Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zrobić ciasto na pizzę w robocie kuchennym?

Jak zrobić ciasto na pizzę w robocie kuchennym?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Ciasto na pizzę – kluczowe składniki
  2. Przepis na ciasto do pizzy w robocie kuchennym
  3. Ciasto na pizzę bez wyrastania
  4. Ciasto na pizzę bez drożdży
  5. W jakiej temperaturze piec pizzę?

Pizza to jeden z najpopularniejszych przysmaków świata. O jej pochodzeniu, historii i różnych rodzajach można rozpisywać się w nieskończoność. Jeżeli jednak chcesz po prostu przyrządzić pyszną pizzę we własnej kuchni wystarczy, że poznasz kilka istotnych zasad i wskazówek zawartych w tym artykule.

Bardzo pomocne będą akcesoria, takie jak robot kuchenny z końcówką do zagniatania, a także kamień do pizzy. Wskazana będzie również cierpliwość, bo to czas jest jedynym sekretnym składnikiem najlepszego ciasta na pizzę.

Co ciekawe, nie jest przesadą stwierdzenie, że przy odrobinie praktyki będziesz w stanie upiec w domowym piekarniku pizzę nawet lepszą niż te serwowane w wielu profesjonalnych pizzeriach. Sprawdźmy zatem o co musisz zadbać, żeby zostać mistrzem domowej pizzy.

Ciasto na pizzę – kluczowe składniki

Tak jak to zostało wspomniane na samym początku, najważniejszym składnikiem udanego ciasta na pizzę jest czas. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach. Jeżeli zaś chodzi o pozostałe składniki, a dokładniej rzecz biorąc produkty spożywcze, to ich lista jest bardzo krótka: mąka, woda, drożdże i sól.

Z tych czterech składników największy wpływ na efekt końcowy ma oczywiście mąka. Jej typ i odpowiednia jakość przekładają się na konsystencję ciasta, łatwość formowania placków, a także smak całej pizzy.

Tradycyjnie do wypieku włoskiej pizzy używana jest mąka pszenna typu 00. Jest to mąka pozbawiona większości składników mineralnych i bardzo drobno zmielona. Dzięki temu upieczona z niej pizza ma charakterystyczną konsystencję, a ciasto dość łatwo jest upiec w taki sposób, że z wierzchu jest chrupiące, a w środku miękkie i wilgotne. Na stronach producentów mąk do pizzy znajdziesz wiele przydatnych informacji, np. czasie wyrastania ciasta.

W profesjonalnych pizzeriach bardzo często stosuje się mieszanki mąki typu 00 z semoliną, a także wykorzystuje się 10-20% domieszki mąki pełnoziarnistej, która wpływa korzystnie na walory odżywcze ciasta. Co ważne, w domowych warunkach upieczesz bardzo dobrą pizzę również z typowej, uniwersalnej mąki pszennej tortowej typu 450.

Drugim ważnym produktem używanym do przygotowania ciasta na pizzę są drożdże. Zdecydowanie warte polecenia są drożdże instant (w proszku), ponieważ jest to produkt dużo łatwiejszy w obsłudze i prostszy do przechowania. Jeżeli weźmiemy pod uwagę efekt końcowy, czyli gotową pizzę, nie ma również żadnej różnicy w stosunku do drożdży świeżych.

Jeżeli pieczesz pizzę w domowym piekarniku, poleca się często dodatek oliwy extra vergine, która korzystnie wpływa na smak ciasta i ułatwia czynności związane z rozprowadzaniem ciasta na blaszce.

Jak zrobić ciasto na pizzę w robocie kuchennym? - zdjęcie 1

Przepis na ciasto do pizzy w robocie kuchennym

Zanim jednak pizza wskoczy do piekarnika, trzeba umiejętnie przyrządzić ciasto i zadbać o smakowite dodatki. Wyrabianie ciasta w profesjonalnych pizzeriach zawsze powierza się dużym i mocnym robotom, które potrafią jednorazowo wymieszać składniki nawet na 100 czy 200 placków. W domowych warunkach z równie dużym powodzeniem możesz skorzystać z robota kuchennego Bosch OptiMUM, wyposażonego w końcówkę do zagniatania ciasta drożdżowego. Jeżeli skorzystasz z takiego robota, pamiętaj o tym by zawsze ustawić jego obroty na minimalne i wyrabiać składniki przez około 8-10 minut. Dzięki tej metodzie ciasto na pizzę będzie miękkie i elastyczne, a w efekcie upieczesz smaczniejszą pizzę.

Jeżeli chcesz upiec dwie duże pizze o średnicy około 30 cm, dodaj do misy robota:

  • 250 ml wody,

  • płaską łyżeczkę suchych drożdży,

  • półtorej płaskiej łyżeczki soli.

Włącz robota kuchennego na minimalnych obrotach i stopniowo dodawaj 400 g mąki. Kiedy jedna porcja mąki dokładnie wymiesza się z wodą, dodawaj kolejną. Czas mieszania i wyrabiania powinien wynosić ok 8-10 minut. Ciasto może wydawać się dość rzadkie i lepiące, ale właśnie takie powinno być.

Po wyjęciu gotowego ciasta z miksera trzeba z niego uformować gładką kulę i odstawić do wyrośnięcia na około dwie godziny w temperaturze pokojowej.

Jak zrobić ciasto na pizzę w robocie kuchennym? - zdjęcie 2

Następnie ciasto podziel na porcje, z każdej z nich uformuj gładką kulkę i zamknij w osobnych, szczelnych pojemnikach na minimum 6 godzin. W tym czasie ciasto zwiększy swoją objętość nawet dwukrotnie, a co jeszcze ważniejsze, występująca w tym czasie fermentacja bardzo korzystnie wpłynie na smak ciasta. Warto zapamiętać, że tylko i wyłącznie upływ czasu poprawia smak ciasta. Nawet pizza przygotowana ze zwykłej mąki pszennej, ale z długo i spokojnie wyrastającym ciastem może smakować perfekcyjnie.

Jeżeli przygotowanie pizzy zaplanujesz z dużym wyprzedzeniem, możesz ciasto zaraz po porcjowaniu zamknąć szczelnie i wstawić do lodówki nawet na 48 godzin. Musisz jedynie pamiętać, żeby kulki ciasta wyjąć z lodówki około 4 godziny przed planowanym czasem pieczenia pizzy.

Formowanie placka możesz przeprowadzić na dwa sposoby. Na blacie lub drewnianej stolnicy posypanej mąką rozprowadź ciasto dłońmi do oczekiwanego kształtu i rozmiaru. Możesz zrobić to także z pomocą wałka. Pamiętaj, żeby korzystać z wałka tylko jeżeli chcesz uzyskać cienkie ciasto bez wyrośniętych brzegów. Drugim sposobem jest mocne natłuszczenie ciasta i dłoni oliwą, a następnie uformowanie placków bezpośrednio na blaszce, na które będzie pieczona pizza.

Ciasto na pizzę bez wyrastania

Jeżeli organizujesz imprezę i interesuje cię szybki przepis na pizzę lub po prostu nie masz czasu na długie wyrastanie ciasta zgodnie z opisanym wyżej przepisem, wystarczy zastosować kilka prostych trików.

  • Po pierwsze zwiększ ilość drożdży nawet trzykrotnie. Im więcej drożdży, tym szybciej wyrośnie ciasto.

  • Użyj również ciepłej wody o temperaturze około 35°C - dzięki temu drożdże szybko zaczną pracować. Im cieplej, tym szybciej, jednak nie możesz przesadzić z grzaniem, bo w zbyt wysokiej temperaturze drożdże giną.

  • Użyj piekarnika do skrócenia czasu wyrastania. Wystarczy, że w swoim piekarniku wykorzystasz funkcję podgrzewania naczyń i przechowasz ciasto w temperaturze 37°C przez około 20-25 minut.

Stosując powyższe rady możesz skrócić cały proces przygotowania pizzy do mniej niż jednej godziny. Ciasto oczywiście nie będzie tak smaczne i delikatne, ale z pewnością będzie to udany punkt imprezowego czy sylwestrowego menu.

Ciasto na pizzę bez drożdży

Jeżeli chcesz przygotować ciasto na pizzę bez drożdży, to możesz skorzystać ze zdrowego zakwasu do pieczenia chleba. Oczywiście spowoduje to, że znacznie wydłuży się czas wyrastania – zakwas jest mniej żywiołowy niż sklepowe drożdże.

Jeżeli natomiast szukasz szybkiego sposobu na pizzę bez drożdży, to skorzystaj z podstawowego przepisu, pomiń dodatek drożdży, a następnie po wyrobieniu ciasta od razu możesz przystąpić do jego porcjowania i formowania placków. Ciasto w tej wersji może być dobrym pomysłem na szybką i atrakcyjną przekąskę dla dzieci. Oczywiście samo ciasto nie urośnie w trakcie pieczenia, ale będzie bardziej przypominać tortillę lub płaskie chlebki pszenne.

W jakiej temperaturze piec pizzę?

Jak zrobić ciasto na pizzę w robocie kuchennym? - zdjęcie 3

Dobrze wykonany przepis na pizzę to tylko połowa sukcesu. To co odróżnia pizzę perfekcyjną od byle jakiej to sposób pieczenia. Co ciekawe, wbrew obiegowej opinii w domowych piekarnikach prawie zawsze możliwe jest upieczenie pizzy jak z najlepszej pizzerii. Trzeba się tylko umiejętnie posługiwać sprzętem, który wszyscy mamy w kuchni.

Wartym uwagi gadżetem będzie kamień do pieczenia pizzy. Na rynku możemy dostać takie kamienie jak:

  • szamotowy – najpopularniejszy rodzaj kamienia o największej porowatości, dzięki czemu składniki na pizzy są dokładnie wypieczone.

  • granitowy – charakteryzuje się brakiem porowatości, co ułatwia jego czyszczenie, wzmacnia wytrzymałość i sprawia, że najdłużej magazynuje ciepło. Musi jednak długo się nagrzewać (35 min.).

  • ceramiczny odlewany – najlżejszy i najtańszy kamień na rynku. Są cienkie i niebyt wytrzymałe.

  • wulkaniczny – najdroższy i najrzadziej spotykany na rynku, o właściwościach zbliżonych do kamienia granitowego.

Pamiętaj o rozgrzaniu piekarnika do maksymalnej temperatury już na 40 minut przed pieczeniem pizzy. Dzięki temu nagrzeje się on dużo lepiej. Jeżeli dysponujesz piekarnikiem Bosch z funkcją pieczenia pizzy skorzystaj właśnie z tej funkcji. W przeciwnym wypadku rozgrzej piekarnik w programie grzania góra-dół, a także piecz pizzę z użyciem tej funkcji, a na ostatnie 2 minuty przełącz piekarnik do programu mocnego grilla z termoobiegiem. W ten sposób dodatki i brzegi ciasta dobrze się przypieką, a cała pizza nie zdąży się przesuszyć.

W piekarniku rozgrzanym do temperatury 250°C pieczenie pizzy powinno zająć około 4-6 minut, jednak ważniejsze od odmierzania czasu jest stałe kontrolowanie stanu wypieczenia placka. Jeżeli Twoja pizza zaczyna się rumienić od spodu, a dodatki i brzegi zaczynają się przypiekać na brązowo, to znaczy, że pizza jest gotowa!

Pamiętaj również o tym, że ważniejsze jest obserwowanie górnej części pizzy, bo kluczowe jest, by ser, sos pomidorowy i dodatki nie przypaliły się i nie wyschły. Warto wiedzieć, że sos pomidorowy powinien być odpowiednio gęsty – zbyt rzadki po prostu wsiąknie w ciasto do pizzy. Z kolei wybór sera nie powinien pozostawiać wątpliwości – idealnie sprawdzi się niezbyt tłusta mozzarella.

Najważniejszą rzeczą, jaką powinieneś zapamiętać z tego artykułu niech będzie jednak to, że pieczenie pizzy to przede wszystkim dobra zabawa. Przepisy i składniki to tak naprawdę bardzo prosta sprawa, a poza cierpliwością w trakcie przyrządzania ciasta najbardziej liczy się doświadczenie zdobywane wraz z każdym kolejnym upieczonym plackiem. W domowej kuchni, tak samo jak w profesjonalnej pizzerii, to praktyka czyni mistrza.