Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Polskie tradycyjne potrawy świąteczne

Polskie tradycyjne potrawy świąteczne
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Zupa migdałowa
  2. Zupa rybna
  3. Kompot z suszu
  4. Zupa owocowa
  5. Zupa piernikowa
  6. Karp
  7. Kapusta z grzybami
  8. Kutia, makówka i śliszki

Wręcz przeciwnie jest bardzo zróżnicowana. W każdym województwie można znaleźć niesamowite przysmaki, szczególnie te świąteczne, na które przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto o nich pamiętać i do nich wracać nie tylko od święta.

Zupa migdałowa

Potrawa wigilijna znana głównie na Kresach. Przyjemna, lekko słodka zupa podawana z gotowaną pszenicą lub ryżem. Tradycyjnie do jej przygotowania wykorzystywano zarówno gorzkie jak i słodkie migdały. W zależności od regionu zupę gotuje się na wodzie lub na mleku. Zupę migdałową można spotkać również na śląskich stołach wigilijnych. Jest ona spożywana zamiennie z siemieniotką – jest to wigilijna zupa z gotowanych i gniecionych nasion konopi z cebulką, solą, cukrem i zasmażką.

Zupa rybna

Najchętniej spożywana na Pomorzu. Kaszubi znają doskonałe przepisy na pyszne i aromatyczne zupy rybne. Jednak najpopularniejszą wigilijną zupa rybną jest ta przyrządzona ze śledzi. Płaty śledziowe moczy się najpierw w wodzie, później w mleku z cebulą i śmietaną. Do zupy podaje się z puree z ziemniaków gotowanych w wodzie z dodatkiem mleka. Pyszną propozycją jest również zupa z karpia z dodatkiem gałki muszkatołowej i lubczyku.

Kompot z suszu

Nie może go zabraknąć na żadnym wigilijnym stole. Doskonale wspomaga trawienia i zapobiega negatywnym skutkom przejedzenia. W zależności od rodzinnych tradycji wykorzystuje się różne owoce i przyprawy. Punktem obowiązkowym każdego kompotu są suszone śliwki i jabłka. Aby nadać mu słodyczy dodaje się morele i cynamon. Na Podlasiu można spotkać jeszcze kompot z łodyg leśnych malin z dużą ilością miodu.

Zupa owocowa

Podobnie jak kompot, przygotowywana na bazie suszonych owoców gotowanych do miękkości. Najczęściej wykorzystuje się śliwki, jabłka i gruszki. Gotową zupę podaje się samą, z lanymi kluseczkami lub z słodką śmietanką. Na Kaszubach popularna jest zupa z suszonych gruszek podana z sękaczem. Niezwykle interesującą odmianą zupy owocowej jest małopolska pampuła. Jest to barszcz ze śliwek na słono. Zupę je się najczęściej z podsmażoną na złoto cebulką oraz z ziemniakami.

Zupa piernikowa

Niezwykła zupa spotykana na śląskich stołach. Inaczej nazywana Moczką. Z dodatkiem bakalii nie tylko świetnie smakuje, ale również i pięknie pachnie. Oprócz piernika do zupy dodaje się kompot owocowy, ciemne piwo, goździki, cynamon oraz dowolne orzechy i suszone owoce. W niektórych przepisach można spotkać się z dodatkiem ciemnej czekolady, która nie tylko równoważy smak, ale i nadaje zupie głębokiego koloru.

Polskie tradycyjne potrawy świąteczne  - zdjęcie 1

Karp

Ryba jest symbolem Jezusa i zawsze powinna znaleźć się na wigilijnym stole. Karp to klasyk wśród ryb spożywanych w święta. Jednak nie koniecznie należy go kroić w dzwonki i panierować. Doskonale smakuje filet obtoczony w mące i podsmażony na patelni. Pomorzanie lubują się w karpiu w sosie czosnkowym. Na Lubelszczyźnie je się wędzonego karpia oraz klopsiki z karpia w galarecie. Z kolei w Wielkopolsce mamy, babcie i prababcie znają doskonały przepis na karpia w sosie piernikowym! Oprócz karpia na polskich świątecznych stołach pojawia się amur, śledź, sandacz flądra i sieja.

Kapusta z grzybami

Bez niej nie ma Wigilii. Doskonale znana w całym kraju, ale podawana na nieskończenie wiele sposobów. Można ją podać samodzielnie lub z dodatkiem grochu. Znakomicie smakuje z różowym grochem malinką. Świetnie sprawdzi się również jako farsz do pierogów, uszek i krokietów. Na Dolnym Śląsku przygotowuje się z niej doskonałą zupę podawaną z grochem lub fasolą.

Kutia, makówka i śliszki

Jak każdy uroczysty obiad i Wigilię wieńczy pyszny i słodki deser. W całym kraju przeważają przepisy na bazie maku, pszenicy, chałki, miodu oraz najróżniejszych bakalii. Jest jednocześnie słodko i zdrowo! Ostatnio szczególnie do łask wraca kutia oraz kluski z makiem. Coraz częściej na Wigilię przygotowuje się makówkę, która od kutii różni się dodatkiem śmietanki i zamianą gotowanej pszenicy na chałkę. Na Dolnym Śląsku można zjeść pyszne makiełki z czerstwej bułki oraz świszcz zrobiony z kaszy jęczmiennej, suszonych śliwek i miodu. Śliszki to rozpływające się bułeczki z nadzieniem z maku i posypane piernikiem. Na Podlasiu zamiast deseru z makiem podaje się racuchy z suszonymi owocami.

Polska kuchnia jest pełna wyjątkowych przepisów pełnych niecodziennych połączeń, które zachwycają swoim smakiem i są warte zapamiętania. Próbowanie potraw z różnych regionów może być dodatkową atrakcją podczas rodzinnych świąt.