Wartości odżywcze rzeżuchy
Rzeżucha tylko na Wielkanoc? Jesteśmy na…nie! Ta roślina kapustna, podobnie jak jej inni krewni, jest nie tylko niskokaloryczna, ale i zdrowa. Po pierwsze cenimy ją za bogactwo witamin: A, K, C, E i tych z grupy B. Po drugie to dobre źródło: żelaza, wapnia cynku, manganu, jodu i chromu.
Zainspiruj się: Śniadaniowa fit sałatka z rzeżuchą i czarnym ryżem
To jednak nie wszystko! Rzeżucha wpływa zbawiennie na zdrowie. Dzięki dużej zawartości luteiny i beta-karotenu działa pozytywnie na stan skóry: przeciwdziała starzeniu się, ale może też pomóc w leczeniu egzemy czy trądziku. Chcesz w naturalny sposób nawilżyć i odżywić skórę? Stosuj olej z nasion rzeżuchy do codziennej pielęgnacji ciała oraz skóry głowy. Rzeżucha zawiera też przeciwutleniacze, które są ważnym elementem profilaktyki raka. Co więcej, dobrze wpływa na różne organy:
- wątrobę – dzięki bogactwu w rozpuszczalne w wodzie fitochemikalia,
- tarczycę – zawarty w niej jod pomaga przy niedoczynności,
- trzustkę – reguluje jej pracę i obniża poziom cukru we krwi,
- nerki – oczyszcza drogi moczowe, pomaga w infekcjach dróg moczowych. Jednak ze względu na właściwości moczopędne, rzeżuchy nie można jeść w nadmiarze. Trzy łyżki dziennie w zupełności wystarczą.
Nasi zachodni sąsiedzi chętnie stosują rzeżuchę podczas przeziębień. Radzi ona sobie tak dobrze, jak miód, cytryna czy czosnek. Warto mieć ją więc w swojej domowej naturalnej apteczce.
Jak posiać rzeżuchę?
Rzeżuchę możesz hodować w domu przez okrągły rok, a na zbiory możesz liczyć błyskawicznie. Zatem jak posiać rzeżuchę? Oto 6 podstawowych kroków:
- Wybierz odpowiednią doniczkę, pojemnik lub słoik, które powinny mieć maksymalnie 5 cm głębokości. Jeśli to ma być rzeżucha na Wielkanoc, zasadź ją w pustej skorupce po jajku. Ten pomysł z pewnością docenią najmłodsi domownicy.
- Przygotuj odpowiednie podłoże: wilgotną watę kosmetyczną lub ligninę. Jeśli chcesz zasadzić ją w ziemi, zastosuj np. gotowe podłoże do warzyw.
- Aby Twoje nasiona szybko kiełkowały, przed wysianiem namocz je przez kilka godzin. To również ułatwi ich rozkładanie.
- Namoczone nasiona rozłóż równomiernie na wybranym podłożu i lekko dociśnij.
- Posadzoną rzeżuchę umieść w ciepłym miejscu o umiarkowanym świetle np. na parapecie od strony zachodniej lub wschodniej.
- Pamiętaj o regularnym podlewaniu, by wata była cały czas wilgotna. Nie przelewaj jednak rośliny, bo może zgnić – zawsze wylewaj nadmiar wody.
To też Cię zainteresuje: Jakie warzywa można hodować na parapecie?
Jak długo rośnie rzeżucha? Nasiona zazwyczaj kiełkują już 2–4 dni po zasianiu, a gotowa do zbioru będzie po maksymalnie dwóch tygodniach. Rzeżucha po pierwszym ścięciu już nie odrasta, dlatego warto ją wysiewać na bieżąco. Roślina będzie gotowa do ścięcia, kiedy osiągnie około 5 cm wysokości.
Zastosowanie rzeżuchy w kuchni
Rzeżucha doskonale smakuje w wersji na surowo jako dodatek do surówek, sałatek, zup, makaronów czy jajek na twardo. Dobrze komponuje się też z rybami (np. łososiem), kurczakiem i wołowiną. Na jej bazie przygotujesz też przepyszne sosy.
Możesz zastosować ją do zielonego koktajlu ze szpinakiem, bananem, sokiem pomarańczowym i jabłkiem. Rzeżucha ma najwięcej wartości odżywczych, kiedy jesz ją na surowo, zaraz po zerwaniu.
Kanapki i rzeżucha to też doskonały duet. Ta roślina świetnie komponuje się z wędlinami i serami, ale możesz dodać ją też do różnych smarowideł. Począwszy od pasty twarogowej, jajecznej czy rybnej, aż po pesto z rzeżuchy.
Masz ochotę na zupę z rzeżuchy? To też świetny pomysł. Aby ją zrobić, wystarczy przygotować bulion, śmietanę, rzeżuchę i odrobinę przypraw (liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól). Taki wywar wyśmienicie smakuje w wersji z ziemniakami i jajkami na twardo.
Wypróbuj też przepis na: Jajka faszerowane ze śledziem i cebulką
Chodzi Ci po głowie sałatka z rzeżuchy? Spróbuj wersji z serem feta, ziarnami słonecznika i pieczonymi burakami pokrojonymi w kostkę. Mamy też coś dla miłośników tostów przepis na sałatkę kanapkową z jajkami, awokado i rzeżuchą.
Składniki:
- 6 jajek ugotowanych na twardo,
- 0,25 szklanki majonezu,
- 1 łyżeczka musztardy,
- 0,5 cytryny,
- 1 awokado,
- pęczek rzeżuchy,
- przyprawy do smaku,
- 8 kromek tostów pełnoziarnistych.
Sposób wykonania:
- Obierz jajka, zetrzyj na tarce o dużych oczkach i połącz z majonezem, musztardą oraz sokiem z cytryny. Dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Posmaruj tost majonezem, ułóż na nim plasterek awokado, a następnie posmaruj przygotowaną sałatką jajeczną. Na wierzchu ułóż trochę świeżej rzeżuchy, przykryj drugim tostem. Analogicznie postępuj z pozostałymi kromkami.
- Udekoruj talerz świeżymi gałązkami rzeżuchy, a tosty podawaj przekrojone na trójkąty.
Jeśli masz nadmiar rzeżuchy, przechowuj ją w lodówce (w komorze na warzywa, owiniętą folią) maksymalnie przez tydzień. Możesz również zamrozić tę roślinę – najlepiej w plastikowym pudełku.