. Na koniec zdezynfekuj czyszczone miejsce. Czym zmyć starą krew z materaca? W takim przypadku możesz zastosować środki chemiczne (wybielacze, odplamiacze) dopasowane do rodzaju tkaniny. Sprawdzą się też domowe sposoby np. czyszczenie materaca za pomocą roztworu wody utlenionej (woda + woda utleniona w proporcji 5:1).

Jak wyczyścić materac z moczu? Przetestuj naszą naturalną metodę:

  1. W butelce ze spryskiwaczem przygotuj domowy preparat czyszczący z następujących składników: 150 ml wody utlenionej, 3 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżeczka płynu do naczyń, 3 krople olejku z drzewa herbacianego. Potrząśnij.
  2. Mieszaniną spryskaj wszystkie plamy, a następnie obficie zmocz je wodą.
  3. Pozostaw materac do wyschnięcia.
  4. Odkurz materac.

Może zdarzyć się też sytuacja, że będziesz musieć wyczyścić wymiociny z materaca. W takiej sytuacji działaj szybko według naszych wskazówek.

  1. Załóż rękawice ochronne i zbierz resztki pokarmowe za pomocą ręczników jednorazowych.
  2. Mokre zanieczyszczenia wyczyść wilgotną szmatką nasączoną detergentem, np. płynem do naczyń.
  3. W plamę, która pozostała, wetrzyj sodę oczyszczoną i pozostaw ją na 24 godziny.
  4. Następnego dnia usuń sodę za pomocą odkurzacza.

Wskazówka: Żółte plamy z potu z materaca usuniesz za pomocą mieszaniny octu białego i wody w proporcji 1:1. Taki domowy specyfik odtłuszcza, wybiela i dezynfekuje. Roztwór wlej do butelki ze spryskiwaczem, rozpyl na plamach i odczekaj godzinę.

Jeśli pracujesz zdalnie, może Ci się zdarzyć zabrudzenie materaca tuszem z długopisu. Spryskaj wówczas plamę lakierem do włosów, a następnie wytrzyj wilgotną ścierką.

Regularne czyszczenie materaca jest ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim, by zapewnić sobie zdrowy sen na co dzień. Dobra wiadomość jest taka, że większość plam usuniesz samodzielnie, korzystając z naszych wskazówek i trików.