Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Kardamon – właściwości i zastosowanie w kuchni

Kardamon – właściwości i zastosowanie w kuchni
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co to jest kardamon?
  2. Kardamon – właściwości lecznicze
  3. Kardamon – jak używać?

Ciężko wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez przypraw. Często mają one bardzo duży wpływ na końcowy smak potrawy. To jednak nie jest ich jedyna zaleta. Szereg z nich wyróżnia się także ze względu na właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie. Takim przykładem jest kardamon.

Co to jest kardamon?

Kardamon jest znany od wieków. Pochodzi z lasów tropikalnych Indii, jednak obecnie jest uprawiany w różnych regionach świata. Roślina ta osiąga nawet do 5 metrów wysokości. Ma bulwiaste kłącze, z którego wyrastają łodygi z podłużnymi liśćmi. Grona biało-niebieskich kwiatów po przekwitnięciu wykształcają swoiste torebki. To właśnie tam znajdują się nasiona, z których uzyskuje się popularną przyprawę.

Poznaj przepis na sos indyjski.

Istnieje kilka odmian – w tym nepalska czy jawajska. Jednak najszlachetniejszą z nich jest kardamon malabarski. Jest najbogatszy w substancje odpowiadające za korzenny aromat oraz w wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne.

W sklepach można spotkać kardamon w postaci strąków czy ziaren, a także w formie mielonej. Często jest składnikiem herbat i kaw smakowych. Bez problemu znajdziesz także cukier z dodatkiem tej przyprawy.

Dowiedz się więcej na temat orientalnych przypraw w polskiej kuchni.

Kardamon – właściwości lecznicze

kardamon

Kardamon zawiera dużo węglowodanów i błonnika. Jest również źródłem wielu witamin i minerałów. Wśród nich są między innymi:

  • witamina C,
  • witamina B6,
  • witamina B3,
  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez,
  • fosfor,
  • potas,
  • cynk.

Właściwości lecznicze kardamonu są znane już od starożytności. Był powszechnie wykorzystywany w medycynie naturalnej. Obecnie nadal zaleca się uwzględnianie go w codziennej diecie, zarówno w formie mielonej przyprawy, jak i w postaci olejków.

Kardamon wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Z tego powodu warto mieć go pod ręką w przypadku przeziębienia lub grypy. Ze względu na działanie rozgrzewające można dodawać go do herbaty, kawy lub innych napojów. W ten sposób wspomożesz organizm w sezonie zimowym, kiedy podatność na zachorowania jest większa. Olejki z kardamonu są doskonałym pomysłem na inhalacje w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Pomogą w walce z katarem i kaszlem.

Sprawdź przepis na zimowy napój wzmacniający nerki.

Kardamon pomaga zwalczać dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak zgaga, nudności czy wzdęcia. Ma działanie rozkurczowe, dlatego warto stosować go przy bólach i nieżycie żołądka. Jest używany także w dietach odchudzających. Olejki eteryczne zawarte w nasionach pobudzają wytwarzanie soków trawiennych, które przyspieszają przemianę materii. Znanym napojem pobudzającym metabolizm jest tarty imbir z kardamonem zalany wrzątkiem.

Do listy zalet można dodać jego pozytywny wpływ na utrzymanie higieny jamy ustnej. Od starożytności przeżuwanie nasion stanowiło walkę z nieświeżym oddechem. Obecnie można spotkać specjalne płukanki, a nawet nici dentystyczne z dodatkiem kardamonu.

To nie koniec leczniczych właściwości tego produktu. Jest on również naturalnym środkiem na potencję. Poprawia ukrwienie narządów płciowych, dzięki czemu zwalcza problemy z erekcją.

Kardamon to także cenny element w przemyśle kosmetycznym. Skutecznie relaksuje i odpręża. Olejki można spotkać podczas aromaterapii, masażu czy w kąpielach terapeutycznych. Również niektóre perfumy i kosmetyki o działaniu ujędrniającym zawierają ten składnik.

Kardamon – jak używać?

Warto zadbać, aby w Twojej kuchni znalazł się kardamon. Zastosowanie tej przyprawy jest ograniczone tylko wyobraźnią. Sprawdzi się zarówno w słodkich, jak i w wytrawnych daniach. To doskonałe wykończenie potraw, ale także ciepłych i zimnych napojów. Świetnie komponuje się z innymi przyprawami, np. wanilią, cynamonem, goździkami czy imbirem.

Mimo właściwości leczniczych kardamon nie jest dobry dla wszystkich. Do przeciwwskazań należą głównie:

  • alergia na ten składnik lub inne przyprawy korzenne,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • wrzody żołądka,
  • ciąża oraz karmienie piersią.

Kawa z kardamonem i inne przepisy z jego wykorzystaniem

Jednym z popularnych napojów jest kawa z kardamonem. Przepis jest bardzo prosty. Robiąc latte, można spienić mleko z jego dodatkiem. Całość idealnie skomponuje się z wanilią i posypką cynamonową.

Ile kardamonu do kawy? Można korzystać z gotowych mieszanek. Zawierają one optymalną ilość przypraw. Odpowiednie będą też 4 zielone strąki do parzenia. Jeśli jednak posiadasz w domu kardamon mielony, dodaj zaledwie szczyptę do filiżanki lub kubka. W przypadku ekspresów przelewowych lub kawiarek może to być jedna łyżeczka na pół litra wody.

Zobacz także: gotowana ziarnista kawa z kardamonem, wanilią i cukrem trzcinowym.

Kardamon świetnie smakuje z owocami. Zatem przetwory na zimę również możesz wzbogacić o jego korzenny aromat. Przykładem jest dżem z winogron z kardamonem. Jednak niech nie zmyli Cię słodycz. Tak jak przy konfiturach, warto użyć tej przyprawy, przygotowując inne przysmaki na zimę. Marynowana cukinia lub pieczarki, a nawet ogórki w ostrej zalewie chilli będą smakować wyśmienicie z takim dodatkiem.

Także ciepłe dania doskonale dopełni kardamon. Do czego się nada? Jako przyprawa korzenna doda smakowitego aromatu różnego rodzaju mięsom i sosom, ale również zupom. Przykładem jest krem z zielonego groszku z trawą cytrynową i miętą pieprzową.