- Pieczarki – wartości odżywcze
- Pieczarki – właściwości prozdrowotne
- Jak przechowywać pieczarki?
- Co zrobić z pieczarek? Pomysły na dania z pieczarkami
Pieczarki zaliczamy do jednych z najpopularniejszych grzybów na świecie. Pieczarki mają wiele zalet: są łatwo dostępne, niedrogie i możemy wykorzystać je w kuchni na wiele sposobów. Czy wiesz, że ten gatunek grzybów to nie tylko smaczny dodatek do dań, ale również prawdziwa bomba witaminowa? Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom pieczarek i poznajmy pomysły na to, co można z nich zrobić.
Pieczarki – wartości odżywcze
W Twojej lodówce można znaleźć pieczarki? Wartości odżywcze, które mają te grzyby są naprawdę liczne i cenne. W jakie witaminy i minerały bogate są pieczarki? Są to:
- witaminy z grupy B (niacyny, ryboflawiny)
- potas
- niewielkie ilości witaminy D
- błonnik
Atutem pieczarek jest ich niska kaloryczność – 21 kcal w 100g produktu. W takiej samej ich ilości znajduje się zaledwie 0,4 g tłuszczu. Charakteryzują się one również niskim indeksem glikemicznym. Te wszystkie argumenty przemawiają za tym, aby pieczarki występowały w diecie osób odchudzających się i dbających o linię.
Przeczytaj artykuł: Jak obrać i usmażyć pieczarki?
Pieczarki – właściwości prozdrowotne
Prozdrowotne właściwości pieczarek są udowodnione naukowo. Pieczarki wpływają korzystnie na wiele układów ludzkiego organizmu i na poszczególne narządy. Dania z pieczarek wspomagają pracę serca i całego układu krążenia. Sprawdzono też, że mogą mieć właściwości antynowotworowe. Ten gatunek grzybów zwiększa także wydzielanie insuliny, przez co może obniżać poziom glukozy we krwi. Pieczarki mają działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, a ponadto mogą wyciszać stany zapalne w organizmie.
Faszerowane pieczarki – zaskocz bliskich wyjątkowym smakiem!
Jak przechowywać pieczarki?
Jak przechowywać pieczarki, żeby nie ściemniały? Nie zapomnij usunąć folii z pojemnika z pieczarkami i włożyć je do lodówki – przełóż grzyby do papierowej torebki lub połóż luzem na jednej z półek, owinięte papierem kuchennym. W ten sposób będą mogły „oddychać”, a Ty przedłużysz ich żywotność. W chłodziarce pieczarki możesz przechowywać od 5 do 7 dni.
Pieczarki marynowane możesz jeść je przez cały rok. Jak je zamarynować?
- Zagotuj wodę w garnku z 2 łyżeczkami soli i 1 łyżeczką cukru. Wrzuć pieczarki, gotuj przez kwadrans, a później odcedź.
- Pokrój w kostkę jedną cebulę i jedną małą paprykę.
- Zagotuj wodę w garnku (półtorej szklanki), wlej pół szklanki octu, pół szklanki cukru i jedną łyżkę soku z cytryny. Zagotuj wszystko.
- Przygotuj słoiki, na dnie których umieścisz koperek, ziele angielskie, liście laurowe oraz pieprz. Dodaj pieczarki, cebulę i paprykę.
- Wlej zalewę i mocno zakręć słoiki. Odstaw je – ustaw do góry dnem. Możesz też poddać je pasteryzacji.
- Pieczarki marynowane, odłożone w suche i ciemne miejsce, będą gotowe po 8–12 tygodniach.
Wiesz już, jak przechowywać pieczarki w lodówce. A co z zamrażarką? Pieczarki jak najbardziej można mrozić. Wydłuż ich przydatność do spożycia, postępując według kilku kroków:
- Oczyść grzyby i pokrój je na kawałki.
- Zblanszuj pieczarki, a zachowają swój kolor i teksturę po rozmrożeniu.
- Osusz je i podziel na mniejsze porcje.
- Przełóż grzyby do szczelnych woreczków.
- Włóż pieczarki do zamrażalnika.
Co zrobić z pieczarek? Pomysły na dania z pieczarkami
Zastanawiasz się, co można zrobić z pieczarek? Możesz je wykorzystać, robiąc m.in. sos pieczarkowy, pieczarki faszerowane, w cieście oraz na pizzy lub zapiekance. Grzyby do obiadu występują zwykle w roli pysznego dodatku. Szukasz przepisów na proste dania z pieczarek?
- nadziewane pieczarki – nam na widok faszerowanych grzybów aż cieknie ślinka! Kapelusze pieczarek wypełnione masą serową (gorgonzolą) i szynką już po kwadransie zapiekania będą gotowe.
- sos z pieczarkami – przygotuj pół kilograma pieczarek, odetnij ich ogonki i pokrój na plastry. Następnie podsmaż je na maśle z cebulą i czosnkiem. Dodaj pół szklanki słodkiej śmietanki 30% i sok z cytryny. Gotuj do zgęstnienia.
- pieczarki w cieście francuskim – pokrojone, podsmażone i ostudzone pieczarki umieść na całej powierzchni ciasta francuskiego z dodatkiem startego żółtego sera. Zawiń je w paszteciki i piecz przez pół godziny w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni Celsjusza.
- pieczarki do zapiekanek i pieczarki na pizzę – umyj grzyby, pokrój je na cienkie plasterki i podsmażaj na średnim ogniu przez 5 minut. Zarumienione pieczarki dodaj do zapiekanki lub pizzy, a później piecz w piekarniku.
Zobacz też: Rustykalne pizze z tuńczykiem i pieczarkami.
Pieczarki to nie tylko zdrowy, ale również bardzo pyszny składnik wielu potraw. Sięgnij po te grzyby i odkrywaj nowe kombinacje smakowe!