Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Na co zwracać uwagę, kupując paprykę?

Na co zwracać uwagę, kupując paprykę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakie są najpopularniejsze rodzaje papryki w Polsce?
  2. Czy papryka ma płeć?
  3. Co można zrobić z papryki?

Wybierając różne produkty spożywcze, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od naszych decyzji. Tak jest w przypadku niezwykle popularnej papryki, którą z łatwością  dostaniemy w większości sklepów. Na półkach dostępne są różne rodzaje papryki. Warto wiedzieć, jak różnią się w zakresie koloru, smaku i stopnia ostrości, aby jak najlepiej spełniły nasze potrzeby kulinarne. Jak rozpoznać płeć papryki? Która papryka najlepsza? Papryka męska czy papryka żeńska? Odpowiadamy na te istotne pytania!

Jakie są najpopularniejsze rodzaje papryki w Polsce?

Na co zwracać uwagę, kupując paprykę? 2

Papryka to jedno z najzdrowszych warzyw, które możemy gościć na naszych stołach zarówno w formie surowej, jak i przetworzonej. Nie tylko stanowi źródło cennych witamin i mikroelementów, ale również doskonale smakuje. W sklepach znaleźć możemy różne rodzaje papryki, z których każdy posiada charakterystyczne cechy. Sprawdźmy, jak wykorzystać najpopularniejsze odmiany.

  • Papryka czerwona – jest słodka i łagodna,, Dojrzała zawiera dużo beta-karotenu. Sprawdź przepisy na dania z jej wykorzystaniem: Papryka czerwona.
  • Papryka zielona – zrywana we wczesnej formie, dzięki czemu jej smak jest nieco gorzkawy, a struktura sztywniejsza. Wypróbuj przepisy z papryką zieloną: Papryka zielona.
  • Papryka żółta – lekko muśnięta słońcem odmiana papryki gruntowej, łagodna i dość neutralna w smaku. Jak ją wykorzystać w kuchni? Sprawdź: Papryka żółta.
  • Papryka chilli – to tak naprawdę grupa składająca się z kilkudziesięciu odmian. Niewielkie, czerwone papryczki zawierają kapsaicynę, dzięki temu charakteryzują się różnym stopniem ostrości.
  • Papryka jalapeno – zielona papryka, wyjątkowo ostra, jednocześnie o dużym stopniu słodyczy. Wykorzystywana przede wszystkim w kuchni meksykańskiej. Pomysły na jej wykorzystanie znajdziesz tu: Papryka jalapeno.

Sprawdź też: Ranking najostrzejszych papryczek świata

Czy papryka ma płeć?

Zgodnie z powszechnie powtarzaną teorią dotyczącą płci papryki, w przypadku tego warzywa wyróżniane są:

  • papryka męska – o bardziej zbitym miąższu i charakterystycznych trzech uwypukleniach od spodu,
  • papryka żeńska – z czterema wypukleniami, dużo słodsza od męskiej.

Choć jest to popularna teoria, z którą wielu kucharzy się całkowicie zgadza, to badania naukowe  ją obalają. Uzyskane przez  uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego wyniki potwierdzają, że papryka nie może mieć płci, ponieważ wyrasta z kwiatów, które posiadają zarówno elementy męskie, jak i żeńskie. Z badań tych wynika również, że ilość wypustek na spodzie, a także nasion wewnątrz papryki zależy nie od płci, ale od warunków, jakie warzywo miało w trakcie wzrostu i rozmiarów, jakie ostatecznie osiągnęło. Nadal jednak rozróżnienie na męskie i żeńskie okazy może być pomocne w wyborze idealnych papryk do naszego dania.

Papryka męska

Paprykę męską w sklepie rozpoznasz po tym, że posiada ona od spodu zaledwie trzy wybrzuszenia. Wewnątrz zawiera zdecydowanie mniej pestek niż papryka żeńska, dzięki czemu idealnie nadaje się do duszenia i gotowania. Jest mniej słodka, dzięki czemu jej smak jest zdecydowanie bardziej wyrazisty.

Papryka żeńska

Paprykę żeńską poznasz po tym, że od spodu posiada ona aż cztery charakterystyczne wybrzuszenia. Po przekrojeniu znajdziesz w niej gniazdo nasienne z dużą ilością pestek. Ten mankament wynagradza jednak jej o wiele słodszy smak, dzięki któremu idealnie sprawdzi się w kuchni w formie surowej, jako dodatek do kanapek czy składnik orzeźwiającej sałatki.

Co można zrobić z papryki?

Na co zwracać uwagę kupując paprykę 3

Papryka to jedno z warzyw, które jest wykorzystywane w daniach całego świata. Ostre papryczki spotkać można w wielu przepisach kuchni południowo-amerykańskiej, jak również azjatyckiej. Z kolei dobrze nam znana papryka słodka stanowi składnik wielu dań na europejskich stołach, takich jak, chociażby ratatuille czy leczo. Znanym i lubianym daniem, zwłaszcza w sezonie letnim jest również papryka faszerowana, na którą sprawdzone przepisy znajdziesz tutaj: Papryka faszerowana.

Dowiedz się więcej o leczo: Lescó czy leczo – leczo na europejskich stołach